۰
تاریخ انتشار
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۸
کد مطلب : ۳۵۶۲۷

پرونده‌ «معمّای پول و پارلمان»|قانونی برای شفافیت مالی کاندیدای انتخابات مجلس نداریم


رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه قانونی برای شفافیت مالی کاندیدای انتخابات مجلس نداریم، گفت: ضرورت دارد تا هرچه سریعتر در این زمینه قانونی را تصویب کنیم.
 
پرونده‌ «معمّای پول و پارلمان»|قانونی برای شفافیت مالی کاندیدای انتخابات مجلس نداریم
در روزهای گذشته با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این باره به گفتگو نشستیم تا ببینیم برای تبلیغات انتخاباتی چقدر هزینه کرده‌اند. بررسی متوسط حقوق و دریافتی یک نماینده مجلس دهم دیگر گزارش ما در مورد این موضوع بود، تا مشخص شود یک نماینده در 4 سال دوره نمایندگی چه‌میزان دریافتی دارد که برخی از کاندیداها تا میلیاردها تومان برای کسب کرسی‌های پارلمان هزینه می‌کنند؟
داود محمدی رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود پول‌های کثیف در انتخابات، اظهار داشت: قطعاً به هر میزان هزینه‌ کرد کاندیداهای انتخابات شفاف شود به همان میزان می‌توان از وقوع  فساد جلوگیری کرد.
وی با بیان اینکه به دلیل اهمیت موضوع شفاف شدن هزینه‌های انتخاباتی طرحی نیز نمایندگان تدوین کرده بودند، اظهار داشت: این طرح به دلیل اینکه ابعاد مختلف انتخابات را در نظر گرفته بود از سوی شورای نگهبان ایراداتی به آن وارد شد که در حال حاضر این طرح به کمیسیون شوراها برای بررسی بیشتر ارجاع شده است.
نماینده قزوین در مجلس با بیان اینکه نهادهای نظارتی باید در آستانه انتخابات نظارت بیشتری بر عملکرد کاندیداها داشته باشند، افزود: در حال حاضر قانون متقن و دقیقی برای شفاف‌سازی هزینه کرد انتخاباتی کاندیداها وجود ندارد که ضرورت دارد در این راستا قوانینی را به تصویب برسانیم.
محمدی با تاکید براینکه برخی از افراد و گروه‌ها اشخاص مورد نظر خود را برای ورود به انتخابات شناسایی می‌کنند تا با حمایت از آنها با پول‌های کثیف، این نمایندگان را وامدار خود کنند تا در زمان مناسب از آنها استفاده کنند، عنوان کرد: اولا با شفاف شدن هزینه‌های انتخابات پاکدستی را افزایش می‌دهیم و ثانیاً مشخص می‌شود منابع هزینه انتخابات یک کاندیدا از کجا آمده و چطور هزینه شده است.
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس درباره اینکه تاکنون گزارشی از وجود پول‌های کثیف در انتخابات به این کمیسیون واصل شده است یا خیر؟، گفت: تاکنون گزارشی در این زمینه گزارشی به کمیسیون واصل نشده است.
منبع تسنیم
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين