۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۰۵
کد مطلب : ۳۱۸۵۳

محسن رضایی: امنیت بسیاری از کشورها متکی به اقتدار ایران است


گفتگوی تلویزیونی
محسن رضایی: امنیت بسیاری از کشورها متکی به اقتدار ایران است
محسن رضایی: امنیت بسیاری از کشورها متکی به اقتدار ایران است
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه نیروهای مسلح ایران، منسجم ترین نیروهای منطقه هستند، گفت:اکنون امنیت نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای اطراف ما متکی به اقتدار ایران است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، سردار سرلشکر محسن رضایی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه تاریخ اقتدار نیروهای مسلح ایران تاریخ عجیب و عبرت آمیزی است ، افزود: حدود ۳۰۰ سال پیش کشور بسیار بزرگی به وسعت ۲ برابر سرزمین فعلی داشتیم اما بر اثر جنگ هایی که اتفاق افتاد بخشی از کشور ما از جمله سمرقند، بخارا، باکو، نخجوان، بحرین، هرات و سلیمانه از دست رفت.

وی ادامه داد: یکی از آرزوهای ملت ایران در طول ۳۰۰ سال، این بود که اقتدار دفاعی خود را پیدا کند اما پیدا نمی کرد.

سردار رضایی افزود: در زمان پهلوی اول که سربازان خارجی وارد ایران شدند در مدت ۲۴ ساعت، کل ارتش ایران از هم پاشید.در زمان پهلوی دوم هم ظاهری بسیار توخالی از ارتش درست شده بود یعنی کافی بود ۲۴ ساعت به ما مهمات ندهند همه هواپیماها و سامانه دفاعی ما از کار می افتاد و در جنگ هم در همان ماه اول، ارتش ما قدرت دفاع از خودش را نداشت.

او اضافه کرد: ارتش ما پیش از انقلاب تجهیزات مدرنی داشت اما وابسته بود و اراده، دانش و تجربه لازم را نداشت و بازیچه دست آمریکا و انگلیس بود و سران ارتش و حتی شاه به عنوان فرمانده کل قوا، در عمل کاره ای نبودند.

فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در سال ۱۳۵۹ از آنجا که انقلاب شده بود، ارتش ضعیف شد زیرا از مقام سرهنگ به بالا از ایران رفته بودند و پشتیبانی خارجی هم قطع شده بود بنابراین دشمن تصور می کرد در حمله موفق می شود و می تواند بخش هایی از ایران را مانند گذشته جدا کند.

سردار سرلشکر رضایی با بیان اینکه در جنگ، انقلابی به پا شد، گفت: فرماندهان ما و حضرت امام راحل ، جنگ نظامی را تبدیل به انقلاب کردند یعنی از یک طرف ارتش قدیمی ما بازسازی شد و نیروهای متدین و وفادار به انقلاب از جمله شهیدان صیاد شیرازی، بابایی و ستاری وارد ارتش شدند و هماهنگی میان سپاه و ارتش، خوب شد و نیروهای مسلح ، منسجم شدند.

وی ادامه داد: پیش از انقلاب میان نیروی زمینی و نیروی هوایی ارتش اختلاف جدی وجود داشت اما اکنون نیروهای مسلح ایران، منسجم ترین نیروهای منطقه هستند.

سردار سرلشکر رضایی افزود: در دوران جنگ تحمیلی، سازمان های رزمی قابل توجهی در قالب تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به وجود آوردیم که شامل نیروهای انقلابی بود و تجهیزات جدیدی را بدست آوردیم.

او اضافه کرد: اکنون صنایع دفاعی ما در شرایط بسیار خوبی است در حالی که در سال ۱۳۵۹ در مهمات کوچک و جزئی مشکل داشتیم و سلاح واحد سبک نداشتیم اما اکنون مهمات و تجهیزات را خودمان تولید می کنیم.

فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: پیش از انقلاب موشک و پهپاد نداشتیم اما اکنون پهپادهای مدرن ایران در حال تبدیل شدن به کابوس منطقه است.

سردار سرلشکر رضایی با بیان اینکه در بُعد مدیریت دفاعی و نظامی هم پیشرفت قابل توجهی کردیم، افزود: آقای بنی صدر می گفت جنگ ساسانی و صدام می گفت جنگ قادسیه را انجام می دهیم به همین علت بود که ایران در سال اول جنگ، کوچکترین پیشرفتی در آزاد کردن سرزمین هایش نداشت.

او اضافه کرد: مقاومت خوبی انجام شد اما حملات بزرگ ایران با شکست مواجه شد زیرا فرهنگ، ادبیات، مدیریت و نحوه ورود ایران برای مقابله با عراق، مسیر کلاسیکی بود که در طول ۳۰۰ سال تاریخ ایران با شکست مواجه شده بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ انقلاب سیاسی ما انجام شد و در دفاع مقدس با آزاد سازی خرمشهر، انقلاب دوم ایران یعنی دستیابی به اقتدار از دست رفته و بازگشت به اقتدار گذشته انجام شد.

رضایی افزود: اولین مسئله ای که در جنگ به آن دسترسی پیدا کردیم خودباوری و اعتماد به نفس بود. دومین مسئله این بود که فهمیدیم اگر به جوان ها میدان دهیم و آن ها را وارد صحنه کنیم انرژی عظیمی درون جوان های ایران وجود دارد که قابل آزاد شدن است و اینکه با مدیریت جهادی دست جوان ها را بگیریم و بالا بکشیم.

وی اضافه کرد: با نوعی مدیریت مربی گرایانه دلی و اعتقادی از جوان های کشور می توان قهرمان های بزرگ و گمنامی را تربیت کرد که تاریخ ایران و تاریخ های دیگر به عنوان شگفتی با آن ها مواجه شدند.

سردار سرلشکر رضایی اضافه کرد: در دوران دفاع مقدس متوجه شدیم که به هیچ وجه نباید به خارج تکیه کنیم.

او با قرائت بخشی از پیام امام راحل به فرماندهان و مسئولان پس ازپایان جنگ تحمیلی گفت: اکنون برخی عزا گرفته اند چرا نمی توانیم نفت بفروشیم در حالی که اگر تولید ملی ما راه بیفتد، روزانه باید یک میلیون بشکه نفت وارد کنیم.

سردار سرلشکر رضایی افزود: نوآوری و خلاقیت یکی دیگر از دستاوردهای دفاع مقدس است.

دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام درباره راهبرد آمریکا در خیلج فارس گفت: تا پیش از جنگ ایران و عراق و دفاع مقدس، دو نقطه درجهان بود که هر ۲
قدرت شوروی و آمریکا به آن ورود نمی کردند، یکی دریای سیاه و دیگری خلیج فارس بود علتش این بود که این نقاط به قدری حیاتی بود که می ترسیدند اگر هر دو قدرت در آن جا حضور داشته باشند درگیری به وجود بیاید اما از اواسط جنگ تحمیلی به علت آغاز جنگ کشتی ها؛ روس ها و آمریکایی ها با هم وارد خلیج فارس شدند و سعی کردند کشتی های نفتی کویت و عربستان سعودی را اسکورت کنند و به نفع عراق وارد جنگ شدند.

وی ادامه داد: آمریکایی ها از آن موقع، تلاش زیادی کردند با تغییر راهبرد و دکترین های خود، حضورشان را در خلیج فارس حفظ کنند.

رضایی افزود: آقای اوباما جنگ نیابتی را در پیش گرفت و آقای ترامپ، امنیت را در مقابل اقتصاد و چاپیدن دلارهای منطقه در پیش گرفته است.

وی ادامه داد: آمریکایی ها در همه این راهبردها شکست خوردند و اکنون آن ها کلاً از منطقه خلیج فارس بیرون رفته اند و حدود سه ماه است که ناوهای بزرگ آمریکا از منطقه خارج شدند و در برخی موارد ، کشتی هایی به تنگه هرمز نزدیک می شوند اما تا حدود ۴۰۰ کیلومتر فاصله خود را حفظ می کنند.

سردار سرلشکر رضایی افزود: این موضوع بیانگر این است که آمریکایی ها راهی جز خروج از منطقه ندارند.

او با بیان اینکه امنیت منطقه تاکنون برعهده ما بوده است و این امنیت را حفظ کردیم، اضافه کرد: نه در جنگ ایران و عراق و نه در جنگ حمله آمریکا به عراق، هیچگاه تجارت و نفت از خلیج فارس قطع نشد در حالی که اگر می خواستیم تنگه هرمز را ببندیم و یا اجازه ندهیم تجارت جهانی برقرار شود، می توانستیم این کار را انجام دهیم اما نه خودمان این کار را کردیم و نه اجازه دادیم دیگران این کار را کنند.

فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: بارها هواپیماهای صدام حسین تا نزدیک جزیره قشم آمدند و برخی از مناطق از جمله دو جزیره نفتی ما را بمباران کردند اما به هیچ وجه اجازه پیشروی به آن ها ندادیم و تنگه هرمز را باز نگه داشتیم و تجارت ادامه یافت.

سردار سرلشکر رضایی تاکید کرد: حضور آمریکایی ها در منطقه جز ناامنی هیچ نتیجه ای تاکنون نداشته است.
کد خبر 4725982
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين