۰
تاریخ انتشار
شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۲
کد مطلب : ۳۱۱۶۳

تخریب نقش برجسته ۴۰۰۰ ساله در سرپل ذهاب

تخریب نقش برجسته ۴۰۰۰ ساله در سرپل ذهاب
به گزارش بیان ما به نقل از گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ، امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در واکنش به خبر تخریب اثر ۴۰۰۰ ساله کشف شده در محدوده میان دو شهرستان ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب، با تایید این خبر، گفت : در استان کرمانشاه ۴۲۰۰ اثر تاریخی وجود دارد و این درحالی است که برای محافظت از آن‌ها تنها ۲۵ نیروی یگان حفاظت در اختیار داریم.
او کمبود نیرو‌های یگان حفاظت را یکی از مشکلات مهم در حفظ آثار تاریخی استان دانست و گفت : وجود این مشکل باعث شده تا نتوانیم برای هر اثر یک محافظ قرار دهیم.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه افزود: این کمبود نیرو به حدی است که برای محافظت از کتیبه ۴۰۰۰ ساله حتی مجبور شدیم خبر کشف آن را که در اسفند سال گذشته صورت گرفت اخیرا اعلام کنیم تا مانع دستبرد سودجویان به این کتیبه شود.
او گفت: کتیبه مذکور شامل دو بخش است که یک بخش آن متاسفانه در زلزله سال ۹۶ دچار خسارت شده بود.
او افزود: پس از کشف کتیبه برخی مطالعات و اقدامات همانند اسکن لیرزی از اثر را انجام دادیم و تصاویری هم که اکنون از نقش برجسته سالم منتشر شده، مربوط به عکس‌هایی است که آن زمان از اثر گرفته شده است.
قادری با بیان اینکه تخریب این اثر مربوط به روز‌های اخیر نیست، گفت: حدود دو ماه پیش توسط افرادی ناشناس به این اثر خسارت وارد شده، اما بزودی کار مرمت اثر را انجام خواهیم داد.
او گفت: اگر این اثر آسیب هم نمی‌دید بازهم نیاز بود آن را مرمت کنیم، چراکه در طول زمان دچار فرسایش شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه افزود: درحال حاضر بحث مرمت این اثر را در دستورکار قرار داده ایم و باتوجه به اینکه در منطقه‌ای صعب العبور و در ارتفاع از زمین واقع شده، بنابراین برای حفاظت از آن در حال چاره اندیشی هستیم .
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين