۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۸
کد مطلب : ۲۶۵۲۳

تاج: تخمین زدن در فوتبال عملیاتی نیست/ به خاطر اتفاقات دیدار فینال جام حذفی عذرخواهی می‌کنم/ برخی مسائل محرمانه نیست و باید به مردم گفت.

تاج: تخمین زدن در فوتبال عملیاتی نیست/ به خاطر اتفاقات دیدار فینال جام حذفی عذرخواهی می‌کنم/ برخی مسائل محرمانه نیست و باید به مردم گفت.
به گزارش بیان ما به نقل از گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در ابتدا ایام عید فطر را تبریک می‌گویم و امیدوارم موفق باشید. درباره فینال جام حذفی و آینده لیگ را با شرایطی که برخی ورزشگاه‌ها دارند توضیح می‌دهم. درباره برخی اظهارنظرها، سازمان اقتصادی و تیم ملی را هم درباره شان صحبت می‌کنم. ضمن اظهار تأسف و عذرخواهی باید بگویم که این اتفاقات نباید در حوزه فوتبال رخ دهد. همه باید تلاش کنیم. از همه هواداران عذرخواهی می‌کنیم. تلاش می‌کنیم اتفاقات کم‌تر شود. سعی می‌کنم یک مقدار واقعیت‌هایی را که رخ داد و ممکن است در آینده رخ دهد، امروز بیان کنم.
او ادامه داد: درشورای تأمین و اداره کل انتظامی کشور جلسه‌ای بود. همه دستگاه‌های مربوطه نظرات خود را بیان کردند. ۲۰ هزار و ۵۰۰ عدد بلیت فروخته شده که گنجایش سکوهای ورزشگاه ۳۰ هزار و ۵۰۰ نفر بود. نزدیک به یک سوم ورزشگاه خالی بوده و دو سوم از آن فروخته شد. بنا بود بازی با یک سوم ظرفیت خالی ورزشگاه انجام شود.
تاج گفت: از این تعداد، یک هزار و ۵۰۰ عدد به سیل زدگان و ۲۰۰ عدد به پرسپولیس و ۲۰۰ عدد به داماش اهدا شد. ورزشگاه ۲۸ هزار صندلی و ۱۳۰۰ صندلی VIP داشت و بنا بود ۱۰ هزار صندلی خالی باشد. دوستان می‌گفتند تخمین دچار اشکال بود. تخمین در حوزه فوتبالی عملیاتی نیست. تخمین وقتی درست است که ما بلیت فروشی الکترونیکی و دوربین داشته باشیم و تمامی مسائل ورزشگاه را کنترل کنیم. نیروی محترم انتظامی که حرف درستی هم می‌زند و دیروز هم عنوان کردند، گفتند امکان این که در هر بخشی به خصوص در بازی‌های پر جمعیت با دست افراد را بگردیم و دولا و راست بشوند، عملی نیست و ضریب اشتباهات زیاد است.
تخمین زدن در حوزه فوتبال عملیاتی نیست
رئیس فدراسیون فوتبال یادآور شد: نیروی انتظامی حرف درستی می‌زند. مردمی که در اطراف ورزشگاه حضور دارد، اغتشاش‌گر نیستند که گاز اشک‌آور بزنند؛ بلکه بعد از مدتی در را باز می‌کنند و آن‌ها را به ورزشگاه راه می‌دهند. دیروز بحث بود که با این شرایط باید تلاش کنیم اما من گفتم امکان پذیر نیست و من نمی‌توانم اطمینان بدهم که آخرین بار است و حتماً به دفعات تکرار خواهد شد. ما خیلی تلاش کردیم.
 
تاج: تخمین زدن در فوتبال عملیاتی نیست/ به خاطر اتفاقات دیدار فینال جام حذفی عذرخواهی می‌کنم/ برخی مسائل محرمانه نیست و باید به مردم گفت
برای اهدای جوایز تیم‌ها ۱۰ نفر روی استیج می‌رفتند
خودم یک روزی در سازمان لیگ می‌خواستم جایزه بدهم، ۲۰ نفر روی سکو می‌رفتند و استیج می‌شکست. الان خیلی بهتر شده اما امنیت ورزشگاه‌ها در اختیار فدراسیون فوتبال نیست. جای تأسف دارد. ایراد سازمان لیگ و دوستان این بود که واجا (وزارت اطلاعات) و ناجا و برخی از دستگاه‌های امنیتی اصرار داشتند در ورزشگاه غدیر بازی برگزار شود اما اصرار فتاحی و دوستان این بود که در ورزشگاه شهدای خوزستان برگزار شود. البته دیروز یکی از مسؤولان خوزستانی گفت چه خوب که در غدیر برگزار نشد چون اصلاً اطراف این ورزشگاه خالی است.
اگر نیروی انتظامی و امنیتی چیزی را می‌خواهد باید سازمان لیگ اجرا کند
وی اظهار کرد: به نظرم مسؤولان اجرایی باید تدابیر واجا و نیروی انتظامی را اجرا کنند. آن چه که مسلم است این است که هیچ گونه امنیتی در ورزشگاه‌ها به عهده فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نیست. آن‌ها نمی‌توانند مسؤولیت امنیت را قبول کنند. تا زمانی که بلیت فروشی به صورت استاندارد و الکترونیکی فروخته نشود، فدراسیون فوتبال مسؤولیتی ندارد. این مدل در دنیا جواب داده است. وقتی جوانان و تماشاگران بدانند کسی بدون بلیت الکترونیک نمی‌تواند وارد ورزشگاه شود، به ورزشگاه نمی‌آیند و نیروی انتظامی هم نباید به کسانی که بلیت ندارند، اجازه ورود دهد. با این شرایط ادامه لیگ نوزدهم به مصلحت نیست. باید بلیت فروشی به این شکل باشد.
قانون می‌گوید باشگاه باید ورزشگاه را معرفی و آن را تجهیز کند
تاج افزود: وظیفه ما ساخت ورزشگاه نیست. ما باید مکان‌هایی برای تیم‌های ملی بسازیم. هم‌چنان هم بابت همین فضاها بدهکار هستیم. قانون می‌گوید باشگاه باید ورزشگاه را ایجاد کند. باشگاه هم درآمد کافی ندارد. نداشتن درآمد هم به خاطر حقوق فوتبال است. در رأس آن هم پرداخت نشدن حق پخش تلویزیونی است. وقتی پرداخت نشود، امکان ساخت ورزشگاه ندارد. به نظرم دولت باید دست از سر فوتبال بردارد و پخش فوتبال را فدراسیون فوتبال و باشگاه‌ها انجام دهند. اگر دولت دخالت می‌کند، باید پول آن را هم پرداخت کند. امکان تجهیز و ساخت ورزشگاه از سوی فدراسیون فوتبال امکان پذیر نیست.
آوردن سرمربی یعنی امنیت و ثبات اقتصادی ایجاد می‌شود
تاج تصریح کرد: بعضی از نمایندگان مجلس اظهارات درستی داشتند و فوتبال را می‌شناسند. دوست عزیز از مجلس درباره سرمربی تیم ملی نظری دارد. به من گفت اگر خارجی باشد، به مصلحت نیست. من یک ساعت و نیم توضیحات خودم را دادم. ایشان مسؤول مهمی است. برای او گفتم آوردن سرمربی خارجی برای امنیت ورزشگاه، مسائل اقتصادی و نهادهای اجتماعی مناسب است و می‌توان یک سرمربی بسیار عالی وارد کشور کرد. البته ایشان راضی نشد اما به نظرم ما و مردم احترام گذاشت ولی مصاحبه‌ای نکرد. شخص‌هایی مانند قاضی زاده هاشمی را هم داریم. ایشان برای هر اتفاق فوتبالی واکنش نشان می‌دهد.
قاضی زاده کم مانده درباره ارنج تیم ملی هم صحبت کند
بالاخره درباره ورزشگاه غدیر یا شهدای فولاد اهواز اگر دادکان صحبت کند، رئیس فدراسیون فوتبال بوده و فوتبال را می‌شناسد و حق دارد صحبت کند و ما هم توضیح دهیم. این‌ها هم سالی دو بار حرف می‌زنند. قاضی زاده هاشمی هفته‌ای پنج بار صحبت می‌کند. به اندازه همه ادوار مجلس صحبت کرده است. در این صورت او باید درباره ترکیب تیم ملی هم صحبت کند. نماینده مجلس صحبت می‌کند و ما هم جواب می‌دهیم. در کجای دنیا بدون اطلاع از حداقل‌ها، درباره فوتبال حرف می‌زنند. باید حداقل بداند سازمان لیگ مسؤول برگزاری فوتبال است و امنیت بر عهده این سازمان نیست. تحقیق کنند و بدانند آیا ما بیش از حد بلیت فروختیم؟ همه ارکان تأیید کردند که ما ۲۰ هزار و ۵۰۰ عدد فروختیم اما در ورزشگاه ۳۷ هزار نفر حضور داشتند. بسیاری از فدراسیون‌ها پول یومیه ندارند اما صحبتی نمی‌شود اما احساس برخی‌ها این است که می‌تواند از این فدراسیون منفعتی ببرند و آن را برای خودشان پلکان قرار بدهند. در آستانه انتخابات این صحبت‌ها بیش‌تر هم می‌شود.
تاج: تخمین زدن در فوتبال عملیاتی نیست/ به خاطر اتفاقات دیدار فینال جام حذفی عذرخواهی می‌کنم/ برخی مسائل محرمانه نیست و باید به مردم گفت
برخی از رسانه‌های دولت و رسانه عمومی محل تشویش اذهان عمومی شدند
تاج با انتقاد از عملکرد برخی از رسانه‌ها گفت: برخی از رسانه‌های دولت و رسانه عمومی محل تشویش اذهان عمومی شدند. کفایت به دستاورد است. دستاورد فدراسیون فوتبال به مراتب بهتر از نهادهای دولتی است. با داشته‌های ناچیز، بهترین افتخارات را کسب کرده است. این هم رنکینگ است و در اختیار ما نیست که درست کنیم. همین تیم ملی جوانان در تورنمنت روسیه با آرژانتین و روسیه بازی کرده و عملکرد خوبی داشته است. خیلی بد است که مانند برخی از روزنامه‌ها که نمونه آن روزنامه دولت است، حداقل‌ها را رعایت نمی‌کنند. محل دروغ، تهمت و.. شدند. خودم هم نمی‌دانم که وزارت ورزش باید آن‌ها را کنترل کند یا خیر. آیا سیستمی است یا خیر. انتظار ما این است که رسانه‌های وابسته به دولت اطلاعات کسب کنند و ثبت کنند. خودشان از ما سوال می‌کنند. آن‌ها باید پاسخ بدهند که چرا این اتفاقات افتاده است.۵۵۰۰ بازی برگزار کردیم که مشکلی اندکی داشتند اما باید همین اندک بازی‌ها را هم مدیریت کنیم.
او تصریح کرد: اگر بنا نیست ورزشگاه‌های ما به بلیت الکترونیک مجهز شوند در آن صورت هر فردی عکسش با بلیت همخوانی نداشته باشد در دنیا جریمه می‌شود. نیروی انتظامی گفت مکانیزمی نداریم که در صورت تجمع مردم در ورزشگاه آن‌ها را کنترل کنیم. بهتر است تا زمانی که بازی‌ها از لحاظ امنیت ورزشگاه‌ها تضمین نشده است برگزار نشود. نیروی انتظامی هم مانند فدراسیون می‌گوید نمی‌تواند بازی‌ها را بدون امکانات برگزار کرد.  از امثال قاضی زاده هاشمی تقاضا داریم برای حقوق فوتبال یک گام بردارند تا باشگاه‌ها یکی پس از دیگری دچار اشکال نشوند.
آوردن ویلموتس کار درستی بود
او هم‌چنین با اشاره به فعالیت مارک ویلموتس در تیم ملی فوتبال اظهار کرد: ما در کشورمان مشکلاتی داریم که وارد کردن یک قطعه هم دشوار است. آوردن آقای ویلموتس کار درستی است که به کمک رسانه‌ها صورت گرفت. همه برای حضور ایشان کمک کردند. به هر جهت آغازی داشتیم که آقای هاشمیان اضافه شدند و یک ایرانی دیگر کنار دست آقای ویلموتس خواهند بود. از ۱۳ کمک مربی خارجی به دو دستیار خارجی رسیدیم. در مواقعی که در اردو هستیم تعداد آن‌ها به صورت روزمزد به سه نفر افزایش می‌یابد. از حیث مالی وضع‌مان خوب نیست. علت را شما رسانه‌ها جویا شوید. گرفتاری ما در بخش مالی زیاد است. نمی‌خواهیم دولت به ما کمک کند. آقای صالحی امیری و سلطانی‌فر کلاً ۲۰۰ میلیون تومان برای تیم ملی امید پاداش دادند.
تاج: تخمین زدن در فوتبال عملیاتی نیست/ به خاطر اتفاقات دیدار فینال جام حذفی عذرخواهی می‌کنم/ برخی مسائل محرمانه نیست و باید به مردم گفت
برای دریافت پول از فیفا دولت باید به ما کمک کند
تاج تاکید کرد: باید به طور حداقلی ارز لازم برای اعزام تیم‌ها به اردوهای خارجی را فراهم کنیم. باید بتوانیم این ارز را از سیستم بانکی بخریم و درآمد ما هم از طریق بخش‌های اقتصادی است که شما بهتر می‌دانید. هیچ برندی هم در کشور نیست. الان فقط توصیه‌های فرهنگی می‌کنیم مانند کمک به خانواده و امثال این‌ها که کمک مالی به ما نمی‌کند. ثانیاً انتظار داریم برای دریافت پول از فیفا، دولت به ما کمک کند یا پول لازم را به ما بدهد و خودش پول فیفا را بردارد. این که انتظار زیادی نیست. از دست ما برنیامد. بیش از سه جلسه بااینفانتینو داشتم. در کنگره فیفا در پاریس با خانم فاطیما و مسئول مالی فیفا جلسه داشتم که گفت مشکلاتی داریم که هنوز رفع نشده است. ما ۶ میلیون دلار طلب کار هستیم که حدود ۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود وبا این پول فدراسیون فوتبال بدهی نخواهد داشت. واقعاً الان مشکل داریم. امیدوارم دولت فکری در این زمینه انجام دهد.وی ادامه داد: با دولت صحبت کردم که گفتند موانعی در این بحث و ساختار فدراسیون فوتبال دارند.
درباره جوانگرایی در فوتبال کار‌های مثبتی انجام داده ایم
تاج گفت: درباره بحث جوان‌گرایی اقداماتی انجام دادیم. سعی کردیم دوستانی مانند شکوری، نکیسا، فراز فاطمی، دقیقی، هاشمیان و.. را اضافه کنیم که آن‌ها در ۱۰ سال آینده جزوبهترین مدیران ما خواهند شد. در کنار آن‌ها در کمیته فنی از دوستانی مانند مهاجرانی، کلانی، فتح الله زاده و سایر دوستان به صورت بهینه استفاده می‌کنیم.
رئیس کمیته استیناف و نایب رئیس کمیته تعیین وضعیت AFC از ایران انتخاب شدند
او درباره کرسی‌های بین‌المللی فدراسیون فوتبال گفت: از میان دو کرسی که باید در مجمع AFC رأی گیری صورت می‌گرفت، بیگلری به عنوان رئیس کمیته استیناف AFC معرفی شود. فرق بین رئیس و نایب رئیس خیلی زیاد است. تحقیقات در اختیار رئیس است. در کمیته تعیین وضعیت هم یک نایب رئیس داریم. همه باید عدالت را رعایت کنند. انتظار نداریم فقط به نفع ما رأی بدهند. آن‌ها از پنل‌های موفق و مهم هستند که رأی کمیته تعیین وضعیت را فقط دادگاه عالی حکمیت ورزش می‌تواند بشکند. آن جا محل خوبی است. برای آینده کمیته‌هایی را در مجموع کسب می‌کنیم. هیچ کمیته دیگری گذاشته نشده است. AFC حدود ۴۶ عضو دارد و هر کشوری نمی‌تواند یک عضو داشته باشد. این کمیته‌ها تقسیم می‌شود. فکر می‌کنم پیشنهادهای فدراسیون فوتبال کیفی‌تر از گذشته است. اعتقاد شخصی من این است که رأی‌گیری AFC که در میان نایب رئیس‌ها انجام شود و میان اعضا انتخاب شوند، خیلی خوب است چون آن‌جا نماینده داریم.
 
به پدیده ای ها گفتیم گل محمدی برای خودتان باشد
رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به تیم ملی امید و انتخاب سرمربی این تیم گفت: ما با دو نفر صحبت داشتیم که برخی از روزنامه‌ها و سایت‌ها نوشتند کسی نمی‌آید. تیم امید جای نگرانی دارد چون در فیفا دی نیست و در بحث‌های فیفا دیده نشده است. دوم این که در پنل چهار هستیم. حذف قبلی ما به این شکل که در سید چهارم قرار داریم، سخت‌ترین دوره امید است. امسال برخلاف دوره‌های قبل از گروه صعود کردیم. امسال با تیم اول برابر شدیم و به دلیل تعداد گل دوم شدیم. به امید خدا سرمربی جدید را انتخاب می‌کنیم. با گل محمدی صحبت کردیم. بعد از این که ما اعلام کردیم، استاندار خراسان و خود باشگاه با من صحبت کردند که ما به آسیا رفته‌ایم و در نتیجه ما گفتیم که گل محمدی برای خودتان باشد.
تاج: تخمین زدن در فوتبال عملیاتی نیست/ به خاطر اتفاقات دیدار فینال جام حذفی عذرخواهی می‌کنم/ برخی مسائل محرمانه نیست و باید به مردم گفت
هر مربی‌ای به تیم امید می‌آید باید ایثار مالی کند
او اضافه کرد: با یک نفر دیگر هم صحبت کردیم که به جمع بندی نرسیدیم. درباره کرانچار هم اعتقاد به تعویض سرمربی داشتیم. الان به آقای فرهاد مجیدی نزدیک شدیم. دوستان صحبت داشتند و من هم با او صحبت کردم. گفتند صبر کنیم که امروز و فردا نتیجه مشخص شود. نمی‌خواهم غیرشفاف بگویم. با او صحبت شده است. به سیستم ما نزدیک شده است.
تاج در واکنش به این سوال که حضور مجیدی بستگی به وضعیت استقلال دارد؟ گفت: مسائل مختلفی از جمله مسائل مالی هستند. هر کسی که به تیم ملی می‌آید باید از نظر مالی ایثار کند چون ما مانند باشگاه‌ها پول نمی‌دهیم.
برای سفر به کره جنوبی هزینه بلیت پرواز و هتل ندادیم
تاج در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که سفر و اقامت تیم ملی در کره جنوبی بدون هیچ هزینه‌ای صورت می‌گیرد؟ گفت: فوتبال‌مان را باید به همین شیوه اداره کنیم. با چین یک تفاهم نامه امضا کردیم. دو بار به چین می‌رویم. با قطر هم همین کار را شروع کردیم. کره جنوبی هم به این شکل است. البته هزینه‌هایی داشتیم که مربوط به هزینه اقامت و اسکان نبود. به لحاظ مسائل مالی در مضیقه هستیم. بازی بسیار خوبی هم برای تیم ملی کشورمان است.
نگفتیم اتفاقات بازی فینال جام حذفی تقصیر نیروی انتظامی است
رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر این که بعد از اتفاقات ناخوشایند و مصدومیت تعداد زیادی از هواداران در بازی‌های مختلف و جنجال در بازی‌های مختلف، خبری از استعفا در فدراسیون فوتبال نبود و قبول اتفاقات در بازی‌ها توسط نیروی انتظامی گفت: کمیته اخلاق یک تعدادی را احضار کرد و محروم کرد. علت هم چیزی‌هایی است که بر عهده ما است. ما اگر در شورای تأمین ورزشگاه غدیر را می‌پذیرفتیم این اتفاق نمی‌افتاد.
او تاکید کرد: عملکرد فدراسیون فوتبال فوق‌العاده مثبت است. شاید این بحث مربوط به سازمان لیگ است. خودشان مسؤول هستند. این هم جای تأسف دارد که این مربوط به سازمان لیگ است. کلیات مربوط به فدراسیون فوتبال است. سازمان لیگ جلسه‌ای در آینده خواهد گذاشت و به این سوالات پاسخ می‌دهد. من نگفتم تقصیر نیروی انتظامی است. اتفاقاً حرف درستی می‌زنند که نمی‌توانند هواداران را به عنوان اغتشاش‌گر به خانه برگرداند. راه حل منطقی این است که بلیت الکترونیکی بفروشند. سازمان لیگ هم این توضیحات را خواهد داد. عملکرد فدراسیون فوتبال همین است.
تیم های ما یک سنت هم از فیفا نگرفته اند
رئیس فدراسیون فوتبال درباره نحوه انتقال پول‌ها بلوکه شده فدراسیون فوتبال و پرسپولیس در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: ما و چندین باشگاه در فیفا پول داریم. هیچ کدام از آن‌ها یک سنت را هم وارد نکردند. به هر جهت انتظار ما این است که یک فکری برای ما و سایر باشگاه‌ها بیاندیشد. ما که از دولت پول بلاعوض نمی‌خواهیم. مطالباتی در دنیا داریم که باید آن‌ها را بگیریم. ما هنوز نتوانستیم پول‌مان را بگیریم و جلسات‌مان هم به نتیجه نرسیده است.
وزارت ورزش و جوانان هیچ توصیه‌ای به کمیته اخلاق نداشته است
تاج درباره دستور وزارت ورزش به کمیته اخلاق برای ورود به مساله جام حذفی گفت: وزارت ورزش فقط نقش ارشادی دارد. کمیته اخلاق بر اساس مصوبه درستی که به دستش رسیده وواجا و ناجا در شورای تأمین استان اعلام کردند، ورزشگاه غدیر میزبان بازی باشد اما این‌طور نشده، تصمیم گرفتند از مسؤولان پرس و جو کنند. این محل اعتراض به ما است. گزارش ۲۲ صفحه‌ای شورای تأمین وجود دارد که داورزنی هم امضا کرده است. کمیته اخلاق وارد شد و به مسؤولان تذکر داد و آقای فتاحی را محروم کرده است. ایشان میدانی‌ترین عنصر سازمان لیگ است. خیلی زحمت کشیده است. اگر روزی سازمان لیگ به نتیجه رسید که اعضا باید برکنار شوند، این کار را می‌کنند. دوستان ما نباید بر برگزاری بازی در ورزشگاه شهدای فولاد تاکید می‌کردند. این ورزشگاه خیلی مجهز است اما امکان برگزاری بازی فینال را نداشت.
رئیس فدراسیون فوتبال مجدداً با انتقاد از برخی از رسانه دولتی گفت: فتح خرمشهر نام جام حذفی است. به پاس احترام به شهدای هشت سال دفاع مقدس و رزمندگان این دوران، بازی در خرمشهر برگزار می‌شد. دو دوره انجام شد اما الان ورزشگاه خرمشهر مناسب بازی نبود ولی ما بازی را در خوزستان برگزار کردیم. کل فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نپذیرفتند بازی به دلیل گرما در اهواز برگزار نشود چرا که فلسفه ما ارج نهادن به دفاع مقدس است. در این صورت ما می‌گفتیم رزمندگان سه، چهار ماه گرما را مقابل عراق نجنگند و به جای آن در سرما بجنگند.
باشگاه‌ها سمت بازیکن خارجی نروند
مهدی تاج درباره ممنوعیت به کارگیری بازیکنان کم کیفیت در فوتبال ایران و جلوگیری از ورود بازیکنانی مانند بودیمیر وایسما به فوتبال کشور گفت: سوال مهمی است. در جلسه‌ای که وزیر و مدیران ۱۶ تیم لیگ برتری داشتند، توصیه شد که از بازیکن خارجی استفاده نکنند. ما نمی‌توانیم جلوگیری کنیم. مجمع باشگاه‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند. توصیه فدراسیون فوتبال با توجه به قیمت و وضعیت ارز که نمی‌توان به راحتیتأمین کرد و من شکی در آن ندارم، نباید بازیکن خارجی بگیرند.
ویلموتس صبور است
تاج بیان کرد: کسی بهتر از ما نمی‌تواند ارز بگیرد. ما باید قسط اول ویلموتس را پرداخت می‌کردیم اما هنوز اتفاق نیافتاده و ایشان هم آرام‌تر از سرمربی قبلی است. ما هم دنبال راه حل هستیم. توصیه ما هم الزامی نیست. شک ندارم که بازیکن و مربی خارجی وارد می‌شود و ارز هم از جایی وارد می‌شود که ما اطلاعات آن را نداریم.
تاج: تخمین زدن در فوتبال عملیاتی نیست/ به خاطر اتفاقات دیدار فینال جام حذفی عذرخواهی می‌کنم/ برخی مسائل محرمانه نیست و باید به مردم گفت
باز هم توصیه می‌کنم که بازیکن خارجی به طور حداقلی باشد و دارای کیفیت بالایی باشند که بهتر از بازیکنان داخلی باشد و این طور نباشد که صرفاً بازیکن خارجی بیاوریم. امسال دو اتفاق در لیگ برتر رخ می‌دهد. کلیه قوانین انضباطی قبل از انجام لیگ به همه باشگاه‌ها ابلاغ می‌شوند. همه باید این مسائل را مراعات کنند. سازمان لیگ و کمیته اخلاق و انضباطی از قبل از شروع لیگ آئین نامه‌ها را ابلاغ می‌کنند. امسال بسیاری از بازی‌ها بدون تماشاگر خواهد شد اگر مسائل انضباطی وجود داشته باشد. اگر به تیم مقابل به صورت دسته جمعی توهین شود، محرومیت از تماشاگر وجود دارد.
او ادامه داد: فضایی بود که محرومیت از تماشاگر وجود نداشته باشد اما تا وقتی صندلی‌ها شماره گذاری نشود و معلوم نشود چه کسی توهین می‌کند این اتفاق رخ می‌دهد. هیچ کسی بهتر از تکنولوژی عمل نمی‌کند.
فدراسیون باید دبیر کل را به صورت دائمی انتخاب کند
رئیس فدراسیون فوتبال درباره انتخاب دبیرکل فدراسیون فوتبال بعد از گذشت شش ماه از حضور ابراهیم شکوری در سمت سرپرستی دبیرکلی فدراسیون فوتبال اظهار کرد: اساسنامه فدراسیون فوتبال درباره دبیرکل صراحتاً صحبت نکرده است اما حرف درست است. فدراسیون فوتبال باید دبیرکل را به صورت کامل انتخاب کند. این کار انجام خواهد شد.
تاج درباره شرایط انتخاب دبیرکل که دارای سن و تجربه کافی باشد، گفت: اگر بخواهیم ۱۰ سال سابقه کار برای شکوری ایجاد کنیم، او که 42 ساله است، به مرز بازنشستگی می‌رسد. ایرادی در ساختار ما وجود دارد. الان شرایط این‌طور است و قانون فدراسیون فوتبال همین است که باید ۱۰ سال سابقه کار مفید داشته باشد و همین اتفاق رخ می‌دهد.
انتخاب فرهاد مجیدی ریسک است اما او در تیم امید موفق می شود
رئیس فدراسیون فوتبال هم‌چنین درباره علت انتخاب فرهاد مجیدی با وجود نداشتن رزومه کافی در مربیگری و احتمال سوختن او گفت: اولاً فرهاد مجیدی نزدیک به کرسی مربیگری است اما اگر این اتفاق نیافتاد این‌طور تلقی نکنید که ما چیزی گفتیم و نشد. حتی گل محمدی هم نزدیک شد اما اعتراضاتی از مشهد وجود داشت که ما عطایش را به لقایش بخشیدیم. امیدوارم که او در پدیده موفق باشد. فرهاد مجیدی هم همین است. ریسک انتخاب او بالاست اما تمام مدارج علمی پیشرفته را مانند وحید هاشمیان دارد. از او هم پرسیدم که گفت ۴۲ سال دارد. کی باید به آن‌ها اعتماد کنید. مانند همین مدیران که باید به آن‌ها میدان بدهیم تا در آینده رئیس فدراسیون فوتبال شوند. ریسک بالا است اما اگر این اتفاق بیافتد مجیدی موفق می‌شود چون به بازیکنان نزدیک است.
اینفانتینو آینده فوتبال جهان را پیش بینی کرد
او درباره مهم‌ترین دستاوردهای فدراسیون فوتبال در این اجلاس و برگزاری جلسات با چهره‌های ورزشی گفت: ما یک هفته در فرانسه بودیم. اولین جلسه هیأت رئیسه AFC با حضور اعضا برگزار شد و بنا شد انتصابات آینده AFC در هیأت رئیسه انجام شود. بحث‌هایی درباره مالیات و مسائل اخلاقی و تبانی در هیأت رئیسه صورت گرفت. بعد از آن کنگره AFC برگزار شد و ارکان قضائی انتخاب شد. رئیس کمیته استیناف و نایب رئیس کمیته تعیین وضعیت ایرانی شدند. آقای براتی در کمیته تعیین وضعیت انتخاب شد. سپس بحث کنگره فدراسیون جهانی بود. انتخاب آقای اینفانتینو به مدت چهار سال به عنوان رئیس فیفا بود. او برنامه‌ریزی‌هایش را گفت که فیفا در این چهار سال به کدام سمت می‌رود.
اردو‌های رایگان در چین برگزار می‌کنیم
وی ادامه داد: فدراسیون فوتبال با چین تفاهم نامه‌ای امضا کرد. از شش ماه قبل کار کرده بودیم. سال‌ها می‌شود از آن استفاده کرد. همین ساختمان پک و هتل یکی از آن‌هاست. ده‌ها سال از این دو ساختمان استفاده می‌شود. این مجموعه ۴ زمین چمن استاندارد دارد که سال‌های برای کشور قابل استفاده است. همین تفاهم نامه‌ها هم مهم هستند. چین بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری در اختیار فدراسیون فوتبال و توسعه آن گذاشته است که جدای از دستمزد مربیان است. ما تفاهم نامه‌ای داشتیم که تیم‌ها را در این شرایط سخت مالی اداره کنیم و همه تورنمنت‌های فوتبالی چین را شرکت خواهیم کرد. ما هم از چین دعوت می‌کنیم. برنده اصلی این تفاهم نامه ما هستیم. البته ما یک تورنمنت شاید داشته باشیم اما چین و قطر ۲۰ تورنمنت در سال دارند. داور شوکر هم با ما جلسه داشت. کرواسی دنبال نزدیکی به ایران است. تفاهم نامه خوبی انجام شد که بازی دوستانه بین رده‌های سنی برگزار شود و توسعه داوری وفوتبال را هم به فدراسیون فوتبال دادیم.
هزینه استفاده از کمک داور ویدیویی ۶۰ هزار یورو است
تاج درباره مشکلات داوری در فصل گذشته فوتبال و اعتراضات و تصمیم فدراسیون برای این مشکل و آوردن VAR اظهار کرد: برای سال آینده استفاده از VAR اجباری می‌شود. در AFC بحثی بود که به این شکل عمل کند. یکی از افتخارات اینفانتینو همین بود که روی آن هم تاکید داشت. اگر بخواهیم VAR را انجام دهیم، مجموعه‌ای را از کره جنوبی در نظر گرفتیم که اجرا نشد. الان با یک مجموعه دیگر صحبت کردیم که هر ورزشگاه باید این دستگاه را به مبلغ ۶۰ هزار یورو خریداری کند. همه باشگاه‌ها باید در کنار هزینه‌های مربیان خارجی و بازیکنان، باید ۶۰ هزار یورو برای کمک داور ویدئویی هزینه کنند. این اتفاق باید انجام شود و فکر می‌کنم این کار درست است. حتماً باید این کار را انجام دهیم. 
تاج: تخمین زدن در فوتبال عملیاتی نیست/ به خاطر اتفاقات دیدار فینال جام حذفی عذرخواهی می‌کنم/ برخی مسائل محرمانه نیست و باید به مردم گفت
مهندسی شدن بازی‌ها حرف بی ربطی است
بسیاری از تشنج‌ها در ورزشگاه‌ها که می‌گفتند مهندسی شده، بی‌ربط است. اما تأثیرگذاری داوران در نتیجه درست بود. داماش از صعود به لیگ دسته یک به خاطر مسائل داوری بازماند. باید این تکنولوژی را داشته باشیم. رسانه‌ها این کمک را کنند که این تکنولوژی با هزینه ۶۰ هزار یورو فراهم شود. کلاس این تکنولوژی هم در مرداد ماه با حضور مدرسان فیفا در ایران برگزار می‌شود. بعد از آن باید دستگاه‌ها خریداری شود و مطمئن شویم لیگ هم به این شکل اداره شود. باید همه ورزشگاه‌ها این تکنولوژی را خریداری کنند. ۶۰ تا ۶۵ هزار یورو هزینه هر باشگاهی است که برای میزبانی نیاز دارد.
احتمال شرکت نکردن برخی از تیم‌ها در آسیا وجود دارد
تاج درباره پرونده‌های حقوقی باشگاه‌ها در‌ای اف سی بیان کرد: شکایت‌ها از باشگاه‌های ایرانی زیاد شده است. به هر حال احتمال دارد برخی تیم‌های ایرانی به دلیل پرونده‌های بازشان در فصل آینده لیگ قهرمانان شرکت نکنند که در این صورت تیم بعدی جایگزین می‌شود.پرونده‌هایی در AFC وجود دارد که اگر تیم‌ها پرونده‌ها را حل نکنند و مجوز حرفه‌ای نگیرند، تیم بعدی جایگزین می‌شود و سهمیه ما نمی‌سوزد.
کی روش به خاطر ۹۰۰ هزار دلار از ما شکایت کرد
او درباره مطالبات کارلوس کی روش و انتقادات از فدراسیون فوتبال گفت: سیاست فدراسیون فوتبال را همگی تأیید می‌کنید. سیاست ما دفاع از سرمربی بود. اگر ویلموتس بازی با سوریه را سه بر صفر باخته بود، مطمئن باشید همین جا از او دفاع می‌کردم. نمی‌گفتم خوب است که باختیم اما از او دفاع می‌کردم. یکی از اصول مدیریتی است که باید از سرمربی دفاع کنیم. کی‌روش قراردادی با ما داشت که قبل از حضور ما وجود داشت. اگر او را حذف می‌کردیم، یک میلیون و ۶۶۰ هزار یورو پرداخت می‌کردیم. در شرایط عادی این تصمیم درست نبود و باید همواره به طراحی سیستم جدید رو بیاوریم. اگر خواستیم نگه می‌داریم و در غیر این صورت حذف می‌کنیم. بهترین کار این بود که مدارا کنیم تا لیگ تمام شود. ضمن اینکه بعد از جام جهانی سه ماه وقت داشتیم که امکان انتخاب مجدد سرمربی نبود. عقل سلیم حکم می‌کرد با او ادامه دهیم. کی‌روش زحمات زیادی برای فوتبال کشور کشید. حرف من هیچ وقت تغییر نمی‌کند. منتهی در انتها او شکایتی از فدراسیون فوتبال به فیفا بابت ۹۰۰ هزار دلار انجام داد که می‌دانست به AFC نامه زدیم که از محل درآمد ما به ایشان پرداخت شود که به کی روش هم نامه زد که قابل پرداخت است. 
اظهارات کی روش از لحاظ کد اخلاقی فیفا بوی تبانی می‌داد
شکایت به فیفا کار غلطی بود. ما هم شکایتی داشتیم که او مباحثی در مصاحبه گفته بود که فدراسیون فوتبال ایران به تعبیری تیمش را برای قهرمانی قطر به این کشور برد. این حرف از نظر اخلاقی بوی تبانی می‌دهد. باید اثبات شود این موضوع که ما این کار را کردیم و بخواهیم در قطر این کشور قهرمان شود. در حالی که ما قطر در قبل از قهرمانی دو بر یک بردیم. برای قهرمانی قطر نبود. برای این بود که یک کمپ بسیار عالی با حضور ۱۲ کشور در این کشور حضور داشتند. ممکن است ما در آینده دو سه اردو برگزار کنیم. آن‌ها بهترین کمپ را دارند.به همین دلیل پول ۹۰۰ هزار دلار کی‌روش در سه قسط پرداخت شده و فکر کنم قسط آخر هم پرداخت شده اما اگر نشده، بر عهده AFC است. آخرین قسط هم پرداخت خواهد شد و مشکلی از این حیث نیست. دو طرف شکایتی داشتند که جلو می‌رویم.
تاج: تخمین زدن در فوتبال عملیاتی نیست/ به خاطر اتفاقات دیدار فینال جام حذفی عذرخواهی می‌کنم/ برخی مسائل محرمانه نیست و باید به مردم گفت
ما همانند تاکسی ۷۰ درصد مسافران را رایگان می‌بریم
رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال درباره پرداخت نشدن حقوق برخی از مربیان تیم‌های پایه و شروع به کار سازمان اقتصادی و حل بخش عمده مشکلات فدراسیون فوتبال اظهار کرد: زمانی که نامزد ریاست فدراسیون فوتبال بودم، وعده چهار سازمان را دادم. سازمان اقتصادی یکی از وعده‌هایم بود که مجمع آن زمان با حضور عابدینی موافقت نکرد و در مرتبه دوم تصویب کرد. تا فصل آینده این سازمان شکل خواهد گرفت. جای مستقلی را تعبیه کردیم.
تاج ادامه داد: انتقال پول بلوکه شده یکی از وظایف این سازمان است. ما مثل تاکسی می‌مانیم که باید ۷۰ درصد از مسافران را مجانی ببریم. بسیاری از این اتفاقات مال بی پولی است. اگر پول داشتیم که VAR مشکلی نبود پول فدراسیون فوتبال در حد سه بازیکن قطری است. ما الان اول آسیا هستیم. ظرفیت کشور بالا است. کار ما هم نبود. آدم خل و چل هم وجود دارد که هر حرفی را بزند. مکلف هم هستیم پاسخ بدهیم اما در خصوص ورزش کشور باید این کار را بکنیم. اگر هفت میلیون دلار ما می‌آمد، به ارزش دلار امروز ،۹۰ میلیارد تومان می‌شود.
بودجه فدراسیون فوتبال اندازه ۳ بازیکن لیگ ستارگان است
تاج بیان کرد: اگر باشگاه‌های ما پول داشتند خرید سیستم کمک داور ویدیویی (VAR) مشکلی نبود. بودجه فدراسیون فوتبال ایران پول سه بازیکن حاضر در لیگ ستارگان است. حدود ۹۰ میلیارد تومان از پول‌های فوتبال ایران بلوکه شده است و انتقال پول بلوکه شده و تبلیغات محیطی چرخه معیوبی دارد.
وی ادامه داد: اسپانسر تیم‌های ملی هم به سختی گیر می‌آید. عدد و رقمی را می‌گویند که اگر نداشته باشیم، بهتر است؛ اما دنبال یک مجموعه از بیرون هستیم که AFC حاضر است به ما کمک کند. اگر دولت کمک کند این اتفاق رخ می‌دهد اما اگر نشد، ما تابع جمهوری اسلامی هستیم و تلاش می‌کنیم فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا زیر نظر جمهوری اسلامی کار کنند.
وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما این بود که دو هزار نفر برای بازی دوستانه تیم ملی بیایند اما ۲۰ هزار نفر آمد. تخمین راهکار مناسب نیست و باید بلیت فروشی الکترونیک انجام شود. یگان ویژه می‌گوید وقتی دو هزار بلیت فروخته شود، به همین تعداد نیرو می‌آورم اما اگر ۱۰۰ هزار نفر باید به اندازه این تعداد نیرو می‌آورم.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين