۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۷
کد مطلب : ۳۵۷۲۱

صنعت خودرو مرداد ۹۹ با تولید پراید خداحافظی می‌کند

 
پیروزبخت گفت: در جلسه شب گذشته شورای عالی استاندارد نیز مصوب شده تا تولید پراید به طور کامل از ابتدای مرداد ۹۹ متوقف شود.
نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد، امروز یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸ در حاشیه برگزاری مراسم روز ملی کیفیت در جمع خبرنگاران از توقف تولید پژو ۴۰۵ و پراید از خرداد ۹۹ خبر داد و گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، احتمالا خودرو‌های دیگری نیز مشمول توقف تولید خواهند شد؛ به خصوص اینکه در جلسه شب گذشته شورای عالی استاندارد نیز مصوب شده تا تولید پراید به طور کامل از ابتدای مرداد ۹۹ متوقف شود.
وی افزود: همچنین تولید پژو ۴۰۵ جی ال‌ایکس نیز از ابتدای خرداد ۹۹ متوقف خواهد شد؛ به نحوی که خودروسازان برنامه ادامه تولید برخی خودرو‌های قبلی را در دستور کار دارند؛ ولی اگر شرایط ایجاب کند، خودرو‌های جدید نیز جایگزین خودرو‌هایی که تولیدشان متوقف شده، خواهند شد.
پیروزبخت در ادامه با بیان اینکه در مورد توقف سایر خودرو‌های قدیمی، سازمان ملی استاندارد ایران ظرف ۶ ماه آینده گزارشی به شورای عالی استاندارد ارایه خواهد داد؛ خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که به یکباره نمی‌توان تولید همه خودرو‌ها را متوقف کرد، اما خودرو‌های قدیمی به صورت پلکانی جایگزین خواهند شد.
وی ابراز امیدواری کرد تا پایان سال، یک بار دیگر جلسه شورای عالی استاندارد تشکیل شده و در مورد توقف تولید برخی خودرو‌های دیگر تصمیم‌گیری کند.
پیروزبخت همچنین در مراسم بزرگداشت روز ملی کیفیت با بیان اینکه در جلسه دیروز شورای عالی استاندارد بحث سند راهبردی یکپارچگی غذا مطرح و مصوب شد، گفت: استاندارد فقط برای گذراندن یک روز یا دو روز نیست؛ بلکه باید کاری صورت گیرد که حداقل مردم از مهمترین مواد غذایی که به دست‌شان می‌رسد رضایت داشته باشند.
رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: در جلسه روز گذشته شورای عالی استاندارد موضوع مشاغل خانگی و روستایی مطرح شد تا برای مواردی که مشمول استاندارد اجباری نمی‌شوند، از نظر ویژگی‌ها تعریفی صورت گیرد و فعالان این بخش بتوانند از گواهی انطباق و سیاست‌های جدید سازمان استاندارد برخوردار شوند؛ البته در این میان، یکی از نگرانی‌های سازمان‌های بین‌المللی در رابطه با استاندارد وکیفیت، بی‌توجهی حکمرانان به موضوع استاندارد است و در حال حاضر این مسئله در ایران وجود ندارد و در این زمینه خلاء قانونی نیز نداریم؛ البته فضای حاکم بر اقتصاد و سیاست کشور نبود، باید وارد فضای رقابت پذیری می‌شدیم.
پیروزبخت  گفت: دیگر برای تولید کنندگان ایرانی زیبنده نیست که فقط به سطح داخلی خودمان اکتفا کنند و وارد فضای رقابتی نشوند؛ بخصوص اینکه سرانه ارزش افزوده صنعت، میزان صادرات صنعتی کشور، تراکم صنعتی شدن، کیفیت استاندارد، نقش هر کشور در سرانه ارزش افزوده صنعت و همچنین تجارت صنعتی جهان به عنوان شاخص‌های رقابت پذیری مطرح هستند و در این بخش کیفیت صادرات حرف اول را می‌زند.
وی گفت: ایران در استاندارد سازی در دنیا رتبه سوم را دارا بوده و با همه مشکلاتی که در کشور وجود دارد، استاندارد محدودیتی ندارد.
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين