۰
تاریخ انتشار
شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰
کد مطلب : ۲۴۶۷۹
روحانی در مراسم نکوداشت یکصدسال تربیت معلم:

معلم از مرزهای فرهنگ و اخلاق کشور حراست می‌کند

معلم از مرزهای فرهنگ و اخلاق کشور حراست می‌کند
روحانی در مراسم نکوداشت یکصدسال تربیت معلم:
معلم از مرزهای فرهنگ و اخلاق کشور حراست می‌کند
مراسم نکوداشت یکصدسال تربیت معلم در ایران با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران برگزار شد.
مراسم نکوداشت یکصدسال تربیت معلم برگزار شد.به گزارشخبرنگار بیان ما به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، صبح امروز (شنبه) مراسم نکوداشت یکصدسال تربیت معلم در ایران با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و وزیر آموزش و پرورش در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این مراسم از ۶ عنوان کتاب و همچنین تمبر یادبود یکصدسال تربیت معلم رونمایی می‌شود.
روحانی در ابتدای سخنرانی خود با بیان اینکه ما در آستانه ماه رحمت، مغفرت و برکت الهی قرار گرفته‌ایم، گفت:  یکی از دلایل عظمت این ماه نزول قران است.قرآن کتاب هدایت انسان‌ها در مسیر سعادت بشریت است. یکی از دلایل عظمت ماه رمضان، شب قدر بوده و تمامی ویژگی‌های بزرگی در ماه رمضان است، ماه صیام، صبر، عبادت، بهار قرآن، ماه نزول قرآن و ماه شب قدر است. مهمترین ویژگی‌هایی که در ماه رمضان وجود دارد به یک نسبتی در مدرسه، کلاس و تربیت معلم هم وجود دارد.

وی افزود: ماه رمضان فضای دلدادگی به حق و فضای توجه به آسمان‌ها است. همچنین ماه تعادل برادری و کنار هم قرار گرفتن است.
 
روحانی ادامه داد: همه این‌ها در یک حدی در کلاس مدرسه هم می‌تواند باشد و قاعدتاً هست. کلاس درس، کلاس علم و تربیت است. تمام معلمین هم معلم و هم مربی هستند، تمام معلمین مربیان جامعه ما هم هستند. برخی از معلمین در مدرسه محبوب هستند. محبوبیت معلم‌ها مانند هم نیست.
رئیس جمهور تصریح کرد: برخی از معلمین خیلی محبوبیت دارند، ممکن است آن معلمی که محبوبیت دارد معلم ریاضی باشد؛ آن معلم ریاضی است که می‌تواند مربی خوب باشد. او اخلاقش، سخنش، لبخندش، نحوه برخورد و تعاملش با دانش آموزان می‌تواند تربیت کننده باشد.
حجت الاسلام روحانی در ادامه گفت: کلاس باید کلاس برکت، رحمت، مغفرت باشد همانطور که ماه رمضان ماه رحمت، برکت و مغفرت است. کلاس درس می‌تواند برای معلم شب قدر باشد. اگر معلم با رفتارش، اخلاقش، تعلیمش یک نفر را هدایت کند، و اگر کلاس درسی باشد که معلم بتواند روح یک نوجوان و دانش آموز را به سمت خدا متحول کند، این کلاس ارزش شب قدر دارد.
روحانی در ادامه اظهار کرد: شب قدر یک شب است و در آن شب ملائکه رحمت آسمان نازل می‌شوند و عبادت در آن شب به اندازه تمام عمر محسوب می‌شود، کلاس درس هم می‌تواند این چنین باشد.
رئیس جمهور ادامه داد: پیغمبر می‌گوید: به شما شبی معرفی کنم که از شب قدر بالاتر باشد. این روایت راجع به سربازی است که دم مرز ایستاده و از مرز کشورش حفاظت می‌کند. اگر سربازی دم مرز شب را به صبح آورد و از مرز جغرافیایی کشورش حفاظت کرد، پیغمبر می‌گوید شب او از شب قدر بالاتر است.
وی با بیان اینکه معلم همان کسی است که از مرز‌های فرهنگ کشور حراست می‌کند، گفت: معلم از مرز‌های اخلاق کشور حفاظت می‌کند. معلم خوب و معلم وظیفه شناس، ایثارگر، فداکار می‌تواند یک کلاسش و یک درسش به اندازه یک شب قدر در پیشگاه خداوند ارزش داشته باشد؛ جایگاه معلمین جایگاه ویژه‌ای است. اجر و مزد شما با هیچ وسیله مادی قابل جبران نیست.
روحانی بیان کرد: اگر تمام زر یک کشور را در اختیار یک معلم بگذارند باز هم ارزش کار او بالاتر است. اگر کسی معلم من باشد، درسی به من بیاموزد من را بنده زرخرید خود قرار داده است. ارزش این کار با معیار‌های مادی قابل مقایسه نیست.
رئیس جمهور گفت: جایگاه و منزلت معلم همان بود که گفته شد. اولین معلم خداست. خداوند، ائمه هدی، پیامبران، عالمان و صالحان معلم هستند. جایگاه معلم، جایگاه بسیار ویژه‌ای است.
 
روحانی با اشاره به ویژگی‌های شهید مطهری گفت: آن شهید جزو استثنائات تاریخ روحانیت و دانشگاهیان بود. او بسیار مخلص و دلسوز بود و دائماً نظاره می‌کرد که کجا اشکال و شبهه وجود دارد و کجا ذهن جوانان به انحراف می‌رود تا در مورد آن مقاله بنویسد و سخنرانی کند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين