۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۴
کد مطلب : ۳۳۶۵۳

خطرات هولناکی که با تکان شدید سلامت نوزاد را تهدید می‌کند

 
یک فوق‌تخصص مغز و اعصاب کودکان درباره «سندروم کودک تکان خورده» و خطر تکان های شدید در نوزادان به والدین هشدار داد.
مسعود حسن وند عموزاده  فوق‌تخصص مغز و اعصاب کودکان درباره سندرم کودک تکان خورده  اظهار کرد:آسیب به سر ناشی از بدرفتاری که به آن  سندرم کودک تکان خورده خوانده می شود ،نوعی آسیب ناشی از خشونت است که شیرخواران و کودکان ۳ سال به آن مبتلا می شوند. آسیب مغزی در نتیجه ضربه مستقیم به سر، پرتاب کردن کودک یا تکان دادن کودک ایجاد می شود.
ساعت۲بامداد/هر آنچه که باید درباره سندرم کودک تکان خورده بدانید
وی در ادامه درباره علل سندرم کودک تکان خورده بیان کرد : عواملی همچون نسبت بزرگتر سر به بدن، ضعف عضلات گردن، انعطاف پذیری جمجمه و نارس بودن مغز کودک باعث آسیب پذیری بیشتر کودکان در مقابل ضربه می شوند.
فوق‌تخصص مغز و اعصاب درباره علائم سندروم کودک تکان خورده گفت: علائم  بالینی این اختلال در فاز حاد به صورت بی قراری، شلی بدن، استفراغ، تشنج، ایست تنفسی و در موارد شدید کماست، کودک با خواب آلودگی، کاهش توانایی شیر خوردن، کاهش مهارت های حرکتی دست و پا و حتی ناتوانی در گریه کردن و حرف زدن  رو به رو می شود
سندرم کودک تکان خورده چگونه تشخیص داده می شود؟
وی درباره تشخیص سندرم کودک تکان خورده بیان کرد: از آنجایی که والدین در وهله اول آسیب به کودک را کتمان می کنند، تشخیص می تواند در ابتدا مشکل باشد، ولی نشانه هایی چون خونریزی های شبکیه چشم، شکستگی جمجمه، خونریزی زیر پرده سخت شامه مغزی ، شکستگی دنده ها و آثار کبودی در سر و گردن کلید تشخیصی این اختلال خواهند بود.
وی افزود: مواردی همچون کودکان نیازمند مراقبت های خاص، تعداد بالای فرزندان و وضعیت هایی مثل کولیک شیرخوارگی و رفلاکس معده به مری در کودکان که باعث بی قراری زیاد کودک می شود، سطح سواد و درآمد پایین و اعتیاد در خانواده باعث می شود والدین نتوانند خشم خود را نسبت به گریه شیرخوار کنترل کنند و با رفتارهای خشونت بار موجب آسیب به کودک شوند، قربانیان آسیب های شدید به سر نیازمند بستری در بخش مراقبت های ویژه کودکان هستند و اقدامات حمایتی، داروهای ضدتشنج و گاهی جراحی مغز برای درمان این اختلال لازم هستند.
ساعت۲بامداد/هر آنچه که باید درباره سندرم کودک تکان خورده بدانید
وی تاکید کرد: لازم است خانواده ها در خصوص خطرات تکان دادن شدید یا پرتاب کردن کودک آگاهی یابند، چرا که یک لحظه غفلت باعث عوارض جبران ناپذیر از قبیل صرع، اختلال عملکرد شناختی، اختلالات رفتاری، نابینایی و فلج دست و پا در نتیجه ضربه به سیستم عصبی آسیب‌پذیر کودکان می شود.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين