۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۴
کد مطلب : ۳۳۵۶۰

تنش دیپلماتیک میان تل‌آویو و مسکو بر سر دو زندانی


بازداشت یک تبعه روس در فلسطین اشغالی و یک تبعه رژیم صهیونیستی در روسیه، به بروز یک تنش دیپلماتیک در روابط تل‌آویو و مسکو منجر شده است.
تنش دیپلماتیک میان تل‌آویو و مسکو بر سر دو زندانی
در حالی که در ظاهر تل‌آویو و مسکو روابط خوبی با یکدیگر دارند، اما ظاهرا در ماه‌های گذشته در زیر پوسته این روابط، تنشی دیپلماتیک میان دو طرف شکل گرفته است.
رسانه‌های رژیم صهیونیستی این هفته گزارش دادند که اردیبهشت ماه امسال نیروهای امنیتی روسیه «ناما ایساخار» تبعه آمریکایی-اسرائیلی را به دلیل حمل ماریجوانا در فرودگاه مسکو بازداشت کرده‌اند.
روز گذشته دادگاهی در روسیه، این زن را به جرم حمل و قاچاق مواد مخدر تحمل هفت سال و نیم حبس محکوم کرد. ایساخار اتهام حمل مواد مخدر را پذیرفته، اما مدعی شده است که قاچاقچی مواد مخدر نیست.
رسانه‌های اسرائیلی با بیان این که میزان مواد مخدری که این زن به همراه داشته بسیار جزئی بوده و حداکثر مجازات آن در روسیه یک ماه بازداشت است، مدعی شده‌اند که ظاهرا حکم زندان نسبتا طولانی این زن، با هدف ایجاد اهرم در برابر تل‌آویو برای امتیازگیری در پرونده‌ای دیگر صادر شده است.
مقام‌های رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با رسانه‌ها مدعی شده‌اند که مسکو در واکنش به درخواست آزادی این زن، بحث پرونده یک تبعه روس به نام «الکسی بورکوف» را پیش کشیده‌اند. بورکوف در سال ۲۰۱۵ به درخواست آمریکا در فرودگاه «بن گوریون» تل‌آویو بازداشت شده و از آن زمان در فلسطین اشغالی در حبس به سر می‌برد.

الکسی بورکوف
 
اخیرا دیوان عالی رژیم صهیونیستی با استرداد بورکوف به آمریکا موافقت کرده است.
در مورد پرونده بورکوف اطلاعات چندانی منتشر نشده و در مورد بازداشت خود هم تا همین چند هفته پیش اخبار زیادی منتشر نشده بود، اما رسانه‌های روس نوشته‌اند که آمریکا این فرد را به «هک شبکه‌های رایانه‌ای» و «جرایم رایانه‌ای» متهم کرده‌اند.
روزنامه «هاآرتص» هم گزارش داده است که این فرد در سال ۲۰۱۵ در دادگاهی در ویرجینیا به سرقت سایبری و انتشار اطلاعات کارت‌های اعتباری ۱۵۰۰۰۰ نفر متهم شده است.

ایساخار در یونیفورم ارتش رژیم صهیونیستی
 
به نوشته روزنامه «نیویورک‌تایمز» مسئله بازداشت این دو نفر در بالاترین سطوح میان مقام‌های رژیم صهیونیستی و روسیه مورد بحث قرار گرفته است.
روز جمعه دفتر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای تلویحا تأیید کرد که مسکو پیشنهاد تبادل ایساخار و بورکوف را مطرح کرده است.
در این بیانیه عنوان شده است که نتانیاهو در جریان دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در شهر سوچی و همچنین در جریان گفت‌وگوی تلفنی هفته گذشته با پوتین، موضوع ایساخار را مطرح کرده است. نتانیاهو در این بیانیه احتمال آزادی بورکوف و عدم استرداد او به آمریکا را رد و ادعا کرده است که دستگاه قضایی اسرائیل مستقل است و دادگاه هم حکم استرداد او را تأیید کرده است.
مقام‌های رژیم صهیونیستی در گفت‌وگوی بی‌نام با رسانه‌ها روسیه را به گروگانگیری متهم کرده و روند قضایی علیه ایساخار را «جعلی» خوانده‌اند.
«اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی هم در مورد روسیه گفته است: «روشن است که مسائلی در میان است که هیچ ربطی به آنچه او انجام داده، ندارد. این مجازات نامتناسب است. در اسرائیل، [برای حمل این میزان مواد مخدر] حتی کسی دادگاهی هم نمی‌شود.»
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين