۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۸
کد مطلب : ۲۶۸۸۴

اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه

اصلاح‌طلبان، پرستو و توهم توطئه
عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی در یادداشتی با انتقاد از پرستوسازی اصلاح‌طلبان در اعتماد نوشت: «اولين نكته‌اي كه به وفور مطرح شد و رنگ غالب تحليل‌ها را به خود گرفت، سناريوي پرستو بود. متاسفانه اين رفتار غيراخلاقي و ناجوانمردانه‌اي است كه حتي توهين به شعور و فهم آقاي نجفي هم هست.
اين برداشت محصول نگاه سياسي است. البته از پيش از سال ۱۳۷۶ مواردي از اين رفتارها ديده مي‌شد و همان موارد عامل يا زمينه‌ساز چنين برداشتي‌هايي در امروز شده است. اين برداشت در درجه اول هدفش لكه‌دار كردن دستگاه‌هاي اطلاعاتي است ولي پيش از آن يك زن را متهم كرده كه عملي به غايت غيراخلاقي است. من امكان چنين رفتارهايي را رد نمي‌كنم و مي‌دانم كه متاسفانه سوءاستفاده از اين ابزار در گذشته بوده است و اكنون را نمي‌دانم ولي اين را هم مي‌دانم كه كاربرد چنين تحليلي هنگامي مجاز است كه اطلاعات قطعي در اين زمينه وجود داشته باشد...
اين قتل پيش از هر چيز بايد از كشته شدن يك انسان، يك مادر و يك دختر به نسبت جوان اظهار تاسف كرد و توجه داشت كه فرزند او بدون مادر شده و تا پايان عمرش درگير اين فاجعه است. پدر و مادر و خانواده‌اش، دختر خود را از دست داده‌اند و از همه مهم‌تر اينكه يك انسان جان باخته است...
در اين حادثه مي‌توانست جاي قاتل و مقتول عوض شود. در اين صورت آيا باز هم همين ‌طور داوري مي‌كرديم كه امروز داوري مي‌كنيم؟ بي‌توجهي به مرگ يك انسان به خاطر ملاحظات سياسي يا علاقه‌اي كه به آقاي نجفي داريم، درست نيست.»
بیشتر بخوانید:
عباس عبدی: سناريوی پرستو توهین به شعور نجفی است
در همین حال، باز هم برخی اصلاح‌طلبان باز هم بی‌توجه به مرگ یک انسان و مسئولیت نجفی در این قتل تلاش دارند رقبای او را تبرئه کنند. مرتضی حاجی، وزیر دولت اصلاحات به ایلنا گفت: «این پرونده، یک موضوع شخصی بین دو آدم بوده که متاسفانه به جای بدی ختم شده و حالا بر اساس آنچه که گفته شد، پشت صحنه‌هایی دارد و دامی برای نجفی باز کردند و ایشان به دام افتاده است.»
وی در واکنش به اینکه موضوع «پرستو» و انتساب آن به برخی از افراد چقدر می‌تواند واقعی باشد، گفت: خیلی از اسم‌ها را دارند به این مساله می‌چسبانند، ما نمی‌توانیم قضاوت کنیم واقعا رفتار خلافی اتفاق افتاده است یا نه.
محسن صفایی فراهانی هم به خبرآنلاین گفت: «نباید یک مدیر کارآمد را به این شکل از صحنه خارج کنیم و کامل از دست بدهیم. این هم نشان دهنده عدم عقلانیت و تفکر است، این قسم اتفاقات نه تنها بد است بلکه برای مدیریت کشور به دور از منطق و عقل است. نجفی با حضورش در شهرداری تهران مفاسد زیادی را آشکار کرد که البته به آن‌ها رسیدگی نشد و چیزی هم‌ گیر مردم نیامد یا با مشکلات برخورد نشد، اما از نظر من آن‌هایی که آسیب دیده بودند به نوعی خواستند تلافی کرده باشند و این فقط یک احتمال است.»
عجیب است که دو سیاستمدار باسابقه درباره مسئله‌ای که اطلاع درستی از آن ندارند اینگونه اظهارنظر می‌کنند و به جای بیان حق، بیشتر به‌دنبال تبرئه هم‌حزبی خویش هستند. ایشان متوجه نیستند که در این میان فردی کشته شده و و این قتل باید بی‌توجه به سابقه قاتل، تقبیح شود.
اصلاح‌طلبان همچنان برای تبرئه جناح سیاسی خویش به‌دنبال سناریوهایی مثل پرستو و توطئه رقبا هستند، درحالی‌که هیچ سند قانع‌کننده‌ای در این زمینه وجود ندراد. اتهام به یک فرد مرده که توانایی دفاع از خویش ندارد اوج بی‌اخلاقی یک گروه سیاسی است.
در سناریوی پرستو و سناریوی توطئه رقبا که صفایی فراهانی به آن اشاره کرده است؛ نکته بسیار عجیب این است که گروهی که همیشه نظریه توطئه را انکار کرده‌اند و توطئه را توهم دانسته‌اند امروز برای تطهیر خویش به رادیکال‌ترین شکل ممکن از آن استفاده می‌کنند.
این روزها شاهدیم عملگرایی، اصلاح‌طلبان را بدانجا رسانده است که از همه سخنان گذشته خود عدول کنند.الف 
***
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين