۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۱
کد مطلب : ۳۱۰۱۹

عاشورا در کلام وحی؛ چرا معرفت در گریه کردن، ارزش محسوب می شود؟

عاشورا در کلام وحی؛
چرا معرفت در گریه کردن، ارزش محسوب می شود؟ + فیلم
حجت الاسلام و المسلمین قرائتی درباره معرفت شناسی در زمان اشک ریختن صحبت کرد.
اشک و معرفت باید با هم باشد / وقت‌هایی که باید اشک ریخت و وقت‌هایی که باید جلوی اشک را گرفت + فیلمحجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی کارشناس مذهبی و معلم قرآن در گفت و گو با در توصیه‌های عاشورایی خود  به اهمیت اشک و معرفت و اشک ریختن اشاره کرد و گفت: اشک دواست. افرادی هستند که اگر گریه نکنند، ممکن است مریض شوند. ما در بدنمان دو کنتور داریم که دو چراغ دارد. اولی کنتور احساسات است که چراغش چشم است؛ دیگری کنتور عقل است که چراغش زبان است.
وی با بیان اینکه تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد، بیان کرد:وقتی کسی حرف می‌زند از حرف هایش متوجه می شوی که چه شخصیتی دارد چرا که حرف‌ها بر اساس اطلاعات انسان است؛ بنابراین ما در اسلام هم برای فکر، عقل و چراغشان چشم و زبان و برنامه داریم.
این کارشناس مذهبی ادامه داد: باید بدانیم که چه حرف‌هایی بزنیم و چه حرف‌هایی نزنیم، احساسات همینگونه است. در مقابل احساسات،قساوت قلب داریم و مسئله عاشورا دارای مفهوم اشک و گریه است. این گریه نشان می‌دهد که فرد سالم است یا نه؛ یعنی فرد وقتی یک مظلومی را می‌بیند، بی اختیار گریه می‌کند. البته گریه مصنوعی و قلابی هم داریم. باید مواظب باشیم که گریه‌های ما بر اساس معرفت باشد. البته الحمدلله اینگونه است.
حجت الاسلام و المسلمین قرائتی بیان کرد:قرآن کلمه معرفت و گریه را کنار هم آورده است. الدَّمْعِ مِمَّا عَرَفُوا. یعنی اشک بر اساس معرفت است که خوب این یک ارزش است. در مقابل دشمن نباید اشک ریخت. وقتی ۷۲ تن در حزب جمهوری شهید شدند، امام خمینی (ره) مانند کوه ایستاد و گفت این حوادث پیش بینی شده است. یعنی ما منتظر بودیم که منافقان آیت الله بهشتی (ره) را بکشند. در برابر دشمن صلابت خوب است؛ امام (ره) که در مقابل دشمن اینگونه صلابت دارد، در جای دیگر به گونه دیگر رفتار می‌کرد. آقای کوثری می‌گفت وقتی در حسینیه امام (ره) می‌آمدم که برایشان روضه بخوانم، پس از جلسه می‌گفتند به خانه بیا و یک روضه خصوصی بخوان. وقتی آن جا می‌رفتم می‌دیدم آن جا امام (ره) گریه‌ها دارند. باید مراقب باشیم؛ مقام معظم رهبری در مقابل آمریکاست. هر مصیبتی هم وارد شود نباید گریه کنند. چون گریه ایشان خنده آمریکاست.
این کارشناس مذهبی ادامه داد: حضرت امیر (ع) در بعضی جنگ‌ها افرادی را می‌کشتند و از این کار باکی هم نداشتند، اما یک جا یک بچه یتیم می‌دیدند، زار زار گریه می‌کردند. چشمی که اشک ندارد، سنگ دل است. سنگ دلی بر اساس حرف بیجا و لقمه ناجور است. این‌ها از من نیست حدیث داریم که کلام بی جا، رفیق‌های نا اهل و بعضی از شغل‌ها سنگ دلی می‌آورد.
حجت الاسلام و المسلمین قرائتی گفت:بهترین اشک‌ها، اشک‌هایی است که درباره مصیبت اهل بیت (ع) ریخته می‌شود چرا که این اشک‌ها سفارش شده است. امام صادق (ع) به شاعری می‌گفتند که شنیدم شما برای امام حسین (ع) شعر می‌گویید. شاعر گفت بله، امام صادق(ع) گفتند بیا برای من بخوان. شاعر به خانه حضرت آمد و شعر‌هایی برای امام حسین (ع) خواندند. امام صادق (ع) به قدری بلند گریه می‌کردند که صدای گریه ایشان در کوچه می‌رفت. اشک برای مظلوم، معصوم، شهید ارزش است، اما اشک در مقابل دشمن نشانه ضعف است.
 باشگاه خبرنگاران جوان،
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين