۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۱۹
کد مطلب : ۲۶۶۹۴

بزرگ‌ترین پایگاه جنوب عربستان زیر آتش پهپاد‌های یمن

بزرگ‌ترین پایگاه جنوب عربستان زیر آتش پهپاد‌های یمن
 
پهپاد‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پس از چند دور حمله به فرودگاه نجران، دیروز در عملیاتی جدید به پایگاه هوایی ملک خالد در خمیس مشیط در عسیر حمله کردند. انصارالله یمن با هشدار به حملات بیشتر به متجاوزان، تأکید کرد که به زودی به قاعده چشم در مقابل چشم می‌رسد.
جنبش انصارالله یمن در پاسخ به جنایات ائتلاف سعودی به مردم بی‌دفاع یمن، حملات پهپادی به عممق خاک عربستان را تشدید کرده است. پس از چند دور حملات هوایی به فرودگاه نجران در جنوب عربستان، این بار یمنی‌ها یکی از پایگاه‌های مهم سعودی را مورد هدف قرار دادند. به گزارش شبکه المسیره، نیروی پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن دیروز با چند فروند پهپاد «قاصف K۲» عملیاتی تهاجمی به پایگاه هوایی ملک خالد در «خمیس مشیط» را اجرا کردند. یک منبع در ناوگان دفاع هوایی یمن روز سه شنبه اعلام کرد: «هواپیما‌های بمب افکن K۲ با موفقیت اهداف خود را بمباران کردند. منابع سعودی نیز به موفقیت آمیز بودن عملیات پهپاد‌های یمنی اعتراف کردند». شهر خمیس مشیط در منطقه عسیر در جنوب غرب عربستان قرار دارد. این شهر از لحاظ تعداد ساکنین پنجمین شهر بزرگ عربستان به شمار می‌آید و از اهمیت تجاری زیادی برای این کشور برخوردار است. یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن هم دیروز درباره حملات به پایگاه سعودی اعلام کرد: «در این عملیات، انبار‌های سلاح، رادار‌های پیشرفته و اتاق‌های کنترل پایگاه هوایی ملک خالد عربستان با پهپاد مورد هدف قرار گرفت». وی گفت: «پایگاه هوایی ملک خالد از جمله بزرگ‌ترین پایگاه‌های نظامی متجاوزان است و نقطه آغاز اجرای اهداف متجاوزانه به سمت اراضی یمن به شمار می‌رود.»
یحیی سریع در سخنانی گفت: «نظام عربستان و امارات را به توقف تجاوزگری علیه ملت یمن توصیه می‌کنیم، چرا که ما غافلگیرکننده‌هایی در اختیار داریم و از غیرنظامیان می‌خواهیم که از اهداف نظامی و حیاتی در عربستان و امارات دور شوند، چراکه این اهداف برای ما مشروع هستند». وی افزود: «نیرو‌های مسلح می‌توانند چندین عملیات را در آن واحد و بر اساس گزینه‌های موجود انجام دهند. بانک اهداف ما روز به روز گسترده‌تر می‌شود و این اهداف با صوت و تصویر مستند شده‌اند». یحیی سریع در ادامه خاطرنشان کرد: «به لطف خدا به زودی به قاعده فرودگاه در مقابل فرودگاه، دندان در مقابل دندان و چشم در مقابل چشم می‌رسیم و دوره پس از عملیات نهم رمضان دیگر مانند دوره پیش از آن نیست و متجاوزان باید حساب این کار را بکنند.»

حمله به فرودگاه‌های متجاوزان
به‌رغم حملات گسترده ائتلاف سعودی برای از بین بردن زیرساخت‌های نظامی یمن، نیرو‌های انصارالله متجاوزان را به حملات بیشتر تهدید کردند. سلطان السامعی، عضو شورای عالی سیاسی یمن روز سه شنبه گفت: «طی روز‌های آینده فرودگاه‌های کشور‌های عضو ائتلاف سعودی را هدف قرار می‌دهیم». سلطان السامعی در گفت‌وگو با شبکه المیادین تأکید کرد: «معادله فرودگاه‌ها باعث خواهد شد کشور‌های عضو ائتلاف ضد یمن در محاسبات خود بازنگری کنند». وی افزود: «ارتش و کمیته‌های مردمی یمن می‌تواند فرودگاه‌ها و تأسیسات حساس کشور‌های عضو ائتلاف ضد یمن را هدف قرار دهد». این عضو انصارالله با بیان اینکه ملت یمن قوی‌تر از چهار سال پیش است، هشدار داد: «ما می‌توانیم فرودگاه‌ها و تمامی تأسیسات آن‌ها را هدف قرار دهیم. ما بانکی از اهداف داریم که نام بیش از ۳۰۰ هدف در آن قرار دارد». روز دو شنبه هم محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله با انتقاد از تداوم محاصره فرودگاه صنعا گفت که متجاوزان باید بدانند که فرودگاه‌های آن‌ها در تیررس نیرو‌های یمنی هستند. وی تهدید کرده بود: «باید به کشور‌های متجاوز فهماند که فرودگاه‌های آن‌ها در تیررس آتش یمن قرار دارد و بستن آن‌ها یا ایجاد اختلال کامل در کار آن‌ها نزدیک‌ترین راه برای شکست محاصره فرودگاه صنعا است.»
پهپاد‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پیش‌تر نیز در واکنش به حملات مستمر ائتلاف متجاوز سعودی به مناطق مسکونی و زیرساخت‌های یمن، دو ایستگاه پمپاژ نفت در استان‌های «الدوادمی» و «عفیفه» در غرب عربستان را هدف قرار دادند. یمنی‌ها در ماه‌های اخیر به قابلیت‌های زیادی در عرصه موشکی و پهپادی دست پیدا کرده‌اند و حملاتی را به عمق خاک عربستان و امارات انجام داده‌اند. توانایی‌های موشکی انصارالله، موجی از نگرانی را در بین مقامات سعودی برانگیخته است و اخیراً مجتهد، افشاگر سیاست‌های پشت پرده خاندان سعودی در صفحه توئیتر خود نوشته بود که «مقامات ریاض در مقابله با حملات پهپاد‌های یمنی‌ها درمانده شده‌اند و استراتژی خاصی در این زمینه ندارند». این درحالی است که حتی سیستم‌های پیشرفته پاتریوت ضد موشکی عربستان تاکنون در برابر حملات موشکی یمنی‌ها ناکام بوده‌اند.

ناکامی مزدوران سعودی
پس از ناکامی بزرگ‌ترین عملیات مزدوران سعودی در شمال غرب یمن، یمنی‌ها این بار عملیات متجاوزان در عسیر را ناکام گذاشتند. به گزارش خبرگزاری سبأ، تلاش مزدوران سعودی برای نفوذ در شهر عسیر در جنوب عربستان، با دخالت به‌موقع ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ناکام ماند. به دنبال این حادثه، درگیری شدیدی میان نیرو‌های یمنی و عناصر مزدور سعودی در گرفت. درحالی که عربستان و متحدانش پیشرفته‌ترین سلاح‌ها و تجهیزات نظامی را در اختیار دارند، در پنج سال گذشته نه تنها نتوانسته‌اند هیچ منطقه‌ای از یمن را اشغال کنند، بلکه نیرو‌های انصارالله با پیشروی در جنوب عربستان، ده‌ها کیلومتر از خاک این کشور را به کنترل خود درآورده‌اند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين