۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۴
کد مطلب : ۳۱۱۹۵

آمریکا و انگلیس می‌توانند هر زمان که بخواهند، جنگ در یمن را متوقف کنند

آمریکا و انگلیس می‌توانند هر زمان که بخواهند، جنگ در یمن را متوقف کنند
 
روزنامه گاردین در گزارشی به بررسی نقش آشکار و غیرقابل انکار آمریکا و انگلیس در تجاوز عربستان به خاک یمن پرداخت.
 پایگاه اینترنتی روزنامه گاردین در مقاله‌ای به بررسی نقش انگلیس در کمک به ائتلاف عربستان سعودی در کشتار مردم یمن پرداخت و در این باره نوشت بمباران‌های نیروی هوایی سعودی که معمولا به صورت کورکورانه انجام می‌شود و مسئول بیشترین تلفات غیرنظامی در یمن است، کاملا به حمایت‌های انگلیس و آمریکا وابسته است.
آمریکا و انگلیس این بمب‌ها و هواپیما‌های حامل این بمب‌ها را تامین می‌کنند، به خلبان‌های آن‌ها آموزش می‌دهند و قطعات یدکی و خدمات تعمیر و نگهداری آن‌ها را انجام می‌دهند. واقعیت آن است که واشنگتن و لندن می‌توانند هر زمانی که بخواهند، جنگ سعودی‌ها را متوقف کنند. شرایط ناگوار در یمن برای مدتی طولانی ادامه داشته است و علت این موضوع نیز تا حدی آن است که این اوضاع، توجه سیاسی متناسب با مقیاس و بزرگی فاجعه را دریافت نکرده است.
در این مقاله آمده است هیچ چیزی نمی‌تواند باعث از بین رفتن تهدید‌های ناشی از یک برکسیت بی‌نظم شود، یا اهمیت اقدام اخیر و ضد دموکراسی بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس در تعلیق پارلمان را کاهش دهد. اینکه این موضوعات به مهمترین اخبار تبدیل می‌شوند به هیچ وجه جای تعجب نیست. اما زمانی که دولت انگلیس از کارزار کشتار کورکورانه در یمن –که به کشته شدن هزاران نفر منتهی شده است- حمایت‌های اساسی و حیاتی به عمل می‌آورد و این موضع در عرصه سیاسی به جای آنکه تبدیل به یک رسوایی ملی شود، مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد، به وضوح نشان می‌دهد که یک جای کار، ایرادی اساسی دارد.
       
کارشناسان سازمان ملل متحد طی هفته کنونی در گزارشی هشدار دادند انگلیس به واسطه مسلح کردن ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی که در جنگ‌های داخلی یمن مداخله می‌کند، ممکن است در جنایات جنگی شریک جرم شناخته شود. این گزارش، جدیدترین گزارش از مجموعه‌ای طولانی از گزارش‌های سازمان ملل متحد و معتبرترین سازمان‌های مردم نهاد جهان است که الگوی ثابتی از موارد نقض را مستندسازی می‌کند. کارشناسان اشاره کردند که تامین کنندگان اصلی تسلیحات مانند انگلیس، «نفوذی خاص» بر جنگ طلبان دارند و ممکن است بابت تامین کمک یا ارتکاب نقض حقوق بین‌المللی، مسئول شناخته شوند.
از ماه مارس سال ۲۰۱۵ تا کنون، حدود ۱۰۰ هزار نفر بر اثر خشونت‌ها در یمن کشته شده‌اند و محاصره اعمال شده توسط ائتلاف عربستان سعودی- امارات عربی متحده، دلیل اصلی بدترین بحران انسانی در جهان است که میلیون‌ها نفر را در آستانه قحطی قرار داده است. یک گروه حامی کودکان موسوم به «کودکان را نجات دهید» چنین برآورد کرده است که ۸۵ هزار نوزاد در یمن بر اثر گرسنگی یا ابتلا به بیماری‌های قابل پیشگیری فوت کرده‌اند. کارشناسان سازمان ملل متحد این احتمال را مطرح کرده‌اند که قحطی در یمن به عنوان یک تاکتیک جنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهتر است به مشارکت انگلیس در این جرایم نیاندیشیم.
این شرایط غیرقابل دفاع برای مدتی طولانی ادامه داشته است و علت این موضوع نیز تا حدی آن است که این اوضاع، توجه سیاسی متناسب با مقیاس و بزرگی فاجعه را دریافت نکرده است. دولت انگلیس باید بابت سیاست‌های خود مسئول و مقصر شناخته شود، اما در خصوص اینکه لندن به اندازه کافی تحت فشار نیست تا به این سیاست‌ها پایان دهد، موضوعی است که بقیه مسئول وقوع آن هستند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين