۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۸
کد مطلب : ۲۶۵۳۸

کشف شواهدی از هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد در ازنا

کشف شواهدی از هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد در ازنا
به گزارش بیان ما به نقل از گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، سید امین قاسمی مدیر کلمیراث فرهنگی لرستان از کشف شواهد فرهنگی از هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد در ازنا خبر داد و گفت: در حین انجام عملیات عمرانی در کوی «کیوان» شهر ازنا و نمایان شدن آثار تاریخی، بلافاصله عملیات عمرانی مذکور متوقف شد.
وی افزود: به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر و مشخص کردن وضعیت دوره‌های کوی کیوان کاوش نجات بخشی به منظور لایه نگاری اضطراری، تخلیه دستکند و تعیین عرصه و حریم تپه کوی کیوان ازنا با مجوز از پژوهشکده باستان شناسی از تاریخ ۰۵/‌۰۳/‌۱۳۹۸‬ به مدت ۴۵ روز آغاز شد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه در طی این کاوش لایه‌ها و آثار متنوعی فرهنگی بدست آمده است، تصریح کرد: ساختار‌های معماری، ابزار‌های سنگی، پیکرک گلی، توکن‌های شمارشی، بقایای استخوانی (انسانی و جانوری) مهر مسطح سنگی، اثر مهر و قطعات سفالی مربوط به هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد بخشی از یافته‌های فرهنگی در تپه کیوان است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان نیز گفت: براساس بررسی سطحی و داده‌های حاصل از کاوش قدمت این تپه از دوران مس سنگی میانه تا اسلامی است.
زهرا بهاروند نمایان شدن بخشی از سازه دستکند مربوط به دوره تاریخی را از دیگر یافته‌های این کاوش نجات بخشی دانست.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين