۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب : ۲۵۶۹۵

فدراسیونِ فرزند هاشمی رفسنجانی مهمتر از مدال‌های المپیک

فدراسیونِ فرزند هاشمی رفسنجانی مهمتر از مدال‌های المپیک
زمان انتخابات ریاست دو فدراسیون غیر المپیکی در حالی مشخص شده که هنوز از برگزاری انتخابات سه فدراسیون المپیکی خبری نیست.فدراسیونِ فرزند هاشمی رفسنجانی مهمتر از مدال‌های المپیک
به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، 14 ماه تا آغاز بزرگترین رویداد ورزشی دنیا یعنی المپیک 2020 که قرار است به میزبانی توکیو برگزار شود، باقی مانده و این در حالی است که سه فدراسیون المپیکی کشورمان هنوز به ثبات نرسیده‌اند و با سرپرست اداره می‌شوند.
* اولویت‌بندی نادرست در وزارت ورزش
در روزهای اخیر خبرهایی مربوط به مشخص شدن زمان انتخابات فدراسیون‌های چوگان و همچنین ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا منتشر شده است؛ فدراسیون‌هایی که المپیکی نیستند. براساس اعلام وزارت ورزش، انتخابات فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا روز 18 خرداد و فدراسیون چوگان 19 خرداد برگزار می‌شود.
برگزاری این دو انتخابات ایرادی به لحاظ ساختاری ندارد، اما نکته مهم آن است که هنوز سه فدراسیون المپیکی والیبال، کشتی و وزنه‌برداری تکلیف‌شان مشخص نشده است، این در حالی است که این سه رشته خود را برای حضور در المپیک 2020 آماده می‌کنند و ورزشکاران‌شان امیدوارند بدون مشکل در رقابت‌های انتخابی شرکت و کسب سهمیه کنند. در واقع باید اولویت در برگزاری انتخابات با این سه فدراسیون‌ها باشد تا آنها بدون دغدغه و استرس در اندیشه کسب موفقیت در رویدادهای پیش‌رو باشند به ویژه کشتی و وزنه‌برداری که همه از این دو رشته انتظار مدال در المپیک را دارند.
* نگاهی به شرایط 5 فدراسیون
همانطور که عنوان شد، هنوز تکلیف ریاست یا انتخابات فدراسیون‌های چوگان، بیماران خاص، وزنه‌برداری، کشتی و والیبال مشخص نشده است. در زیر نگاهی به زمان سرپرستی، ثبت‌نام  ودیگر موارد این 5 فدراسیون می‌اندازیم:
فدراسیون کشتی:
- 15 آبان 97، معرفی حمید بنی‌تمیم به عنوان سرپرست فدراسیون
- 15 اسفند 97، ثبت‌نام از نامزدهای ریاست
- 12 اردیبهشت 98، معرفی بهروز نعمتی به عنوان سرپرست جدید فدراسیون
 نکته 1: بنی‌تمیم در دورانی که سرپرست بود، تصمیم به حضور در انتخابات گرفت.
 نکته 2: هنوز زمان برگزاری انتخابات اعلام نشده است.
فدراسیون والیبال:
- 16 آذر 97، معرفی افشین داوری به عنوان سرپرست فدراسیون
 نکته 1: نه تنها هنوز زمان برگزاری انتخابات مشخص نشده، بلکه زمان ثبت‌نام از نامزدهای ریاست نیز اعلام نشده است.
 نکته 2: تقریباً 15 روز دیگر دوره 6 ماهه سرپرستی داوری به پایان می‌رسد.
 نکته 3: گفته می‌شود ثبت‌نام از نامزدهای ریاست پس از لیگ ملت‌های آسیا یعنی 9 تیر به بعد آغاز می‌شود.
فدراسیون وزنه‌برداری:
- 23 بهمن 97، ثبت‌نام از نامزدهای ریاست
- 12 اردیبهشت 98: معرفی علیرضا خسروی به عنوان سرپرست فدراسیون
فدراسیون چوگان:
- 24 مهر 97، معرفی یاشار بی‌غم به عنوان سرپرست فدراسیون
- 22 دی 97، ثبت‌نام از نامزدهای ریاست
- 19 خرداد، زمان برگزاری انتخابات
 نکته 1: بیش از 6 ماه از دوره سرپرستی بی‌غم می‌گذرد و او همچنان حضور دارد.
 نکته 2: بی‌غم به عنوان سرپرست در انتخابات ثبت‌نام کرده است.
فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا:
- 6 بهمن 97، ثبت‌نام از نامزدهای ریاست
- 25 فروردین 98، پایان دوره چهار ساله ریاست فاطمه هاشمی
- 12 اردیبهشت 98، معرفی مهین فرهادی‌زاد به عنوان سرپرست فدراسیون
- 18 خرداد 98، زمان برگزاری انتخابات
* مورد عجیب داوری در والیبال
16 خرداد، دوره 6 ماهه سرپرستی افشین داوری در فدراسیون والیبال تمام می‌شود، در حالی که خبری از زمان ثبت‌نام و برگزاری انتخابات نیست. والیبال ایران ماه‌های بسیار شلوغی را پیش‌رو دارد و اگر قرار باشد این موضوع بر روی زمان برگزاری انتخابات تاثیر بگذارد، حتی شاید انتخابات تا پایان سال 98 هم عقب بیفتد.
لیگ ملت‌ها (10 خرداد تا 9 تیر)، مسابقات انتخابی المپیک (18 تا 21 مرداد)، رقابت‌های قهرمانی آسیا (22 تا 30 شهریور در تهران)، جام جهانی (9 تا 23 مهر) و فاز دوم انتخابی المپیک (آذر ماه) رویدادهای مهم و فشرده فدراسیون والیبال در چند ماه آینده هستند که البته می‌توان به اینها برگزاری مسابقات در رده‌های سنی را هم اضافه کرد. به همین دلیل گفته می‌شود که نباید زمان انتخابات تابع مسابقات باشد تا بدین ترتیب تکلیف این رشته مشخص شود.
والیبال در حالی بلاتکلیف است که محمدرضا داورزنی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان بارها گفته بود که انتخابات این فدراسیون در بهار 98 برگزار خواهد شد اما در حالی که یک ماه به پایان فصل بهار مانده، اقدامات اولیه هم انجام نشده چه برسد به برگزاری انتخابات.
* کشتی همچنان درگیر با حواشی؛ وزنه‌برداری در انتظار
کشتی، امید اول ورزش ایران برای کسب مدال‌های رنگارنگ در المپیک 2020 توکیو است، اما در عین حال بی‌ثبات‌ترین فدراسیون محسوب می‌شود. معمولاً رسم بر آن بوده که سرپرست انتخاب شده از سوی وزارت ورزش فقط امور جاری فدراسیون را انجام داده و شرایط را برای برگزاری انتخابات مهیا می‌کند، نه اینکه خودش هم در انتخابات حضور داشته باشد. این شرایط در فدراسیون کشتی رقم خورد و بنی‌تمیم در انتخابات ثبت‌نام کرد تا وزارت ورزش فرد دیگری را به عنوان سرپرست جدید منصوب کند.
طولانی شدن دوران سرپرستی و نداشتن رئیس، حواشی زیادی را هم در ورزش اول ایران به دنبال داشت که همین حواشی، ضربات بدی را به پیکره کشتی وارد کرد. حالا مشخص نیست چرا وزارت ورزش تصمیمی برای زمان انتخابات این فدراسیون نگرفته تا هم حواشی کم شود و هم این رشته مدال‌آور به ثبات برسد.
وزنه‌برداری نیز که همواره در المپیک جزو رشته‌هایی است که از آن انتظار مدال می‌رود، این روزها شرایطی بهتر از کشتی ندارد و در انتظار برگزاری انتخابات است.
* فدراسیونِ فرزند هاشمی رفسنجانی مهمتر از مدال‌های المپیک
داورزنی چند روز پیش گفته بود که منتظر تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات فدراسیون کشتی هستند. این موضوع احتمالاً درباره فدراسیون وزنه‌برداری نیز صدق می‌کند اما سؤال این است که چرا وزارت ورزش برای انتخابات فدراسیون کشتی آنقدر تعلل کرد که کار به اینجا کشیده شد؟ مگر این فدراسیون از چند ماه پیش با سرپرست اداره نمی‌شد؟ درباره والیبال چطور؟ وزنه‌بردای چطور؟ چگونه است که استعلام فدراسیون‌های کشتی و وزنه‌برداری نیامده و هیچ اقدامی هم برای والیبال انجام نشده، اما استعلام فدراسیون ورزش بیماران خاص که رئیس آن فاطمه هاشمی رفسنجانی فرزند مرحوم آیت‌الله رفسنجانی بوده و کاندیدای این دوره نیز است، آمده و حتی تاریخ برگزاری این انتخابات مشخص شده است؟ آیا این مسائل اتفاقی است؟ آیا وزارت ورزش نمی‌توانست زودتر برای فدراسیون کشتی، والیبال یا حتی وزنه‌برداری دست به کار شود تا کارها سریع‌تر پیش برود؟ آیا واقعاً وزارت ورزش راضی به برگزاری هر چه زودتر انتخابات سه ورزش المپیکی یعنی کشتی، وزنه‌برداری و والیبال است؟
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار