۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۸
کد مطلب : ۳۰۰۴۴

ساختار حسی جدیدی که در درک "احساس درد" نقش دارد

ساختار حسی جدیدی که در درک "احساس درد" نقش دارد
 

پژوهشگران سوئدی، ساختار حسی جدیدی را کشف کرده‌اند که در احساس درد نقش دارد.
به گزارش  گیزمگ، پژوهشگران "موسسه کارولینسکا" (KI) در سوئد، یک ساختار حسی جدید در پوست کشف کرده‌اند که در تشخیص درد و واکنش نسبت به آن نقش دارد.
پوست نسبت به جهان بیرون، بسیار حساس است. پیشتر این باور وجود داشت که احساس درد، مستقیما با پایانه‌های حساس عصبی در پوست مرتبط است اما این پژوهش جدید نشان می‌دهد که شاید پایانه‌های عصبی، به تنهایی مسئول احساس درد نباشند.
پژوهشگران در بررسی خود، نوع جدیدی از سلول گلیال را در پوست کشف کردند که حساسیت بالایی نسبت به احساس درد حرارتی و درد فیزیکی دارند. درد حرارتی، دردی است که در اثر گرم و یا سرد شدن بیش از حد پوست پیش می‌آید؛ در حالی که درد مکانیکی، در اثر بریدگی یا فشار ایجاد می‌شود.
سلول‌های گلیال، به شکل یک ساختار شبکه مانند در پوست قرار گرفته‌اند که پژوهشگران، آن را یک "اندام" می‌نامند. به نظر می‌رسد که فعال شدن این سلول‌ها، یک محرکه الکتریکی به وجود می‌آورد که سلول‌های عصبی را راه‌اندازی می‌کند و در مقابل، یک واکنش مانند کنار کشیدن سریع دست از کنار یک جسم داغ بروز داده می‌شود.
پژوهشگران، آزمایش‌هایی را آغاز کرده‌اند و در این آزمایش‌ها، مانع عملکرد این ساختار حسی می‌شوند تا توانایی احساس کردن درد مکانیکی کاهش یابد. آنها هنوز مشخص نکرده‌اند که این نتایج، در موش‌ها دیده شده یا انسان‌ها اما از سخنان آنها برمی‌آید که نتایج این آزمایش می‌توانند راهبردهای جدیدی برای تسکین نوع خاصی از درد ارائه دهند.
"پاتریک ارنفورس" (Patrik Ernfors)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: پژوهش ما نشان می‌دهد که حساسیت نسبت به درد، تنها در بافت عصبی پوست رخ نمی‌دهد بلکه در این ساختار حسی حساس به درد که به تازگی کشف شده هم دیده می‌شود. این کشف، درک ما را در مورد مکانیسم سلولی حساسیت فیزیکی تغییر می‌دهد و می‌تواند به درک درد مزمن نیز منجر شود.
کشف این گروه جدید از سلول‌های حساس به درد می‌تواند به بهبود درک پژوهشگران در مورد نحوه حساسیت بدن کمک کند و روش‌های جدیدی برای درمان درد مزمن ارائه دهد.
این پژوهش، در مجله " Science" به چاپ رسید.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين