۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۲۲
کد مطلب : ۲۶۲۲۹

چرخش وزارت ورزش از تصمیم خود/ حذف رئیس از رای به جایگزینش!

تلاشی برای رفع شائبه‌ها؛
چرخش وزارت ورزش از تصمیم خود/ حذف رئیس از رای به جایگزینش!
چرخش وزارت ورزش از تصمیم خود/ حذف رئیس از رای به جایگزینش!
وزارت ورزش برای جلوگیری از شائبه مهندسی شدن انتخابات توسط این وزارتخانه، راهی را در پیش گرفته که به واسطه آن انتخابات فدراسیون‎ها فقط با سرپرست برگزار می‎شود و این یعنی سلب حق رای از روسا!
 برگزاری مجامع انتخاباتی برای فدراسیون‌ها همواره با حرف حدیث‌هایی همراه بوده که به خاطر کاندیداها و شرایط و چگونگی حضور آنها شکل گرفته و تا آنجا گسترش پیدا کرده که بعضاً صحت و سلامت انتخابات را هم زیر سوال برده است.
تقریباً درتمام این شائبه ها ردِ پای وزارت ورزش دیده می شود و اتهامی که به مدیران این وزارتخانه به خاطر حمایت از یک کاندیدای خاص و تلاش برای پیروزی او وارد شده است. فدراسیون هایی که مجامع آنها تحت تأثیر سناریوی معروف «مهندسی انتخابات» و نقش وزارت ورزش در آن برگزار شد، کم نیستند اگرچه تیر این وزارتخانه در برخی فدراسیون ها به سنگ خورد و بازنده بزرگ مجمع شد مانند هندبال اما در برخی مجامع هم متولیان وزارت ورزش توانستند از مدیریت شأن برای نشاندن حرف خود به کرسی، نتیجه بگیرند مانند تیروکمان و هاکی.
البته همیشه بحث مهندسی بودن انتخابات فدراسیون ها، توسط مدیران وزارت ورزش تکذیب شده در عین حال آنها را مجبور کرده برای حفظ اعتبار خود و جلوگیری از خدشه دار شدن بیشترش در این زمینه، چاره اندیشی داشته باشند.
راهکار وزارت ورزش برای کاهش شائبه مهندسی انتخابات
تصمیم وزارت ورزش بر این است که انتخابات تمام فدراسیون ها را در دوره سرپرستی آنها برگزار کند. البته پیش از این هم بودند فدراسیون هایی که به دلایل مختلف انتخاباتشان بعد از دوره چهارساله رئیس و در زمان مدیریت سرپرستی برگزار می شد اما طبق برنامه جدید ارائه شده، از این پس انتخابات هیچ فدراسیون ها تا پیش از اتمام دوره چهارساله رئیس برگزار نمی شود.
سید محمد شروین اسبقیان مدیرکل دفترامور مشترک فدراسیون ها در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تایید این خبر گفت: به منظور ایجاد شرایط مساوی برای کاندیداها چنین تصمیمی گرفته شده است. بعضاً برخی کاندیداها اعتراض هایی داشتند مبنی بر اینکه شرایط فدراسیون به گونه ای است که نمی توانند در انتخابات صاحب رای شوند. موضوع مهندسی انتخابات و اینکه وزارت ورزش از یک گزینه خاص در انتخابات حمایت دارد هم که معمولاً مطرح می شود. به همین دلیل تصمیم گرفته شده انتخابات فدراسیون ها زمانی برگزار شود که آنها سرپرست دارند.
وی با تاکید براینکه فعلاً انتخابا فدراسیون ها را با این شرایط پیش می بریم، تصریح کرد: البته اینکه انتخابات فدراسیون ها در زمان مدیریتِ سرپرستی برگزار شود قانون نیست و در قانون هم وجود ندارد اما تدبیری است که وزارت ورزش اندیشیده تا به واسطه آن شائبه حمایت از کاندیدایی خاص برطرف شود. اگرچه تاکید می کنم که پیش از این هم هیچ حمایتی صورت نمی گرفت.

چرخش ۱۸۰ درجه ای وزارت ورزش
‌اینکه از این پس انتخابات تمام فدراسیون ها بعد از پایان دوره قانونی رئیس و در زمان سرپرست برگزار می شود، دقیقاً نقطه مقابل استراتژی است که تا پیش از این وزارت ورزش در رابطه با برگزاری مجامع انتخاباتی فدراسیون ها نسبت به آن تاکید داشت.
تا پیش از این تاکید وزارت ورزش بر این بود که انتخابات فدراسیون ها در وقت قانونی و پیش از پایان دور چهارساله روسا برگزار شود. مدیران وزارت ورزش در گفتگوهای متعدد خود به این مهم تاکید داشتند و اینکه حتی الامکان اجازه نمی‌دهند مدیریت فدراسیون ها به سرپرستی کشیده شود. حتی مهدی مستجاب الدعوه مسئول امور مجامع وزارت ورزش سال گذشته در گفتگو با خبرنگار مهر به برگزاری انتخابات فدراسیون ها در وقت قانونی تاکید داشت.
با همه اینها ابهامات گسترده ای که نسبت به آزادی و سلامت انتخابات فدراسیون ها وجود داشت در نهایت تصمیم گیرندگان وزارت ورزش را ناچار به چرخش ۱۸۰ درجه ای و بازگشت از راه همیشگی شان برای پایان دادن به شائبه مهندسی انتخابات کرده تا اینگونه اثبات کنند که استقلال مجامع فدراسیون ها برای آنها در اولویت است.
عدم ضمانت اجرایی و حقی که از روسای فدراسیون ها سلب شد
، «آیا راهی که وزارت ورزش برای برگزاری بی حرف و حدیث انتخابات فدراسیون ها در پیش گرفته، نتیجه خواهد داشت؟»، این پرسشی است که به مرور و حداقل بعد از پشت سر گذاشته شدن انتخابات چند فدراسیون مشخص می شود. قاعدتاً تصمیم گیری برای اینکه انتخابات فدراسیون ها به جای رئیس، در دوره سرپرست برگزار شود ضمانت اجرایی برای مهندسی نشدن انتخابات و جلوگیری از ابهامات آن ندارد.
به هر حال اگر قرار بر فراهم کردن شرایط به نفع یک کاندیدای خاص باشد، اتفاقاً طولانی شدن پروسه زمانی انتخابات و تاخیر در زمان انجام آن، بستر را مهیا تر هم خواهد کرد. بنابراین راهکار جدید نمی تواند ضمانت صد درصدی برای برگزاری سالم و سلامت انتخابات فدراسیون ها باشد ضمن اینکه یک حق بزرگ را هم از رئیس فدراسیون سلب می کند.
در صورت برگزاری انتخابات فدراسیون ها تا پیش از دوره چهار ساله مدیریتی شان، حق رای از روسای مستقر آنها صلب نمی شود. در این صورت رؤسای فدراسیون‌ها علاوه بر کاندیدا شدن دوباره، حق رأی هم خواهند داشت اما طبق برنامه ای که وزارت ورزش قصد تبعید از آن را دارد حق رأی از رؤسا گرفته خواهد شد چراکه طبق قانون حتی اگر یک روز از زمان چهار ساله رؤسا بگذرد، آنها نمی‌توانند در مجمع انتخاباتی فدراسیون شأن رأی دهند.
خبرگزاری مهر سال گذشته در گزارشی با عنوان «برگزاری انتخابات ۱۳ فدراسیون در سال ۹۷/ تلاش برای حفظ حق رای روسا» به نقل از یکی از مدیران وزارت ورزش به این مهم اشاره کرد که «تلاش وزارت ورزش بر این است با در نظر گرفتن حفظ حق رای روسا، زمان انتخابات فدراسیون‌ها را مشخص کند»؛ اما حالا عملاً وزارتخانه حق رای را از روسا می‌گیرد.

تاکید بر ممنوعیت سرپرست‌ها برای کاندیدا شدن
در هر صورت شائبه هایی زیادی که در رابطه با سلامت برگزاری انتخابات فدراسیون ها وجود داشت و باعث لطمه به وزارت و وزیر شده بود، باعث شده تا این وزارتخانه در مسیری خلاف جهت حرکت خود قرار بگیرد. این وزارتخانه برای بالا بردن ضریب اطمینان از تصمیم جدید خود، سرپرست‌ها را از ورود به انتخابات منع کرده است.
اسبقیان در این بخش از گفتگو با خبرنگار مهر گفت: افرادی که به عنوان سرپرست فدراسیون ها منصوب می شوند به هیچ عنوان نمی توانند کاندیدا شوند. وزارت ورزش برای برگزاری انتخابات در فضای سالم و به دور تنش چنین تدبیری اندیشیده که سرپرست‌ها شرایط را برای انتخابات مهیا کنند. بنابراین آنها صرفاً موظف به انجام این کار هستند و نمی توانند کاندیدا شوند.
کد خبر 4630828
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين