۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۳
کد مطلب : ۲۴۸۸۲
وزیر نیرو:

برای غلبه بر تحریم نباید منتظر عوامل خارجی باشیم

برای غلبه بر تحریم نباید منتظر عوامل خارجی باشیم
وزیر نیرو:
برای غلبه بر تحریم نباید منتظر عوامل خارجی باشیم
وزیر نیرو گفت: بهتر است به‌جای این‌که منتظر تأثیر عوامل خارجی باشیم و رفتار منفعلانه انجام دهیم، به ‌سمت راهکارهایی برویم که صرف‌نظر از وجود یا عدم وجود شرایط تحریم بتوانیم به وضعیت بهتری دست یابیم.
رضا اردکانیان، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در پاسخ به اینکه «آیا تحریم‌ها می‌تواند توقفی در صنعت آب و برق ایران به‌وجود آورد؟»، اظهار کرد: همان‌گونه که در زمان دفاع مقدس تمام هیئت دولت و مقامات گوش به فرمان فرماندهی کل قوا در تأمین و تجهیز جبهه‌ها بودند، در شرایط کنونی نیز که جبهه اصلی ما اقتصادی است باید همه مسئولان و همه بخش‌های کشور گوش به فرمان فرماندهان اقتصادی کشور باشند و از اقداماتی که موجب تضعیف سیاست‌های اقتصادی می‌شود، پرهیز کنند.
وی افزود: بهتر است به‌جای این‌که منتظر تأثیر عوامل خارجی باشیم و رفتار منفعلانه انجام دهیم، به‌سمت راهکارهایی برویم که صرف‌نظر از وجود یا عدم وجود شرایط تحریم بتوانیم به وضعیت بهتری دست یابیم.
وزیر نیرو ادامه داد: کشور ما از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی با تحریم‌های ظالمانه‌ای روبه‌رو بوده است و این تحریم‌ها به‌رغم ایجاد برخی مشکلات موجبات رشد صنعت آب و برق را فراهم نمود.
اردکانیان در تشریح دستاوردهای صنعت آب و برق کشور گفت: پس از خروج مشاوران خارجی بعد از پیروزی انقلاب، اداره نیروگاه‌ها و شبکه برق کشور در مدت کوتاهی توسط نیروهای متخصص داخلی تحقق پیدا کرد.
وی اضافه کرد: نیروگاه‌های در حال ساخت که سازندگان آنها کشور را ترک کرده بودند، توسط نیروهای داخلی اتمام و راه‌اندازی شد.
این عضو کابینه دولت گفت: با اتمام دوران دفاع مقدس و آغاز دوران سازندگی، تحول شگرف در حوزه ساخت داخل در صنعت برق به‌وقوع پیوست و برای اولین بار تمام مراحل ساخت یک نیروگاه به‌صورت EPC به پیمانکاران ایرانی واگذار شد.
اردکانیان ادامه داد: با سرمایه‌گذاری و هدایت وزارت نیرو در صنعت برق، ساخت پره‌های توربین و قطعات اصلی که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار بودند آغاز و سپس کارخانه ساخت توربین گازی در کشور راه‌اندازی شد.
وی بیان کرد: به‌رغم کارشکنی‌ها یکی از توربین‌های با توان بالا متناسب با اقلیم و شبکه برق کشور به‌طور کامل توسط متخصصان داخلی ساخته شده تا ایران در زمره معدود سازندگان توربین گازی و اجرای کامل نیروگاه در سطحی بسیار بالاتر از کشورهای منطقه و در سطح کشورهای تراز اول جهان قرار گیرد.
وزیر نیرو با بیان اینکه «امروز قطعات نیروگاهی ساخت ایران به سایر کشورهای دنیا صادر می‌شود»، گفت: با تلاش‌های شبانه‌روزی صورت‌گرفته امروز نه‌تنها نیروگاه بخاری، گازی و سیکل ترکیبی در حال نصب در کشور به‌دست توانمند متخصصان داخلی ساخته می‌شود، بلکه شرکت‌های ایرانی در سایر کشورها نیز مبادرت به ساخت نیروگاه‌ها می‌کنند و همین مسئله موجب شده که 70 درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور مربوط به بخش برق باشد.
اردکانیان خاطرنشان کرد: ایران بر اثر اعمال تحریم‌ها در تولید برخی تجهیزات مورد نیاز صنعت آب و فاضلاب و بسیاری از تجهیزات مورد نیاز صنعت برق به خودکفایی رسیده است و اکنون با تکیه بر توان داخلی، هیچ بن‌بستی در تأمین تجهیزات و یا اجرای پروژه‌های آب و برق در هر شرایطی، چه تحریمی و چه غیرتحریمی، نداریم.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين