۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۲
کد مطلب : ۲۶۶۳۳

6 هزار طلاق صوری برای دریافت مستمری

6 هزار طلاق صوری برای دریافت مستمری
 

سیـدمحمد علی جــنانی، مدیر کل امور فنی و مستمری های سازمان تامین اجتماعی با آفت اجتماعی توصیف کردن طلاق‌های زنان برای دریافت مستمری پدرانشان می‌گوید: کارگروهی به‌منظور نظارت بر طلاق‌های صوری در سازمان تأمین اجتماعی تشکیل شده است.
 چند روز پیش خبری از قول «محمدحسن زدا»، سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با این تیتر در رسانه‌ها منتشر شد: «طلاق صوری می‌گیرند تا مستمری دریافت کنند.» خبر از دل متنی درآمده بود که زدا در حساب اینستاگرام خود منتشر کرده بود. او همچنین ذکر کرده که دختران جوان به عقد مستمری‌بگیران مسن سازمان تأمین اجتماعی درمی‌آیند تا پس از فوت همسر، مستمری‌اش را دریافت کنند.هشدار او مصادف با زمانی شده است که سازمان تأمین اجتماعی برای تأمین نقدینگی افزایش ۳۶.۵ درصدی حداقل مستمری‌ها در سال ۹۸ دچار مشکلات جدی است تا جایی که باید از سیستم بانکی پول قرض کند. از این‌رو پیامی که سرپرست سازمان تأمین اجتماعی در پس انتشار این متن در اینستاگرام مخابره می‌کند را باید بسیار جدی گرفت. هرچند سازمان تأمین اجتماعی چندی است که برای مقابله با طلاق‌های صوری آستین‌ها را بالا زده است و حتی در این مورد از آیات عظام استفتا کرده است.
کارگروه‌هایی تشکیل دادیم تا طلاق‌های صوری را رصد کنیم
«سیدمحمدعلی جنانی» مدیرکل امور فنی و مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به این پرسش ایلنا که از کدام مراجع استفتا گرفته‌اید، گفت: سازمان تأمین اجتماعی از دفتر رهبر معظم انقلاب و دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی در مورد پدیده طلاق صوری زنان برای دریافت مستمری پدر استفتا گرفته است. دفاتر مراجع اعلام کردند که اگر این کار به قصد تقلب در قانون انجام شود، فعل حرام محسوب می‌شود. پس این افراد برای دریافت مستمری فعل حرام مرتکب می‌شوند.
وی افزود: بر همین اساس کارگروه‌هایی را تشکیل دادیم تا طلاق‌های صوری را رصد کنیم تا از مواردی که مستند بر اطلاعات دقیق است، جلوگیری کنیم. ما اجازه نمی‌دهیم طلاق‌های صوری برای دریافت مستمری ادامه پیدا کنند.
مدیرکل امور فنی و مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی، در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی طلاق‌های صوری برای استفاده از مزایای صندوق‌های بیمه‌‌ای، آغاز شده اند، گفت: طلاق‌های صوری ریشه در قانون حمایت از خانواده مصوب اسفند سال ۹۱ دارد. از اوایل سال ۹۲ هم که قانون اجرایی شد، اگر دختری پدر مستمری‌بگیرش را از دست داده باشد و دو شرطِ شاغل نبودن یا در رابطه شرعی و قانونی بودن با یک مرد را در مقام همسر نداشته باشد، این دختر یا زن می‌تواند مستمری پدرش را دریافت کند. مدیرکل امور فنی و مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد طلاق صوری گزارش شده یا آنها را کشف کرده‌اید، گفت: در حال حاضر من آماری در این زمینه ندارم اما به نقل از شخصی که نمی‌توانم مستقلاً آن را تأیید یا رد کنم، تا سال ۹۴، ۶ هزار طلاق صوری به سازمان تأمین اجتماعی گزارش شده است.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين