۰
تاریخ انتشار
شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۷
کد مطلب : ۲۴۶۶۷

کامنیت‌های برتر شبکه های اجتماعی

کامنیت‌های برتر شبکه های اجتماعی به نقل از الف؛کلیدی که هیچ قفلی را باز نکرد/ چرا دولت قیمت‌ها را چند برابر کرد؟/ اگر رانت‌خواران بگذارند، مردم هر غیرممکنی را ممکن خواهند ساخت/کاری که خانم افشار کرد،مصداق تهمتِ دروغ و ترور شخصیت است

کلیدی که هیچ قفلی را باز نکرد/ چرا دولت قیمت‌ها را چند برابر کرد؟/ اگر رانت‌خواران بگذارند، مردم هر غیرممکنی را ممکن خواهند ساخت/کاری که خانم افشار کرد،مصداق تهمتِ دروغ و ترور شخصیت است
در هفته جاری اتفاقات زیادی رخ داد و با توجه به وظیفه‌مان آن‌ها را پوشش دادیم؛ از آنجا بینندگان محترم الف با ارائه نظرات خود در ذیل اخبار و گزارشات منتشر شده، در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت کردند که در ادامه برخی از نظرات برتر را انتخاب کرده و در ادامه مشاهده‌ می‌کنید.
اگر کارت سوخت بد بود، چرا دوباره می‌خواهند از آن استفاده کنند/ چرا مصرف سوخت خودروهای ما ۱۴ لیتر است
خبر سهمیه‌بندی بنزین و تکذیب آن با نظرات مختلف مخاطبین الف همراه شد. برخی از این نظرات را می‌خوانید:
*معلوم نیست مبنای تعیین قیمت چیست؟ اگر ارزش پول ملی ما از ۳۶۰۰ به ۴۲۰۰ رسیده است؛ چرا قیمت بنزین ۱۵۰ درصد اضافه می‌شود. مگر حقوق‌ها رو ۱۵۰ درصد اضافه کردند، آیا هر اتومبیل در ماه ۶۰ لیتر بنزین مصرف می کند؟ در بهترین شرایط هر هفته یک باک بنزین مصرف خواهد شد که در ماه ۱۶۰ لیتر می‌شود و مابه التفاوت آن ۱۶۰ هزار تومان می‌شود؛ هنوز حقوق‌ها را افزایش ندادند که دارید پس می‌گیرید...

*آقا به جای افزایش بنزین از هر کسی به اندازه قیمتی ماشینش، مالیات تردد بگیرید؛ الان کسی که ماشین ندارد باید هزینه‌های افزایش قیمت بنزین را بدهد. باید از ثروتمندان جامعه پول بیشتری بگیریم؛ فقط ساده‌ترین کارها را انجام می‌دهیم. اجرای عدالت هزینه دارد، امام علی (ع) فرق خود را و امام حسین سر خود را برای عدالت داد. مسئولین حاضر نیست یک کم خاک روی لباس‌شان بریزد.
*مگر وزیر نفت نگفت بزرگترین خیانت در کارت سوخت بود، اگه بد بود چرا دوباره می‌خواهند استفاده کنند، اگر خوب بود چرا حذف کردند؛ مردم که مسخره اینها نیستن.د... مردم به کارت سوخت عادت کرده بودند.. .وزیر نفت باید استیضاح شود.....
*ما با جمعیت ۸۰ میلیونی حق نداریم ۸۰ میلیون در روز مصرف بنزین داشته باشیم. همیشه افزایش قیمت حامل‌های انرژی تاثیری در حد ۶درصد در افزایش قیمت‌ها داشته است، کافیست به آمارهای سال‌های گذشته نگاه کنیم. شاید این افزایش برای مردم قابل قبول نباشد، لیکن در جهت جلوگیری از قاچاق سوخت بسیار منطقی است. تاکی باید هر وقت هرجا دل‌مان خواست ماشین سواری کنیم؟ البته اگر در کنار این افزایش قیمت، ناوگان عمومی نیز بهبود یابد بسیار عالی خواهد بود.
*به نظرم کار خوبی است که اکثر مردم کمتر از ۶۰لیتر مصرف دارند و مردم بنزین مازاد را به دولت میفروشند، بعد هم وقتی این طرح اجرا شود ماشین‌های پر مصرف ارزان می‌شوند و آلودگی و ترافیک کمتر خواهد شد. چرا هر نفر می‌خواهد از درب خانه تا کوچه برود از ماشین استفاده می‌کند؛ من که موافقم.
*انصاف هم چیز خوبی است که مسئولین ندارند، مرد حسابی حداقل ۱۵۰۰ تومان یعنی ۵۰درصد افزایش نه ۱۵۰درصد. مگر درآمد مردم این‌قدر افزایش داشته است؛ چرا به مردم فشار می‌آورید، چرا به صنعت خودرو فشار نمی‌آورید، چرا مصرف سوخت خودروهای دیگر کشور ۴ لیتر در صد کیلومتر ولی برای ما ۱۴ لیتر است، با این اوصاف بنزین ما به فرض ۱۰۰۰ تومان گران‌تر است یا خارجی‌ها. بیاید مصرف را به ۴ برسانید و قیمت را به ۴ هزارتومان.... لطفا درست فکر کنید و درست تصمیم بگیرید؛ آن روستایی تا شهر ۷ هزارتومان کرایه می‌داد، الان باید ۲۵ هزار تومان کرایه بدهد آیا درآمد ایشان به همین نسبت افزایش داشته است؛ مردم فقط مسئولین نیستند که درآمد آن چنانی داشته باشند و...
*روش درست افزایش قیمت بنزین، تناسب آن با قیمت خودرو است. چرا که افراد متمول که خودروهای بهتری دارند؛ توانایی پرداخت هزینه بیشتری بابت بنزین دارند. اگر با سیستم کارت سوخت و متناسب با مدل و نوع خودرو قیمت تعریف شود، برای کسی که ماشین دو میلیاردی سوار می‌شود ، لیتری پنجاه هزار تومان هم مهم نیست و پرداخت می‌کند و از طرفی به پراید سوار فشار وارد نمی‌شود. این کار باعث کاهش قیمت خودرو های لوکس و استقبال بیشتر مردم برای خرید خودرو‌های داخلی می‌شود.
ممکن است این اشکال پیش بیاید که که افراد متمول با کارت سوخت ماشین‌های ارزان قیمت، بنزین بزنند که کافی است با نصب دوربین در پمپ بنزین‌ها، کارت سوخت با پلاک چک و به صورت اتوماتیک فعال شود. البته بعید می دانم مافیای قدرت بگذارد این طرح اجرا شود.
*من یکی موافقم هستم قیمت بنزین در داخل به قیمت اروپا شود، ولی تعرفه واردات خودرو هم صفر شود تا من که دارم هزینه زندگی تو اروپا را میدهم بتونم، ماشین ایمن سوار شوم نه پراید مدل ۸۷. دولت بی‌تدبیر =دارد قیمتها را با اروپا مقایسه می‌کند درآمدها و حقوق و دستمزدم را هم مقایسه کند.
 
****
ارتش و سپاه و بسیج پاسخ‌های دندان‌شکن به دشمن خواهند داد و خلیج فارس را به گورستان آنها تبدیل خواهند کرد/ باید در انتخاب ریاست جمهوری تصمیم درست بگیریم

یادداشت یکی از بینندگان الف با عنوان «لطفا ترامپ را بسیار جدی بگیرید» در بخش تعاملی الف منتشر شد. تعدادی از نظرات کاربران الف درباره این مطلب در ادامه می‌آید:
 
*کسانی که براساس توهم بی‌پایه احتمال بروز جنگ توسط شیطان بزرگ، خواستار کوتاه‌آمدن نظام هستند، بدانند اولاً جنگی رخ نخواهد داد، در ثانی به فرض محال جنگی هم رخ دهد غیورمردان ارتش و سپاه و بسیج هستند که پاسخ‌های دندان‌شکن به دشمن خواهند داد و خلیج فارس را به گورستان آنها تبدیل خواهند کرد.
*....حرف برای پاسخ به آقای امیری (نویسنده این مقاله) بسیار است که البته نمی‌توان در این چند سطر بیان کرد. از اینکه ملت فریب وعده‌های کلیدی را خوردند که عملاً هیچ قفلی را باز نکرد، قابل شماتت هستند و به دنبال این تصمیم غلط هزینه‌های سنگینی را به خود و کشور تحمیل کردند، ولی راه چاره این نیست که چون حالا کار به اینجا رسیده است همه داشته‌های اساسی کشور را تسلیم آمریکا و اسرائیل کنیم و امیدوار نباشیم که شخص ترامپ در ۲۰۲۰ بازنده‌ی انتخابات آمریکا باشد. باید به این فکر باشیم که همزمان ما هم انتخاب ریاست جمهوری را در پیش داریم و خودمان باید تصمیم درست بگیریم و سکان اجرایی کشور را به دست اهلش بسپاریم.
در نهایت و مهم‌تر از همه آقای امیری همه معادلات ذهن خود را بیان کرد، الا اینکه ما مسلمان و اکثریت شیعه هستیم و ایمان داریم که حجت خداوند امام زمان (عج) همراه و یاور ماست و تا او را داریم شاید در جاهایی که به علت خطای فاحش خود آسیاب‌های جدی ببینیم، ولی در بزنگاه‌های حساس بدون اینکه متوجه ظاهر امر شویم، ایشان به داد کشور و یارانش خواهد رسید و شکی نداریم...
بیش از اینکه این مقاله تحلیلی بر مبنای اهداف انقلاب باشد و ما را متوجه دور شدن از آرمان انقلاب کند و در باره آن هشدار بدهد که چه نشستید که از چهارچوب خارج و از آرمان های‌مان جدا شدیم، بیشتر نگران رفاه طبقه مرفع است که اکثر منافع صادرات نفت به جیب ایشان می‌رود و اصولا قشر محروم بدون نفت می‌تواند زندگی کند؛ با پراید هم شاد می‌شود.
آن کسی که امروز نگران فردای بدون نفت ایران است تنها اقلیتی است که نفت را در اختیار دارد و با پول آن واردات کالاهای لوکس و نیمه لوکس و البته با دلار ارزان گلابی، سیر، کود، میخ و سیخ راهم وارد می‌کنند و با کلید واژه (ارزش ملت ایران والاتر از این تولیدات ضعیف داخلی است) ....بله این دست از سرمایه داران نو کیسه باید نگران باشند، ولی اگر رانت خواران نفتی بگذارند، مردم با تلاش خود هر غیرممکنی را ممکن خواهند ساخت و شرط آن نه لبخند ترامپ است و نه آشتی با غرب و شرق است بلکه شرط آن اعتماد به مردم و خشکاندن ریشه سرمایه‌داران و رانت خواران بی ریشه است تا مردم احساس عدالت اجتماعی و اقتصادی کنند تا با تمام انرژی و توان خود به صحنه بیایند؛ آن وقت است که این جنگ را هم اداره خواهند کرد...
* آمریکا طوری برجام را پیش برد که ما باور کنیم در برابر ما سر فرود آورده و یا حداقل معامله برد-بردی انجام داده‌ایم؛ کنگره هم در یک نقشه حساب شده آن زمان طوری شامورتی بازی کرد که نشان دهد برجام به ضرر آمریکاست و به اطمینان ما برای ادامه مذاکرات و ماندن در این توهم افزود؛ اما همه این کارها برای این بود که می‌خواستند به هر قیمت شده قلب راکتور اراک را با بتن، تخته کنند تا راه برگشتی نباشد، ۱۲هزار سانتریفیوژ را از چرخش بیندازد، ۹۷۰۰ کیلو از ۱۰ هزار کیلوگرم ذخایر اورانیوم غنی شده را از کشور خارج و حتی تحقیق و توسعه را نیز متوقف کنند! اکنون که اوباما هدف مخملی خود را به انجام رسانده است، نوبت ترامپ است تا با ضربات چکشی خود، برجام را خرد کند و راه را برای تحقق مابقی اهداف بزرگ و راهبردی آمریکا باز کند.
* چقدر عجیب است که همگی عادت به اتهام زنی و خودزنی داریم! مدیریت کشور را بی‌لیاقت و همه را غیر خودمان نادان می‌دانیم! هی معما مطرح می‌کنیم، اما یکی از آنهایی که حل شده را نمی‌گویم؛ پیشرفتها را فراموش می‌کنیم و ناملایمات را بزرگ‌نمایی. ایهاناس ...به خودمان باور داشته باشیم؛ باور کنیم ظرفیت کشور و مردم ما بسیار بالاتر از نگاه‌های کوته نگر است؛ مگر 8 سال جنگ را تجربه نکردیم؛ مگر سال‌های سال تحریم را پشت سر نگذاشتیم؛ چرا این‌قدر ناامید هستید؟
 
****
حکام عربستان، بحرین و امارات خیلی عادل و دموکرات هستند؟ فقط اسد دیکتاتور بود؟/ اگر وارد سوریه نمی‌شدیم؛ الان امنیت بیشتری داشتیم؟
یادداشت «مدافعان حرم یا اسد؟ مسئله این است» از مطالبی بود که در هفته گذشته با کامنت‌های زیاد مخاطبینالف همراه شد. چند کامنت زیر خواندنی است:
*ایران از سوریه حمایت کرد به سه دلیل -۱-با سوریه پیمان امنیتی داشت و طبق این پیمان باید در حمله نظامی دو کشور بهم کمک کنند -۲- در هنگام جنگ ایران و عراق سوریه کاملا و بصورت موثر به ایران کمک کرد-۳- دفاع از جان و مال و آبروی هزاران مسلمان بیگناه از دست تکفیری‌ها که به گفته سردار سلیمانی بالاتر از حرمی است.

* ۴سال قبل از جنگ ایران به سوریه در خصوص اجرای اصلاحات اخطار داده بود، اما خودکامگی اسد مانع از اجرای اصلاحات شد و منجر به جنگ داخلی؛ اگر از نظر استراتژیک برای ایران مهم نبود، اصلا در این جنگ دخالتی نمی‌کرد، اما این کشور و نوع حکومت آن برای حیات ما در شرایط بحرانی و تحریم لازم است؛ پس دفاع از حرم، ...سوریه برای اهداف بلند مدت بوده که قطعا منافعش به ایرانیان خواهد رسید.
*یه لحظه تصور کن داعش عراق و سوریه را کامل می‌گرفت و به امکانات نظامی دو کشور دست پیدا می‌کرد و همان طور که نقشه منطقه را داده بود که ایران هم جز آن بود به ایران حمله می‌کرد؛ چه فاجعه ای رخ می‌داد؟ این را بدون بی‌انصافی تحلیل کنید؛ آن موقع می‌فهمی این مدافعان، مدافعان همه چیز بودن و هستند از ایران تا اسلام تا حرم تا منطقه.
*مجموع خاکی که داعش از سوریه و عراق در اشغال خودش داشت از هر کدام از کشورهای عراق و سوریه بزرگتر بود! می‌دانید داعش تا ۲۰ کیلومتری مرز ما هم رسید؟ می‌توانید تصور کنید یک کشور تروریست در همسایگی شما که رسما اعلام کرده هدف اصلی‌اش اشغال ایران است، یعنی چی؟ کشور دیگه یک گروه نیست. کشور یعنی درآمدهای نفتی، یعنی سیستم آموزشی یعنی ارتش منظم و... کاش اندکی انصاف در منتقدین وجود داشت. آخه چه کاری عاقلانه تر از این هست که برویدی دشمن قسم خورده‌ات هزاران کیلومتر دورتر از مرزها و قبل از تبدیل شدن به یک دولت بجنگی و نابودش کنید؟ اگه ما وارد سوریه نمی‌شدیم و منتظر می‌ماندیم تا آنها به مرزهای ما برسند، الان امنیت بیشتری داشتیم؟ چرا موضوع را به رفتن یا نرفتن اسد تقلیل می‌دهید؟ مسئله سوریه واقعا دموکراسی بود؟ حکام عربستان و بحرین و امارات خیلی عادل و دموکرات هستند و فقط اسد دیکتاتور بود؟
 
****
سلبریتی‌ها: پای عهدمان هستیم و راه ادامه دارد!/ دستگاه قضا با گران‌فروشان و اخلال‌گران اقتصادی برخورد جدی و سریع کند

مخاطبین الف به خبر صدور حکم جلب برای مهناز افشار واکنش نشان دادند و نظرات زیادی برای آن درج کردند. چند نظر زیر را با هم می‌خوانیم:
*تازه خیلی هم دیر شده و همان وقت که داروی خطرناک را تبلیغ می‌کرد باید دستگیر می‌شد.
* اگر نشر اکاذیب کرده است، باید پاسخگو باشد؛ ولی ای کاش دستگاه محترم قضا با گران‌فروشان و اخلال‌گران اقتصادی هم که خون مردم را توی شیشه کردند، برخورد جدی و سریع کند؛ همچنین با مدیران نالایق صنعت خودروسازی که کار را به اینجا کشاندند که برای یک پراید باید ۶۰ میلیون تومان بدهید، برخورد در خور شود. (به طور مثال خودکفایی خودرو نشر اکاذیب نبوده که توسط آقایون قبل تحریم‌ها تو بوق و کرنا می‌کردند؛ حالا کجا هستند تا جواب بدهند).
* این خبر در همه سایت‌ها دارد به اشتباه تکثیر می‌شود، خودم مخالف عملکرد خانم افشار هستم، اما این اسمش برگ جلب نیست. این صرفا اعطای نیابت است برای تحقیق از متهم؛ یعنی شعبه‌ای در تهران از خانم افشار در خصوص شکایتی فردی در بابل تحقیق می‌کند؛ حالا اگر بازپرس شعبه تهران تشخیص داد که قرار تامین لازم است، از متهم درخواست کفیل یا وثیقه می‌کند؛ به عبارت ساده‌تر آنجا اگر خانم افشار نتوانست وثیقه بیارورد یا کسی کفیلش نشد بازداشت می‌شود.
*انسان‎ها حق دارند ایده و فکر خودشان را داشته باشند، اما حق ندارند به یک شهروند دیگر -بدون تحقیق- تهمت دروغ بزنند. کاری که خانم افشار کرده است، مصداق تهمتِ دروغ، و ترور شخصیت است؛ یعنی شما در خانه‎ات نشسته‎ای، یک عده به اسمِ شما، هر پرت و پلایی را نشر می‎دهند، بعد خون یک عده‎ی دیگر به جوش می‎آید و می‎ریزند سرِ جنابعالی! دادگاه چه کسی را محاکمه می‎کند؟ نشر دهنده‎ی تهمت دروغ را. بنظرم حداقل مجازات این است که ایشان تا زمانی که مدارک رسمی و متقن در مورد سواد رسانه‎ای یا صلاحیت علمی/حقوقی خود ارائه نکرده‎اند، از هرگونه فعالیت در فضای مجازی، منع شوند.
*اگر ایشون توییت را بازنشر نمی‌کرد، شاید این دروغ این‌قدر بزرگ نمی‌شد!
* (بلافاصله سلبریتی‌ها مثل قاسمخانی و امیر جعفری در حمایت از افشار، متن منتشر کردند که بله! بروید اختلاس‌گرها را بگیرید و به هنرمندان چکار دارید و...) جالب است که پیاده نظام همان اختلاس‌گر و نجومی بگیر هم همین سلبریتی‌ها هستند که در ازای مشوق...، برای آقایان « تکرار» می‌کنند. همین .....پر مدعا سلفی خود با جهانگیری ... را استوری کرده و نوشته است: پای عهدمان هستیم و راه ادامه دارد! بله! این راه شما، ما را بیچاره کرده است جناب سلبریتی!
*یعنی هر کسی می‌تواند بر اساس احساس‌اش و بدون تحقیق و تامل هر کاری  انجام دهد؟ تا کجا دفاع کورکورانه کنیم؟ ایشان علنا و صراحتا با ریتوییت یک خبر جعلی تشویش اذهان عمومی کرده است، این جرم نیست؟
 
****
چرا دولت با دست خودش قیمت‌ها را چند برابر کرده است؟
در هفته جاری آقای روحانی سخنرانی به مناسبت روز کارگر داشتند که در الف با عنوان «روحانی: قطعاً آمریکا را به زانو در می‌آوریم/ قیمت ارز کاهش می‌یابد/ نمی‌گذاریم تصمیم آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران به نتیجه برسد؛ ماه‌های آینده خواهند دید» منتشر شد و که مخاطبین الف در مورد آن نظراتی بیان کردند که در ادامه می‌خوانید:

 
*بی صبرانه منتظر ۱۴۰۰ هستم! مطمئنا رئیس جمهور بعدی همه چیز را درست می‌کند. فقط این بار باید درست رای دهیم.
*بعد برجام شرکت‌ها و کشورهای اروپایی آمدند و شام خوردند و یک دوری زدند و نمایش بازی کردند و رفتند، دقت کنید دیگر سفری هم به ایران صورت نمی‌گیرد یعنی همه‌اش فیلم بود و بس.
*اصلاح طلبان باید از سیاست کناره گیری کنند که بدجور خراب کردند.
*حضرت عالی نقدینگی را ۴ برابر کردید چه ربطی به تحریم دارد؟! دلار تا ۱۰ هزار تومان فقط دستپخت بانک مرکزی دولت شما است. یکی از شعارهای شما مگر شفافیت نبود؟
*اگر یادتان باشه چند سال قبل دلار آمد پایین و داشت می‌رفت زیر دو هزار تومان و همه به دلار هزار تومانی امید داشتند، یک دفعه آقای سیف آمد جلوی دوربین و مصاحبه کرد و گفت امکان ندارد دولت بگذارد دلار زیر دو هزار تومان بیاید! چرا دولت با دست خودش قیمت ارز و سکه و همه چیز را ده‌ها برابر کرده است؟

*اگر درست مدیریت شود و با مفاسد اقتصادی و رانت مبارزه شود، فشار فقط به قشر فقیر جامعه وارد نمی‌شود، ولی با توزیع دلار ۴۲۰۰ تومانی، قشر مرفه را مرفه‌تر کردید و...
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار