۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۲
کد مطلب : ۳۰۷۰۸

عاشورا در کلام وحی؛آیا در قرآن از عزاداری صحبت به میان آمده است؟ + فیلم

عاشورا در کلام وحی؛آیا در قرآن از عزاداری صحبت به میان آمده است؟ + فیلم

عاشورا در کلام وحی؛
آیا در قرآن از عزاداری صحبت به میان آمده است؟ + فیلم
حجت الاسلام و المسلمین قرائتی به آیاتی از قرآن درباره اقامه عزای سیدالشهدا (ع) اشاره کرد.
آیا از عزاداری در قرآن صحبت به میان آمده است؟ + فیلمحجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی استاد قرآن و کارشناس مذهبی  در خصوص شور و نوای ایام محرم الحرام و اقامه عزا برای سید الشهدا (ع)متناسب با کلام وحی گفت: مراسم‌های مذهبی چه عزاداری و سوگواری برای شهادت ها، چه جشن و چراغانی برای اعیاد یک اصل عقلی شرعی و قرآنیاست. خداوند در قرآن به پیامبر (ص) فرمودند، نگذار تاریخ ابراهیم (ع)فراموش شود. در جای دیگری از قرآن کریم خداوند به پیامبر اکرم (ص) خطاب می‌کند، خاطرات مریم (س) را هم زنده کن و نگذار این زن فراموش شود.
وی افزود: در قرآن کلمه «وَذَکِّرْ» زیاد آمده است. خدا می‌گوید بعضی موارد نباید فراموش شود. یعنی این موضوعات تاریخ نیست و نسخه امروز ماست. ما فکر می‌کنیم عاشورا یک مطلب تاریخی است، اما نسخه نجات امروز بشریت است. امروز بشریت در مبارزه با گرگ‌هایی مانند امریکا و اسرائیل است. این کشور‌ها با سه نوع فشار، مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ یکی تحریم اقتصادی که شامل ندادن هواپیما و دارو است؛ یکی هم تحریم نظامی و دیگری تبلیغات رسانه‌ای است. عاشورا نسخه حرکت است. این نسخه می‌گوید مردم از تحریم اقتصادی نترسید و زیر بار نروید؛ چراکه در کربلا تحریم تا جایی بود که آب برای علی اصغر هم پیدا نشد. تحریم تا جایی بود که آب خوردن برای یک طفل صغیر نبود.
این مفسر قرآن کریم در پایان اضافه کرد: عاشورا به ما یاد می‌دهد که از محاصره نظامی نترسید، چراکه در کربلا یزیدیان حدودا ۳۰ هزار نفر وامام حسین (ع) و یارانشان نزدیک به ۷۲ نفر بودند. از تبلیغات دشمن نترسید، چراکه دشمنان امام حسین (ع) نیز تبلیغات می‌کردند که حکومت حق یزید است و امام حسین (ع) از دین خروج کرده است. کربلا یک تاریخ نیست. کربلا یک پیامی دارد که زیر بار زور نروید حتی اگر زیر سم اسب رفتید. به این شکل کربلا مکتب و تاریخ است. این یک مکتب و نسخه امروز برای همه ماست؛ بنابراین باید عاشورا را خیلی محکم و جدی بگیریم.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
در ادامه می‌توانید ویدیو این گفتگو را مشاهده کنید.
Play Video
کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين
فایل های مرتبط