۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۲
کد مطلب : ۲۴۸۸۵
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری:

برخی مصوبات مجلس مانع تولید می‌شود

برخی مصوبات مجلس مانع تولید می‌شود
برخی مصوبات مجلس مانع تولید می‌شود


رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با تاکید براینکه برخی از قوانین که در مجلس تصویب می‌شود مانع تولید در کشور است گفت: کارفرمایان ۲۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکارند.
حسن صادقی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به این سوال که آیا سازمان تأمین اجتماعی مانع رونق تولید در کشور است یا خیر؟ گفت: این موضوعی که از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده به دلیل نداشتن شناخت کافی این افراد بوده و هیچ مبنای منطقی و کارشناسی ندارد.
وی با اشاره به اینکه مجلس عمده ترین مانع تولید در کشور است، اظهار داشت: به چند دلیل می‌توانم ثابت کنم مجلس با تصویب قوانینی باعث شده تولید در کشور کم رونق شود که یکی از آنها تصویب ۲۶ قانون در قالب قوانین حمایتی برای بیمه شدگان تأمین اجتماعی است که به این سازمان تحمیل شده است مانند بیمه رانندگان، قالیبافان، خویش فرمایان، باربرها و….
صادقی تصریح کرد: به طور مثال با تصویب این قوانین فردی که حتی یک روز سابقه بیمه داشته باشد می‌تواند ۹ سال باقیمانده را بخرد و بازنشسته شود و این گونه است که تعداد زیادی سر سفره تأمین اجتماعی نشسته‌اند که مانع خدمت رسانی مناسب به بیمه شدگان اصلی سازمان شده اند.
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دلایلی که به بازدارندگی مجلس در بخش تولید اشاره دارد این است که در سال ۹۷ وقتی دولت پیشنهاد افزایش قیمت بنزین را داد، برای این بود که دست در جیب ارز خارجی نشود و دلار را تأمین کند و این مجلس بود که به این تورم دامن زد و باعث افزایش چند برابری نرخ دلار شد و این آشفته بازار که امروز شاهد آن هستیم را ایجاد کردند و این شاهکاری بود که نمایندگان مجلس مسبب آن بودند.
وی با اشاره به اینکه خصوصی سازی نیز موضوع دیگری است که با تصویب مجلس رخ داد و باعث شد حاکمیت ابزار قدرت را به دست دلالان بسپارد، ادامه داد: نمونه بارز این موضوع خصوصی سازی حمل و نقل کشوری بود به گونه‌ای که ابزار خدماتی نظام به بخش خصوصی و دلالان افتاد و از سوی دیگر خصوصی سازی صنایع گوشت نیز که با تصویب مجلس انجام شد باعث شد تا امروز این مشکلات ایجاد و دولت نتواند موضوع گوشت را حل کند.
صادقی اظهار داشت: مجلس که شناختی از عوامل بازدارنده تولید ندارد چطور می‌تواند به تأمین اجتماعی که موتور محرک تولید است بگوید که در راستای کاهش تولید اقدام می‌کند. اگر غیر از این بود کشورهای دیگر بودجه کلانی را صرف تأمین اجتماعی نمی‌کردند.
این عضو جامعه کارگری با اشاره به اینکه دولت ۱۸۷ هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکار است، تأکید کرد: اگر نمایندگان مجلس راست می‌گویند مطالبات تأمین اجتماعی را از دولت بگیرند و ضمانتی برای عدم پرداخت در نظر بگیرند. به طوری که تأمین اجتماعی بتواند به قوه قضائیه شکایت کند. مجلس مکانیسمی برای عملیاتی شدن قانون تصویب نمی‌کند و فقط صورت مسئله طرح می‌کنند و راه حلی برای آن ندارند.
وی به تبعیض میان بازنشستگان تأمین اجتماعی و کشوری اشاره کرد و گفت: مجلس می‌تواند همان ردیف بودجه‌ای که برای صندوق‌های لشگری و کشوری می‌گذارد، برای تأمین اجتماعی نیز در نظر بگیرد و این مقررات تبعیض گونه‌ای که وجود دارد را برطرف کند.
صادقی با اشاره به اینکه کارفرمایان بخش خصوصی ۲۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکار هستند، خاطرنشان کرد: تأمین اجتماعی تاکنون با هیچی یک از کارفرمایان بدهکار برخورد قضائی نکرده و هیچیک از آنان را روانه زندان نکرده است.
عضو جامعه کارگری گفت: تأمین اجتماعی هم حمایت کننده و هم حمایت شونده است. به طوری که با تصویب قوانین از کارافتادگی، درمان، بهداشت محیط کار، بازنشستگی، فوت و غیره به کارگران کمک می‌کند و چگونه است که یک سازمان حمایتی که محرک تولید است را مانع تولید اعلام می‌کند.
وی افزود: تأمین اجتماعی با تعاملی که با کارفرمایان دارد بدهی مالیاتی آنها را تقسیط می‌کند و می‌تواند طی ۳۶ ماه و در برخی موارد با دستور مدیرعامل تا ۶۶ ماه جرایم خود را بپردازند و به طور مرتب با قانون بخشودگی، جرایمشان حذف می‌شود.
صادقی با اشاره به اینکه مجلس با مطرح کردن این موضوع فقط نشان داد از مباحث تولید بی اطلاع است، تصریح کرد: نمایندگان سیاسی تصمیم می‌گیرند و بر اساس سلایق سیاسی خود نسخه می‌پیچند و از تأمین اجتماعی و حوزه‌های آن بی اطلاع هستند.
وی ادامه داد: مانع تولید تأمین اجتماعی نیست بلکه سیاست‌های اقتصادی کشور است که این مشکلات را فراهم کرده و آنچه مانع تولید است، اقتصاد رانتی ماست.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين