۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۳۴
کد مطلب : ۲۹۷۲۸

تذکر پکن به دولت انگلیس؛ در امور داخلی ما دخالت نکنید

تذکر پکن به دولت انگلیس؛ در امور داخلی ما دخالت نکنید

وزارت خارجه چین از انگلیس درخواست کرد مداخله در امور داخلی این کشور و اتهام زنی‌های فتنه جویانه را متوقف کند.
 
 وزارت خارجه چین شامگاه شنبه به دولت انگلیس در خصوص دخالت در امور داخلی خود تذکر داد.
 به نوشته وبگاه «چنل نیوز ایژیا» تذکر چین بعد از آن صورت گرفت که  «دومنیک راب» وزیر خارجه انگلیس تحقیقات مستقل در زمینه اعتراض‌های اخیر در هنگ کنگ را خواستار شد.
بر این اساس، وزیر خارجه انگلیس روز جمعه در گفت‌وگو با «کری لام» رئیس اجرایی دولت هنگ کنگ انجام تحقیقات درباره نحوه برخورد با معترضان هنگ‌کنگی را خواستار شد.
 هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره انگلیس بود، اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با لندن به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ‌کنگ بیش از هفت میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به شمار می‌رود.
به نوشته این منبع خبری، «هوا چونیانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اظهارات وزیر خارجه انگلیس گفت: «این اشتباه است که دولت انگلیس مستقیماً از رئیس اجرایی دولت هنگ کنگ اعمال فشار  را درخواست می‌کند.»
چین بارها به آمریکا و انگلیس درباره دخالت در اعتراضات هنگ کنگ و دیدار با سران معترضان هنگ‌کنگی اعتراض کرده است. (جزئیات بیشتر)

این دیپلمات چینی با اشاره به این نکته که هنگ کنگ دیگر مستعمره انگلیس نیست و این کشور حق نظارت بر هنگ کنگ را ندارد، تاکید کرد: «چین به طور جدی به انگلیس  توصیه می‌کند که مداخله در امور داخلی چین و اتهام زنی‌های فتنه جویانه را متوقف کند.»
ین در حالی است که هفته گذشته و در ادامه ناآرامی‌ها در هنگ‌کنگ علی‌رغم هشدارهای چین، معترضان پرچم‌های «انگلیس» و «آمریکا» را در خیابان‌های این منطقه تحت حاکمیت پکن، در دست گرفتند. شنبه گذشته معترضان با تشکیل جمعیتی چند هزار نفری در نقاط مهم ناحیه «مونگکوک» پرچم آمریکا و انگلیس را بالای سر برافراشتند
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين