۱
تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۸
کد مطلب : ۲۹۴۵۴

ضرورت شتاب در تصویب طرح مالیات بر عواید سرمایه/دکتر محمد عباسی وزیر اسبق تعاون و ورزش و جوانان

ضرورت شتاب در تصویب طرح مالیات بر عواید سرمایه/دکتر محمد  عباسی وزیر اسبق تعاون و ورزش و جوانان
ضرورت شتاب در تصویب طرح مالیات بر عواید سرمایه
وزیر اسبق تعاون تاکید کرد: در این ایام افزایش هزینه‌های عمومی دولت و وابستگی به منابع ناپایدار نفتی، توقع نقش‌آفرینی درآمدهای مولد را بیشتر از گذشته نشان می دهد.
به گزارش  بیان ما به نقل از خبرگزاری فارس، محمد عباسی وزیر اسبق تعاون  و ورزش و جوانان طی یادداشت اختصاصی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفت، نوشته است: کارا کردن سیاستهای اقتصادی و اتخاذ تصمیمات کارگشا، بطریقی که ترکیب و تناسب ابزارهای مالی را برای سیاستگذاران به نفع اهداف تعالی بخش اقتصادی و اجتماعی هدایت کند، انتظاری بجایی است که باید نسبت به آن جدی بود.
در این ایام که تکانه های اقتصادی حاصل از افسار گسیختگی تورم بی سابقه در کشور و خصومت و مزاحمت غربیها بد عهد عرصه را بر مردم وفادار و مظلوم ایران تنگ کرده است؛ افزایش هزینه های عمومی دولت و وابستگی به منابع ناپایدار نفتی، توقع نقش آفرینی درآمدهای مولد را بیشتر از گذشته نشان می دهد. بدیهی است که اگر درآمدهای غیر مولد و سوداگرایانه کنترل نشود نابرابری را تشدید و بسترهای مخرب اقتصادی را بیش از این علیه سرمایه های مولد تقویت می کند.
در این یکساله اخیر چه کسی است که تورم بی سابقه، رها شدن قیمت های مسکن و چند برابر شدن همه اجناس بویژه نیازهای اساسی مردم و رواج دلالی‌های تخریب کننده اقتصاد کشورمخصوصا سوداگری‌های عده ای در جریان بورس بازی بازار مسکن ، خودرو و سکه و.... را حس نکرده باشد. (مگر طبقه ویژه ای که سطح زندگی آنان با عموم مردم فاصله زیادی دارد.) در اینگونه شرایط، تجارب جهانی و نظرات تخصصی اندیشمنمدان اقتصادی و حتی دیدگاههای روشن مردمی، راهکارهایی مانند سازکار مالیاتی بر اینگونه عواید را که در جهان به مالیات بر عواید سرمایه(CGT) نامیده می شود گوشزد کرده اند .
تجربه بیش از 170 کشور جهان برای مقابله با اینگونه سوداگری ها بویژه در بخش مسکن وجود دارد. تا جایی که در  کشورهای عضو (OECD) مانند دانمارک،فرانسه،فنلاند، سوئد برای مقابله با این معضل اقتصادی و اجتماعی از سی درصد الی ۴۲درصد مالیات بر عواید سرمایه مالیات گرفته می شود.
این نوع مالیات بر افزایش ارزش مازاد ناشی از عدم کار و تولید و صرفا به دلیل شرایط بازار و متفاوت از افزایش ارزش افزوده ناشی از کار و تولید، اعمال می شود.منطق کار مشخص است که دولتها سعی می کنند سیاست‌هایی اتحاذ کنند که سرمایه ها به سمت جریانات مولد یا همان بخش تولید هدایت شود که لازمه آن بکارگیری راهکارهایی است که سود سرمایه گذاری را در بازارهایی موازی  کاهش دهند.تا جذابیت سرمایه گذاری در بخش غیر مولد کاهش پیدا کند.اتفاقا سابقه این نوع اقدامات که عمدتا استقرار نطام مالیاتی شفاف بر عواید سرمایه هست بیشتر مربوط است به سرمایه هایی که از طریق مستقلات و مسکن شکل می گیرد.
اکثر محققین اقتصادی اذعان دارند که این نوع مالیات ضمن نزدیک شدن به عدالت مالیاتی و تحقق عدالت اجتماعی، ایجاد یکپارچگی و انسجام نطام مالیاتی ،کنترل سوداگری و سفته بازی در بخش های سرمایه پذیر و کمک به توزیع صحیح درامد در جامعه ،تا حد قابل توجهی می تواند از فرار مالیاتی در کشور که تخمین زده می شود بیش از ۵۰ هزار میلیارد باشد جلوگیری کند.با توجه به اینکه مطابق سیاستهای ابلاغ شده بنا این است که بخش مهمی از منابع عمومی بودجه دولت از طریق مالیات  تامین شود؛ روشن و عاقلانه است که راهکار بالا بردن درآمد دولت، افزایش بهای کالا ها و خدمات دولتی نیست. بلکه با روش گسترش پایه های مالیاتی مانند مالیات بر عایدی سرمایه می توان در آمدهای سالانه را به نفع تامین نیازهای زیر ساختی و اشتغال و رفاه اجتماعی تامین و مانع رواج اقدامات سوداگرایانه شد. 
در ایران بیش از یکسال است که از شروع کارگروهی که بنا بود در وزارت اقتصاد روند پیاده سازی مالیات بر عواید سرمایه یا همان (capita gains tax)  را دنبال کند خبر داده می شود. اخبار اعلام شده در رسانه ها موید این است که در دولت نوعی تعلل نسبت به شکل گیری مراحل قانونی لایحه "مالیات بر عواید سرمایه" دیده می شود.زیرا وزیر اقتصاد که قبلا از آماده شدن این لایحه در در تیر ۲۵ تیر ماه و در مصاحبه دیگری در مرداد سال گذشته خبر داده بود و حتی رئیس جدید مالیاتی هم در نماز جمعه ۲۱ تیرماه امسال از نهایی شدن این لایحه سخن گفته است. در مصاحبه ای زمان آن را با تاخیری چند ماهه در دی ماه آینده اعلام کرده است.
اتفاق دیگر اینکه در چند روز گذشته وزیر اقتصاد که از این لایحه به "مالیات بر فعالیت های اختلال زا " نام برده است،جوری موضوع را مطرح نموده است که تلقی می شود بخش مسکن از مفاد این لایحه حذف شده است.
گرچه خبرگزاری مهر در تاریخ نهم مرداد امسال از قول ایشان نوشته است "که قرار نیست که مسکن از لایه مالیات حذف شود بلکه در قالب اصلاح قانون مالیات های مستقیم که همان تدوین مالیات بر مجموع درآمد است در سطح گسترده به مجلس ارائه گردد." این در حالی است که حدود یکسال پیش  نمایندگان مجلس با عنوان طرح مالیات بر عایدی مستغلات و مسکن قصد ورود به این مساله را داشتند که وزارت اقتصاد در آن زمان با عنوان اینکه قرار است لایحه مالیات بر فعالیتهای اختلال زا اقتصادی در دولت مطرح شود خواستار توقف طرح مسکنی مجلس شدند. سوال در این است که با جدا کردن بخش مسکن اساسا می توان اصل لایحه را به نام مالیات بر عایدی سرمایه تلقی کرد؟
وزیر فعلی اقتصاد ممکن است با دلسوزی بدنبال تقویت مبانی این لایحه باشد. اما با توجه به اشتهای سودجویانه عده ای که گفته می شود از ۷۰۰ تا هزار واحد آپارتمان را به امید افزایش جهشی آن در اختیار دارند و گرانی خرید و اجاره مسکن کمر طبقات کم درآمد را خم کرده است و با عنایت به سابقه مخالفت با مالیات گیری در این بخش در درون دولت که در برهه ای موجب توقف آن در مجلس شده بود، این نوع دست دست کردن ها جای تامل و نگرانی را دارد.
در بین مردم برای اینجور نشدن کار مثالی زده می شود که "اگر گفتند بگذارید تا فکر اساسی بکنیم، یعنی اینکه می خواهند اصل موضوع را هوا کنند." حال چون به هر دلیلی زمان رسیدن لایحه تا دی ماه آینده به تاخیر افتاده است، این شبهه را تقویت می کند که حواله دادن این مساله مهم به روزهای آخر این مجلس یعنی منتظر بمانیم تا عمر این دوره مجلس به اتمام یافته و نهایتا بنا نیست در این دولت به نتیجه برسد. پس این مردم هستند که در توقع بجای حمایت مجلس و دولت سرشان بی کلاه مانده و در عین حال شبهه اینگه جمعی از کارگزاران مربوطه پیش بردن این لایحه را به نفع خودشان نمی دانند را تقویت می کنند.
با این وصف با نظر می رسد تسریع در لوایحی که به تعبیر رسانه ها مانند روح سرگردان در حوزه مجلس و دولت می چرخند از رسالتهای مهم نمایندگانی است که خود را نسبت به مخاطره ترین شرایط جولان سرمایه های سرگردان و نیازهای معیشتی مردم مسئول می دانند. با توجه به رفتارهای مشکوک و مخرب سوداگران و دلالان ارز و اتومبیل و .. مخصوصا در بخش مسکن، توقع به نتیجه رسیدن این قانون در مجلس انتظاری بجا خواهد بود.
افراد دلسوز مجلس بدون تعابیر جناحی باید این دغدغه اقتصادی و اجتماعی را در ابرنامه های توجه خود قرار داده و با اولویت دادن به این مساله قبل از فرارسیدن فصل خداحافظی نمایندگان ، دست عناصر فرصت طلب و حتی شرکتهای دولتی مانند بانک هایی را که شنیده شده است با خرید چند صد هزار متر مربع آپارتمان و خرید 300 هزار سکه فضای دلالی را تقویت می کنند کوتاه نمایند.متوجه باشند که عقب انداختن قوانینی که قرار است دست این سودجویان را کوتاه کند و مخصوصا حدف مسکن از لایحه عوایدی بر سرمایه به هر بهانه ای که باشد شگفت انگیز و به زعم اکثر کارشناسان این لایحه را از حیز انتفاع خواهد انداخت.
بررسی اثرات قانونی تصمیمات دولت و مجلس موید آن است که موضوع مالیات بر عوایدی سرمایه یکی از مهمترین لوایح اقتصادی در سالهای اخیر است. این در حالی است که تسریع در این امر ضمن اینکه اثرات مثبتی از جمله کنترل سوداگری و تورم ،کنترل و حتی کاهش نوسانات قیمتی در بخش مسکن خواهد داشت، موجب  افزایش درامد مالیاتی هم خواهد شد.وضع این نوع مالیات می تواند برخی از متغیرها اقتصادی نظیر ،سرمایه گداری،پس انداز ،سیاست های مالی بنگاها،ترکیب سبد دارایی خانوارها، هزینه سرمایه و تقاضا برای دارویی ها و تعداد دفعات مبادلات دارایی هارا نیز تحت تاثیر قرار دهد.
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين