۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۵
کد مطلب : ۳۵۲۳۷

دو راهکار برای حل مساله 500 هزار تن ذرت آلوده/ انتقاد از بلاتکلیفی پرونده 5 سال پیش


رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به واردات 500 هزار تن ذرت آلوده از برزیل گفت: این پرونده مربوط به 5 سال پیش است و پیشنهاد شده یا محصول به کشور مبدأ عودت شود و یا در صنعت الکل‌گیری مورد استفاده قرار گیرد.
دو راهکار برای حل مساله 500 هزار تن ذرت آلوده/ انتقاد از بلاتکلیفی پرونده 5 سال پیش
 داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز (دوشنبه 13 آبان) در جمع خبرنگاران درباره پرونده ذرت‌های آلوده گفت: گزارشی به کمیسیون رسید که ذرت‌های آلوده در گمرکات کشور وجود دارد لذا کمیسیون تیمی را برای بررسی موضوع اعزام و جلسات متعددی هم در این باره برگزار شد.
وی افزود: در حین رسیدگی به پرونده واردات ذرت های آلوده، مسئولان گمرکات، وزارت بهداشت، سازمان استاندارد، سازمان دامپزشکی و مرکز پژوهش‌های مجلس حضور داشتند.
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: موضوع واردات ذرت های آلوده در دولت مطرح و مقرر شد که یا این ذرت‌ها به برزیل که از آنجا این محصول وارد ایران شده عودت داده شود و یا آنرا فرآوری کرده و در صنعت الکل گیری از آن استفاده شود ضمن اینکه پیشنهاد شد به کشور دیگری که با استانداردهای آنها هماهنگ است ارسال شود.
محمدی گفت: مردم خیالشان راحت باشد یک دانه از این ذرت‌ها هم به داخل کشور وارد نشده است. تمامی اینها در گمرکات است و کمیسیون اصل 90 و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط هم بر آن نظارت دارند تا به هیچ نحوی وارد کشور نشود.
وی خاطرنشان کرد: درباره علل واردات چنین محصولاتی به کشور در کمیسیون اصل 90 بحث کردیم، این ذرت‌ها برابر استانداردهای کشور ما که بسیار هم سخت هستند آلوده شناخته شده است، اما براساس استانداردهای برخی کشورها اینها آلوده نیستند و قابلیت مصرف دارد.
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس افزود: تمام این ذرتها که 500 هزار تن بودند هم آلوده شناخته نشده است هر چند که در کپه‌های 500 تنی آزمایش شدند و در بعضی از کپه‌های آن آلودگی ذرت آن هم بر اساس استانداردهای ایران محرز شد.
وی گفت: تخلفات در این مورد در دستگاه قضائی قابل بررسی است کمیسیون پرونده را به دستگاه قضائی می‌فرستد و قاضی درباره تخلف احتمالی و کوتاهی دستگاه یا افراد در آن اظهار نظر می‌کند.
وی تأکید کرد: آنچه از نظر کمیسیون مشکل ایجاد کرده این است که در یک مدت طولانی حدود پنج سال این موضوع بلاتکلیف مانده است که این از نظر کمیسیون تخلف است، چون ماندن این ذرت‌ها در گمرک به واسطه عوامل جوی ممکن است تأثیرات منفی و تشدید آلودگی برجای بگذارد. مهلت دادیم ظرف یک ماه آینده اینها تعیین تکلیف شود.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين