۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۹
کد مطلب : ۳۱۲۴۱

غرب به دنبال ایجاد درگیری بین روسیه و چین در آسیای مرکزی است

غرب به دنبال ایجاد درگیری بین روسیه و چین در آسیای مرکزی است

معاون رئیس مرکز تحلیلی «یک کمربند، یک جاده» با اشاره به روابط نزدیک و استراتژیک بین روسیه و چین گفت: کشورهای غربی در تلاش هستند تا با انتشار شایعات بین «مسکو» و «پکن» در منطقه درگیری ایجاد کنند.
 
 «سوی وی خون» معاون رئیس مرکز تحلیلی «یک کمربند، یک جاده» در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی از تلاش غرب برای ایجاد درگیری بین چین و روسیه در آسیای مرکزی خبر داد.
وی گفت: به تازگی در رسانه‌های غربی اطلاعات درباره درگیری و رقابت جدی بین چین و روسیه گسترش یافته و در قالب این مطالب برخورد منافع «مسکو» و «پکن» در آسیای مرکزی عنوان می‌شوند.
این کارشناس تصریح کرد: به نظر من اقدامات رسانه‌های غربی تهدید جدی بر ادامه اجرایی پروسه یک کمربند یک جاده است.
وی خون خاطر نشان کرد: این اطلاعات کاملا غیرواقعی است و برای تکذیب آنها چند جواب قطعی داریم که در مرحله اول در تاریخ 9 می سال 2015 در شهر «مسکو»، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «شی سینگ پینگ» رئیس جمهور چین توافقنامه همکاری استراتژیک بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کمربند اقتصادی جاده ابریشم را امضا کردند و این سند پایه اصلی پروژه‌های مشترک 2 کشور می‌باشد.
این کارشناس افزود: در مرحله دوم، یک کمربند یک جاده پروژه اقتصادی بدون همکاری‌های ژئوپلیتیک و نظامی است و هیچ کشوری در این مسیر نباید از توسعه ارتباطات تجاری-اقتصادی بترسد ضمن اینکه پکن از تمام کشورهای منطقه برای حضور در این پروژه دعوت می‌کند و دلائلی برای ترس و چالش‌ وجود ندارد.
وی خون تصریح کرد: در مرحله سوم، در آسیای مرکزی عوامل بی‌ثباتی مختلف از جمله تهدیدات تروریستی وجود دارد در حالی که یک کمربند یک جاده به تقویت ثبات منطقه کمک خواهد کرد و برقراری ثبات در آسیای مرکزی در چارچوب منافع روسیه نیز می‌باشد.
این کارشناس گفت: در مرحله چهارم، مسیرهای تجاری بسیاری که چین را به آسیای مرکزی متصل می‌کند به قلمروی روسیه نیز وارد می‌شوند یعنی مسکو نیز از تقویت ارتباطات تجاری در این منطقه سود می‌برد.
وی خون ادامه داد: چین در آسیای مرکزی پروژه‌های اقتصادی را راه‌اندازی می‌کند زیرا در این منطقه هیچ مانعی برای تأسیس پایگاه‌های نظامی وجود ندارد و دولت روسیه نیز از این اقدامات دوستانه دارای اطلاعات کاملی می‌باشد.
کارشناس چینی تصریح کرد: با توجه به عوامل ذکر شده اطلاعات درباره درگیری روسیه و چین در آسیای مرکزی شایعه‌ای توسط غرب است.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين