۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۴
کد مطلب : ۳۱۲۲۸

 بسته ویژه خبری 

 بسته ویژه خبری 
 بسته ویژه خبری 
انتقادات تند و تیز پسر آیت الله طالقانی/مقتدا صدر در قم چه می‌کند؟/واکنش یک نماینده مجلس به خودسوزی یک دختر طرفدار استقلال/چند درصد مردم توان مراجعه به بیمارستان خصوصی را ندارند؟
 تیتر‌هایی مانند: بمب‌گذاری در اهواز به دلیل اختلاف خانوادگی/هویت خریدن با هنر ایرانی در کشور‌های حاشیه خلیج فارس/مذاکره با شورای نگهبان کارساز نیست/جوانان منتظر تعارف نباشند، به میدان بیایند و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.

تحولات در گذر است و خبر هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

خبرهای ویژه این هفته را به نقل از  رصد‌خانه «تابناک»؛ مرور کنید 
 
محسن هاشمی: نجومی‌بگیر شهری نداریم

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، درباره اینکه گفته می‌شود تعداد زیادی از مدیران شهری حقوق بالاتر از حناچی دارند و نجومی بگیر هستند، اظهار داشت: تا کنون در این زمینه گزارشی به من نرسیده است و نجومی بگیر شهری نداریم. در مورد موضوع حیات شبانه گفت: قرار بوده که شهرداری در این زمینه لایحه‌ای به شورای شهر ارسال کند، ولی هنوز اتفاق جدیدی رخ نداده و هر تصمیمی در این زمینه منوط به لایجه شهرداری است. /فارس
 
۸۰ درصد مردم توان مراجعه به بیمارستان خصوصی را ندارند

حریر چی، معاون کل وزارت بهداشت گفت: ۸۰درصد مردم توان مراجعه به بیمارستان خصوصی را ندارند، ۱۵ تا ۱۷ درصد مردم با استفاده از بیمه تکمیلی و ۳ تا ۵درصد مردم با خیال راحت و خرج خودشان به بیمارستان‌های خصوصی مراجعه می‌کنند. اولین برنامه باید این باشد که فقرا در بهترین شرایط تحت درمان قرار بگیرند. صدای فقیر، ضعیف است پس اول باید صدای آن‌ها را شنید و در اولویت قرار گیرند. /ایسنا
 
واکنش یک نماینده مجلس به خودسوزی یک دختر طرفدار استقلال

پروانه سلحشوری در واکنش به خودسوزی دختر جوان هوادار استقلال به آزادی گفت: «از خودم می‌پرسم آیا همین فوتبالیست‌ها نمی‌توانند مقاومتی کنند و مثلا بگویند، ما بازی نمی‌کنیم. نمی‌دانم می‌شود این کار را کرد یا خیر، اما بالاخره وجود یک حرکت‌هایی از جانب مردم لازم است. به نظرم من حداقل مادامی که واکنش مردم به این مقولات جدی نشود، این رویه ادامه پیدا می‌کند.» سحلشوری در پاسخ به اینکه چرا جامعه مدنی این مقولات را کمتر جدی می‌گیرد، گفت: «شاید به این خاطر که ما اکنون درگیر مشکلات بسیار جدی اقتصادی و معیشتی هستیم و مردم خیلی زیاد گرفتار هستند. این برای من یک جمله است، اما برای مردم ما یک زندگی است. وقتی مردی نتواند سفره را پر کند، فردی نتواند داروی لازم خود را تأمین کند، وقتی مردم به حومه شهر پناه می‌برند و ... یعنی زندگی برای خیلی از مردم به طور ملموس سخت شده و شاید در این شرایط طرح کردن این مسائل لوکس و فراتر از زندگی معمول به نظر برسد. وقتی این حرف‌ها را می‌زنیم، مردم می‌گویند ما کم بدبختی داریم، این‌ها چه می‌گویند». وی در پاسخ به اینکه با این حساب تکلیف این مطالبات چه می‌شود، گفت: «به‌هرحال نمی‌شود از کنار این مسائل گذشت. قبلا هم این مشکلات اقتصادی وجود داشت و ما همین طور از کنار آن گذشتیم. نتیجه این شد که طبقه متوسط از بین رفت و شکاف طبقاتی گسترده بروز کرد؛ بنابراین، همدیگر را نادیده گرفتن به خاطر اینکه یک مساله اولویت نیست موجب این می‌شود که انسجام اجتماعی ایجاد نشود و هر کدام از ما به نحوی از دیگری دلخور باشد. کما اینکه همین‌طور است و کم پیش می‌آید که ما بتوانیم درباره یک موضوع همدل و هم‌نوا باشیم و با هم فریاد بزنیم. حتی درباره همین مشکلات معیشتی مردم هم همه با هم فریاد نمی‌زنیم و مطالبه نمی‌کنیم».
 
جوانان منتظر تعارف نباشند، به میدان بیایند
قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مجلس نو یعنی مجلسی که برایش پشت در‌های بسته تصمیم نگیرند، گفت: مجلسی که نماینده در آن وعده‌ای بدهد که به آن عمل کند؛ مردم از اموال و دارایی نماینده‌شان مطلع باشند و نماینده، نماینده مردم باشد، نه نماینده دولت. جوانان عزیز منتظر تعارف نباشید، اگر کسی را می‌شناسید که ظرفیت برای حضور در مجلس دارد به آمدن دعوتش کنید و برای مردم تبیین کنید که راه پیروزی حضور نیرو‌های انقلابی و جوان. /تسنیم

مذاکره با شورای نگهبان کارساز نیست
محمد سلامتی، دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به خبرآنلاین گفت: هرچند مذاکره با شورای نگهبان را بد نمی‌دانم، اما کارساز هم نمی‌دانم. آقای خاتمی نگفته است که من رهبر اصلاحات هستم. شورای عالی سیاست‌گذاری بر خلاف عنوانش به گونه‌ای نیست که خیلی در جبهه اصلاحات اختیارات داشته باشد. شورای عالی سیاست‌گذاری در واقع یک نوع ستاد انتخاباتی است. تمام تلاش ما باید این باشد که حضور گسترده مردم را در انتخابات به وجود آوریم. شرط و شروط را باید برای بعد بگذاریم، آن هم شرط و شروطی که بحث‌انگیز و اختلاف برانگیز است. معتقدم که در این انتخابات بهتر است که هر جناح و خط فکری خودش به تنهایی وارد میدان شود.

مجلس به «ظریف» برای مواضع رئیس‌جمهور تذکر جدی داد
مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در جلسه کمیسیون با آقای ظریف تذکر شدیدی در مورد اظهارات آقای روحانی دادیم و اعتراضات جدی نسبت به مواضع رئیس جمهور مطرح شد که به چه دلیلی رئیس جمهور چنین موضع گیری داشته است. اظهارات آقای روحانی موجب بی‌ثباتی و تزلزل اقتصادی خواهد شد، شاید قیمت دلار را پایین آورد، اما وقتی که مردم شرطی شدند و دیدند اتفاقی نیفتاد، نرخ ارز مجدداً افزایش می‌یابد. آقای روحانی اشتباه جدی انجام داد. در همین راستا بیانیه‌ای به امضای نمایندگان رسید و به آقای رئیس‌جمهور تذکر داده شد که در سفری که در آینده به نیویورک خواهند داشت حق هیچ گونه مذاکره با آمریکا را ندارند.

لایحه‌ای برابری دیه زن و مرد تدوین شده است
معصومه ابتکار با بیان اینکه معاونت زنان لایحه‌ای برابری دیه زن و مرد تنظیم کرده گفت: از نظر دیه، حکم وحدت رویه قابل حل است، اما از نظر قانون هنوز لایحه نداریم، در حالی که مشکلی از نظر فقهی وجود ندارد. بسیاری از فقها و صاحب نظران از نظر حوزه مبانی دینی با ما در این موضع کار کردند. چرا که در قرآن هیچ صراحتی نیست که بگوید دیه زنان حتما باید نصف باشد و این برداشت علما در طی دوره‌ای بوده است. در این میان بحث اقتصادی زن مطرح است و اگر نقش اقتصادی زن تغییر کند مبحث دیه هم باید تغییر کند.

هویت خریدن با هنر ایرانی در کشور‌های حاشیه خلیج فارس
مجتبی ملک‌زاده، استاد خوشنویسی معتقد است: کشور‌های حاشیه خلیج فارس به هنر ایران و خوشنویسی بیش از ما توجه می‌کنند و درصدد خرید هویت برای خود هستند. آن‌ها مدیریت فرهنگی هنری دارند که از طریق هنر ما، موزه‌های خود را پرمی‌کنند. ضمن آنکه آثار هنری، خود دارای ارزش افزوده هستند. /ایلنا
 
بمب‌گذاری در اهواز به دلیل اختلاف خانوادگی

جمال عالمی نیسی فرماندار اهواز ضمن تأیید خبر بمب‌گذاری صبح امروز در کوی صادقیه اهواز گفت: یک بمب کوچک صوتی به دلیل اختلاف خانوادگی مقابل یک منزل مسکونی منفجر شد. وی افزود: همچنین با حضور تیم چک و خنثی، یک بمب جاگذاری شده دیگر نیز مقابل این منزل مسکونی خنثی شد./ همشهری
 
مقتدا صدر در قم چه می‌کند؟

منابع خبری با انتشار تصاویری از حضور مقتدی صدر در شهر مقدس قم در مراسم عزاداری محرم خبر دادند. شبکه خبری سومریه عراق به نقل از یک منبع نزدیک به جریان صدر گزارش داد: مقتدا صدر، در مراسم عزاداری در شهر قم شرکت کرده است. رهبر جریان صدر با حضور در موکب آل صدر در صحن حضرت جوادالائمه (ع) در شهر قم به پذیرایی از عزاداران حسینی در حرم حضرت معصومه (س) پرداخت. جزئیات بیشتری از سفر مقتدا صدر به ایران منتشر نشده است.
 
انتقادات تند و تیز پسر آیت الله طالقانی

مهدی طالقانی گفت: چهلمین سالروز آیت‌الله در شرایطی رسید که از همان اول انقلاب با پدر رفتار‌های خوبی صورت نمی‌گرفت. حتی دوستان ما شنیده بودند که بعضی از افراد سر مزار پدر گفته بودند، «از دست این هم راحت شدیم». در واقع عده‌ای که خودشان را انقلابی معرفی می‌کردند، اما سابقه مبارزه نداشتند، پدر را مزاحمی برای اهداف خود می‌دیدند. این چهره ادامه داد: واقعاً نمی‌دانم چرا عده‌ای از همان اول آقای طالقانی را خاری در چشم خود می‌دیدند و خلأ او در انقلاب و نظام را اتفاق خوبی می‌دانستند. البته آن‌ها آن روز‌ها جرات مخالفت علنی با آقا را نداشتند و حتی پس از چهل سال هم جرات نمی‌کنند درباره ایشان حرفی بزنند. به هر حال می‌دانند که آقا در قلب مردم ایران است و اگر چیزی بگویند، با واکنش شدید مردم روبه‌رو خواهند شد. مهدی طالقانی با اشاره به بازگشت عکس آیت‌الله به خیابان طالقانی گفت: اشتباه بزرگی مرتکب شده و عکس آقا را پاک کرده بودند که ما به عنوان خانواده ایشان نه تنها ناراحت نشدیم خیلی هم راضی و خوشحال بودیم، چون نه ما و نه مرحوم پدر دنبال این برنامه‌ها نبودیم. ناراحتی‌مان از این بود که به جای عکس آقا عکس شامپو را برای تبلیغ کشیده بودند که کار بسیار زشتی بود. من اعتراض کردم و حتی همان‌طور که چند ماه پیش به شما گفتم قصد داشتم از آقای حناچی بخواهم اسم آقا را هم از خیابان طالقانی بردارند. البته شهرداری اشتباهش را جبران کرد و طرحی از چهره آقا دوباره در آن محل کشید. هرچند مایلم طرح جدید را هم تغییر دهند و عکس موجه‌تری را به جایش ترسیم کنند.
 
رئیس قوه قضائیه: امروز فضای کشور، فضای مقاومت است نه مذاکره
آیت الله رئیسی در همایش فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر گفت: امروز فضای کشور، فضای مقاومت است نه مذاکره. باید در برابر دشمن ایستادگی کرد و بر اساس تدبیرهای رهبری چنین فضایی ایجاد شده و با کمک‌های ایشان تلاش شده مقاومت باقی بماند تا دیروز دشمن فساد را در جامعه تبلیغ می‌کرد اما امروز فضای مبارزه با فساد در جامعه ایجاد شده است و دشمن به دنبال این بوده که فضای ایستادگی را کم کند. رئیسی ادامه داد: دشمن می‌خواهد موجی از فساد را در کشور ایجاد و القا کند البته ممکن است جولان‌هایی داشته باشد اما روایی ندارد.
فرمانده بسیج: ۱۰۰۰ گردان سایبری را در کشور ساماندهی کردیم
غلامرضا سلیمانی در پاسخ به این سوال که بسیج در برابر تهدیدات سایبری دشمن چه برنامه ای دارد؟ گفت: حضور نیروی انقلابی در فضای مجازی نسبت به گذشته شرایط بهتری پیدا کرده است و بسیج توانسته است با سازماندهی جوانان با انگیزه و پرتحرک و دارای تخصص در حوزه فضای مجازی ، تحت عنوان گردان های سایبری، ۱۰۰۰ گردان سایبری ساماندهی کند. سلیمانی در گفت و گو با ایرنا افزود : دشمن از حضور سازمان یافته جوانان انقلابی در فضای مجازی بارها اظهار نگرانی کرده است و همین اظهار نگرانی دشمن از ساماندهی این نیروهای انقلابی ، بیانگر تحرکی است که ایجاد شده است و این حضور توسعه و اعتلا پیدا خواهد کرد.
انتقاد مطهری از مستند تلویزیونی «داستان اتم»
علی مطهری در یادداشتی با عنوان «داستان اتم یا گاندوی دوم» که در اختیار ایسنا گذاشت، نوشت: «مستند داستان اتم که طی روزهای اخیر از شبکه ۳ سیما پخش شد در واقع تحریف تاریخچه برجام بود. آنچه در مجموع از این برنامه برداشت می‌شد این بود که برجام کلاهی بوده که توسط آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها سر ایران گذاشته شده و در داخل کشور نیز عواملی مانند آقایان روحانی، ظریف و علی لاریجانی با آنها هماهنگ بوده و احیاناً خیانت کرده‌اند. این برنامه به عوام‌فریبی و مغالطه پرداخته و تصویب ۲۰ دقیقه‌ای جزئیات برجام در مجلس را تلویحاً خیانت معرفی کرد، در حالی که اولاً برجام نیاز به تصویب مجلس نداشته و توافقی اجرایی بین دولت‌ها بوده است؛ همان طور که کنگره آمریکا و مجالس کشورهای اروپایی برجام نیز وارد آن نشدند. ثانیاً تصویب ۲۰ دقیقه‌ای جزئیات آن صرفاً برای اعلام ‌«آری» یا «نه‌»ی مجلس بوده زیرا مجلس هیچ‌گاه وارد جزئیات این گونه توافق‌ها نمی‌شود، اما درباره کلیات آن چند ماه در جلسات علنی و غیرعلنی مجلس بحث شد و کارشناسان فنی و سیاسی و نمایندگان نظر دادند تا هر نماینده‌ای به نقطه آری یا نه رسید. بنابراین حتی ۲۰ دقیقه هم برای تصویب آن زیاد بود.وی در پایان یادداشتش نوشت: به هرحال مستند داستان اتم از انصاف به دور بود و می‌توان گفت گاندوی دوم بود.
افشاگری یک دختر، دهیار دزفول را روانه زندان کرد
دادستان دزفول گفت: به دنبال افشاگری دختری از روستای سنجر دزفول و پخش کلیپی در فضای مجازی، دهیار این روستا دستگیر و روانه زندان شد. منصور محمدی خباز اظهار کرد: به دنبال پخش کلیپی در فضای مجازی و حساسیت‌های موجود، دهیار روستای سنجر از بخش مرکزی دزفول با قرار قضائی و قانونی بازداشت و روانه زندان شد. وی افزود: پرونده به منظور تکمیل تحقیقات در حال روند قانونی خود است. در روزهای گذشته پخش کلیپی در فضای مجازی در خصوص دهیار روستای سنجر در بخش مرکزی دزفول حواشی زیادی به وجود آورد و مردم خواهان رسیدگی و روشن شدن زوایای این موضوع شدند. در این کلیپ که مربوط به عذرخواهی ملتمسانه این دهیار از دختر ۱۵ ساله‌ای است اینگونه بر می‌آید که دهیار از موضوعی که به این دختر بیان داشته عذرخواهی کرده و خواهان این است که وی آبروی او را نبرد.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين