۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۸
کد مطلب : ۲۶۳۳۹

تئوری توهم توطئه چگونه یک پدیده اجتماعی را به سیاست کشاند؟ یوسف اسدی،


تئوری توهم توطئه چگونه یک پدیده اجتماعی را به سیاست کشاند؟
یوسف اسدی،
 تئوری توهم توطئه چگونه یک پدیده اجتماعی را به سیاست کشاند؟
در حالی که برخی در صدد هستند تا القا کنند میترا استاد برای نجفی تور امنیتی بود، علاوه بر تکذیب وزارت اطلاعات، خود نجفی هم اعلام کرد که ارتباط همسرش با نهادهای امنیتی برای وی مسجل نشده بود.
به گزارش خبرنگار الف؛ بعد از قتل میترا استاد همسر محمد علی نجفی در روز سه شنبه هفتم خرداد و اعتراف نجفی به این قتل، رسانه های بیگانه، ضد انقلاب ها و حتی برخی افراد در داخل تلاش کردند تا این پدیده اجتماعی را ضمن منحرف ساختن از روند طبیعی اش، از منظر و نگاه سیاسی بررسی کنند.
این عده که سوابق شان نشان می دهد عادت دارند تا از هر کاهی، کوه بسازند و با پیچیده کردن مسائل و گل آلود کردن آب، ماهی مطلوب خود را بگیرند و مقصر اصلی هر اتفاق را نهادهای نظام و حتی حکومت بدانند، این بار هم تلاش کردند تا میترا استاد را یک تور امنیتی توصیف کرده و از این منظر در این اتفاق ناگوار نه با خانواده مقتول، بلکه با قاتل ابراز همدردی کرده و قاتل را قربانی و مظلوم جلوه دهند.
روشن است که نگاه و اغراض سیاسی به موضوعات اجتماعی نه تنها کمکی به حل آن و ریشه یابی مشکلات نمی کند بلکه حقایق را تحت الشعاع قرار می دهد و باعث تشویش اذهان عمومی می شود.
غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران اولین نفری بود که بعد از اعتراف نجفی با نگاه سیاسی به این موضوع در توییتی نوشت: «نميتوان مسئوليت كساني راكه دوسال قبل عليرغم اصرارو تذكّر برخي دلسوزان ومراكزمسئول، اين چاه ويل رابراي إصلاحات ونجفي حفركردند، ناديده گرفت!».
بابک داد که اکنون برای رسانه های ضد انقلاب قلم می زند، یکی از افرادی است که ضمن تشکیک در قاتل بودن نجفی، درصدد القای این بوده که وی با تهدید ، قتل را بر عهده گرفت.
حمیدرضا جلایی پور یکی دیگر از فعالین اصلاح طلب در بخشی از مطلب خود درباره این قتل، نجفی را قربانی بازی قدرت توصیف می کند و حتی به صراحت عنوان می کند که چنین روایتی از قربانی شدن نجفی باعث می شود جای قاتل و مقتول عوض شود. گر چه می دانم هر دوی آنها قربانی این بازی شدند، اما چیزی در آن اندرونی به من می گوید که قربانی اصلی این بازی «قاتل» بود و نه «مقتول».
کامبیز نوروزی ازدیگر فعالین اصلاح طلب هم در این زمینه نوشت: «اگر بحران میان نجفی و همسر دوم از جنس بحرانهای متداول زناشویی بود ، می شد به راحتی آن را با طلاق و امتیازاتی به زوجه حل و فصل کرد . اما بحران میان آنها شاید چیزی بوده که فقط زن و شوهر درگیر آن نبودند . دیگر یا دیگرانی بودند که رفع شر آنها خارج از قدرت نجفی بوده و او را به استیصال و انتخابی ناگهانی و شوم کشانده است».
اما در این میان کانال آمد نیوز هم بلافاصله بعد از اعتراف نجفی، همسرش را پرستوی نهاد امنیتی توصیف کرد و وی را یک تور امنیتی و دام برای نجفی دانست.
متاسفانه یک حادثه تلخ اجتماعی بار دیگر بستری شد برای محک خوردن جریان های سیاسی کشور . بویژه جریان اصلاح طلب که به جای بررسی کارشناسانه این پدیده اجتماعی، بر اساس یک عادت دیکته شده ترجیح داد مساله را با تئوری توهم توطئه پیش ببرد که آنهم منجر به کاهش پایگاه اجتماعی حاملان این نظریه شد . نظریه‌ای که با عینک سیاسی هم حزبی خود را به صرف تعصبات حزبی بیگناه میداند  و هر چه تلاش میکند نمیتواند با مقتول همدردی کند.
علاوه بر وزارت اطلاعات که در روزهای گذشته هرگونه ارتباط و همکاری استاد با این وزارتخانه را تکذیب کرد، روی دیگر سکه خود نجفی و همسرش هستند.
نجفی تا کنون هیچ گاه، چه قبل از قتل و چه بعد از این اتفاق، ادعایی نداشته که همسرش تور امنیتی بود. حتی در هنگام بازداشت در پلیس آگاهی در مصاحبه با خبرنگاران که از وی در این زمینه سوال می کنند، می گوید ارتباط همسرم با نهادهای امنیتی برای من مسجل نشد. اینکه مکالمات من شنود شده و در اختیار همسرم قرار دادند، ممکن است کار یک فرد در یک نهاد بوده نه کار یک نهاد.
از طرف دیگر اظهارات همسر نجفی هم نشان می دهد که نجفی با اصرارش خواستار این ازدواج بود.
«... بله من در جریان زندگی پیشین ایشان بودم و خیلی‌ها هم به بنده گفتند چطور شما به همنوعت رحم نکردی یا حتی گفتند که به خاطر پول و موقعیت با دکتر ازدواج کردم ولی به هرحال من برای ازدواجم با دکتر نجفی دلایلی داشتم و قانع شدم. ایشان از من خواستگاری کردند، خیلی محترمانه، به‌طوری که هم در شأن خودشان و خانواده‌شان باشد و هم در شأن ما، بنده هم از ایشان اجازه گرفتم که فکر کنم و عنوان کردم که زندگی اول شما چطور است و من نمی‌توانم پا در زندگی همنوعم بگذارم و... ایشان هم دلایلی آوردند و من را قانع کردند. دلایلی آوردند که گفتن آن ممکن نیست و شخصی است و من هم پذیرفتم و زندگی‌مان را آغاز کردیم».
اینها اظهارات مرحومه میترا استاد همسر محمد علی نجفی است که روزنامه فرهیختگان در هشتم آبان سال قبل با وی مصاحبه کرد اما منتشر نشد و روز پنجشنبه فایل صوتی این مصاحبه منتشر شد.
این مصاحبه و اظهاراتی که مرحومه در آن بیان می کند نشان می دهد که نجفی برای ازدواج اصرار داشت.
نجفی خود از میترا استاد خواستگاری کرد و وقتی با این سوال مواجه می شود که زندگی اول شما چطور است؟، دلایل قانع کننده ارائه می کند تا میترا استاد با ازدواج موافقت کند.
تعیین ۱۳۶۲ سکه بعنوان مهریه نیز دلیل دیگری بر اصرار نجفی بر ازدواج است.
میترا استاد متولد ۱۳۶۲ بود و نجفی به مناسب تاریخ تولدش مهریه تعیین می کند.بدیهی است فردی که مجبور به ازدواجی باشد هرگز این تعداد سکه را مهر نمی‌کند.
عهد بستن در حرم امام رضا (ع) مبنی بر اجرا نکردن هیچ اقدامی بدون اجازه هم، خود دلیل دیگری می تواند باشد بر اصرار نجفی بر ازدواج.
در حالی که برخی در صدد هستند تا القا کنند میترا استاد برای نجفی تور امنیتی بود اما تعیین 1362 سکه مهریه، خواستگاری نجفی از میترا استاد، آوردن دلایل قانع کننده برای پذیرش ازدواج، عهد بستن در حرم امام رضا (ع) مبنی بر اجرا نکردن هیچ اقدامی بدون اجازه هم، همگی نشان می دهد که این ازدواج با اصرار و درخواست نجفی بود.
از سوی دیگر برادر میترا  استاد امروز در گفتگویی اعلام کرد: قتل خواهرم سیاسی نیست و دلایل کاملاً خانوادگی دارد ..... و این را که گفته شده خواهرم با یک نهاد امنیتی ارتباط داشته، رد می‌کنم. او با هیچ نهادی ارتباط نداشت.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين