۰
تاریخ انتشار
شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۴
کد مطلب : ۳۱۱۶۰

ماجرای انتقال اشیاء تاریخی حمام «زیبا» آبادان به کرمان چه بود؟

ماجرای انتقال اشیاء تاریخی حمام «زیبا» آبادان به کرمان چه بود؟
به گزارش بیان ما به نقل از گزارش    گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از آبادان ،حمام "زیبا" بنایی تاریخی با قدمت ۸۵ سال جزو نخستین حمام‎های کشور است که دارای آب‎گرم‎کن بوده در محله کوی کارگر، «تانکی دو» آبادان رو به روی مرکز بهداشت شرکت ملی نفت یا «خانه ملت» قرار دارد و دارای ۳۰ اتاق نمره است که ۱۴ اتاق متعلق به زنان و ۱۶ اتاق دیگر به مردان تعلق داشته است.
چندی پیش خبری مبنی بر این منتشر شد که قرار است برخی آثار موجود در این حمام دوره پهلوی، توسط مرکز موزه و اسناد صنعت نفت ایران به منظور رونمایی به موزه صنعت نفت کرمان منتقل شود که این موضوع با واکنش اداره‎کل میراث فرهنگی استان و اداره میراث فرهنگی آبادان مواجه شد.
سیدحکمت‎اله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان در این‌‎باره با اشاره به این‎که در سالیان گذشته مسئولان پالایشگاه آبادان و منطقه آزاد اروند با ضوابط وزارت میراث فرهنگی آشنایی نداشتند، گفت: طی مدت اخیر سعی کردیم این ضوابط و بخشی از جایگاه رفیع میراث فرهنگی را برای این مسئولان توجیه کنیم.
او افزود: در برخی موارد نیز از برخی افراد و ارگان‎ها که قصد جابجایی اشیاء و آسیب رساندن به آثار را داشتند شکایت و حتی آنان را دادگاهی کردیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان ادامه داد: اخیراً مسئولان مرکز موزه و اسناد صنعت نفت کشور و پالایشگاه آبادان قصد داشتند با انجام یک سری جابجایی، برخی اشیاءِ موجود در حمام "زیبا" آبادان که یکی از آثار فاخر و ارزشمند استان و دارای ارزش ثبتی است را به منظور رونمایی به استان کرمان انتقال دهند.
موسوی با بیان این‎که این اشیاء شامل دیگ بخار، درام‎ها و آبگرم‎کن‎ها بود افزود: ما به محض اطلاع از این موضوع، با اعزام نیرو‌های یگان حفاظت استان به محل از این اقدام جلوگیری کردیم و نامه‎نگاری‎هایی با دادستانی شهرستان به منظور اخذ دستور ممانعت ار خروج اشیاء انجام دادیم.
جلوگیری از انتقال اشیاءِ تاریخی حمام «زیبا» آبادان به کرمان
او گفت:خو شبختانه با پیگیری‎هایی که انجام دادیم دادستان شهرستان آبادان به صورت فوری دستور ممانعت از خروج اشیا فاخر و تاریخی حمام زیبا را صادر کرد و موفق شدیم از خروج این اشیاء از شهرستان و استان جلوگیری کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان افزود: با فرآیندی که صورت گرفت، خوشبختانه فرمانداری شهرستان نیز مجاب شد تا به دستگاه‎های مختلف اعم از ارگان یا سازمان‎ها ابلاغ کند که هر اقدامی درخصوص آثار تاریخی و جابجایی آن‎ها باید با هماهنگی میراث فرهنگی انجام شود.
موسوی با تأکید بر این‎که حمام زیبا اثری دارای ارزش ثبتی است گفت: پرونده ثبتی این بنا در حال تکمیل به منظور ارسال به تهران است تا در آینده در فهرست آثار ملی قرار گیرد.
او ادامه داد:آثار تاریخی موجود در حمام زیبا، متعلق به آبادان و استان خوزستان هستند و اگر قرار است رونمایی‎ای نیز از آن‎ها انجام شود باید درون شهر آبادان و در مکان‎هایی نظیر موزه نفت، موزه کارآموزان و یا موزه تاریخی این شهرستان انجام گیرد و نباید به خارج از شهر و استان منتقل شوند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين