۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۲۹
کد مطلب : ۲۶۴۹۶

مدرک تحصیلی کارمندان دولت چیست؟

مدرک تحصیلی کارمندان دولت چیست؟


از مجموع بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار کارمندی که در دستگاه‌های اجرایی ایران فعالیت می‌کنند، حدود ۷۹۰ هزار نفر کمتر از لیسانس و ۱۵۰ هزار نفر زیر دیپلم هستند.
 
به گزارش بیان ما به نقل از ایسنا، افزایش سطح تحصیلی کارکنان از جمله برنامه‌های اصلاح نظام اداری در حوزه سرمایه انسانی به شمار می‌رود و البته مسئولان سازمان اداری و استخدامی معتقدند که در چند سال اخیر اتفاقات مثبتی در این بخش ثبت شده و سطح تحصیلات کارمندان رشد خوبی داشته است؛ به طوری‌که اکنون سطح تحصیلی کارکنان عمدتاً در لیسانس و بالاتر قرار داشته و کمتر کارمندانی هستند که دارای مدرک دیپلم یا زیر دیپلم باشند.
این در حالی است که بررسی آخرین آمار و اطلاعات کارکنان دستگاه‌های اجرایی مشمول و غیر مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و همچنین نهادهای انقلابی بر اساس مدرک تحصیلی آنها در سال 1397 نشان می‌دهد که از مجموع حدود دو میلیون و 276 هزار و 928 کارمند نزدیک به 50 درصد آنها یعنی نزدیک به یک میلیون و 106 هزار نفر دارای مدرک لیسانس هستند. البته این آمار، نیروهای نظامی و انتظامی، وزارت اطلاعات، دفاع و پشتیبانی و نیروهای مسلح و شرکت‌های وابسته را به دلیل محرمانه بودن در برنمی‌گیرد.
همچنین حدود 150 هزار و 543 نفر کمتر از دیپلم و 381 هزار نفر دارای مدرک دیپلم و 260 هزار نفر فوق دیپلم هستند. بر این اساس حدود 790 هزار نفر از کارمندان زیر مدرک لیسانس هستند.
بررسی سایر اطلاعات از این حکایت دارد که 298 هزار نفر دارای مدرک فوق لیسانس و حدود 81 هزار و 650 نفر مدرک دکتری دارند.
اما در بین دستگاه‌های اجرایی بیشترین کارمندان مربوط به وزارت آموزش و پرورش با حدود 955 هزار و 291 نفر هستند که در بین آنها 546 هزار و 848 نفر دارای مدرک لیسانس بوده و تعداد افرادی که مدرک دکتری داشته و در وزارت آموزش و پرورش فعالیت می‌کنند به حدود 2417 نفر می‌رسد.
در نهاد ریاست جمهوری که حدود 27 هزار و 330 نفر فعالیت می‌کنند نزدیک به 2000 نفر کمتر از دیپلم و 487 نفر مدرک دکتری دارند.
در سایر وزارتخانه‌ها می‌توان به وضعیت وزارت دادگستری اشاره کرد که از حدود 2317 کارمند 98 نفر کمتر از دیپلم و شش نفر دارای مدرک دکتری بوده و عمده آنها دارای مدرک لیسانس هستند.
از حدود 45 هزار نفر مشغول در وزارت صنعت، معدن و تجارت هم حدود 11 هزار و 730 نفر زیر دیپلم هستند.
همچنین در وزارت اقتصاد نیز از حدود 117 هزار کارمند تا 3600 نفر کمتر از دیپلم و 387 نفر مدرک دکتری دارند.

 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
دریچه افکار