۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۹
کد مطلب : ۳۵۷۸۶

توضیحات دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص طرح VPN قانونی

 
فیروزآبادی گفت: ما موافق تعریف سطوح مختلف دسترسی به اینترنت برای کاربران هستیم و در این رابطه پیشنهادی به کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ داده‌ایم.
ارتباطاتسید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی صبح امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست صبحانه کاری در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: ما موافق تعریف سطوح مختلف دسترسی به اینترنت برای کاربران هستیم و در این رابطه پیشنهادی به کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ داده‌ایم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: این کارگروه در حال حاضر در حال تهیه آئین نامه و دستورالعملی برای تعیین سطح دسترسی به اینترنت و فیلترینگ است و امیدواریم در اسرع وقت این طرح به سرانجام برسد.
فیروزآبادی گفت: ما می‌خواستیم این آئین نامه حدود ۳ ماه گذشته آماده شود، اما متأسفانه جلسات این کارگروه دیر به دیر تشکیل می‌شود و شاهد مقداری کندی در تصمیم گیری‌ها هستیم.
او با اشاره به طرح موضوع وی پی ان قانونی اظهار داشت: این موضوع از قدیم مطرح شده بود، اما اجرا نشد و امیدواریم با توجه به اینکه اقتصاد وی پی ان تبدیل به اقتصاد بزرگی شده است و سازمان‌ها و افراد زیادی از آن بهره برداری می‌کنند با مسئولیت دادستانی و وزارت ارتباطات بتوانیم اپراتور‌های VPN رسمی در کشور شکل دهیم به این معنی که وی پی ان طبق یک مقررات و با نظم مشخصی از طریق اپراتور‌های رسمی واگذار شود و واگذاری آن بنا بر مواردی باشد که در کشور نیاز است از آن استفاده شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد: به هر حال سازمان‌های خاصی بسته به فعالیت‌شان مانند سازمان‌های دولتی، بانک‌ها و سفارتخانه‌ها نیاز به استفاده از VPN دارند و در بعضی حوزه‌ها نیز شاهد تحریم آمریکا در سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها هستیم که نیاز است کسب و کار‌ها از VPN برای دسترسی استفاده کنند. از این رو این آئین نامه در حال تدوین است تا موضوع استفاده از VPN در کشور ساماندهی شود.
او در پاسخ به سؤالی در خصوص موضوع جرایم استفاده از VPN در کشور نیز گفت: طرحی در مجلس شورای اسلامی در این باره در دست تهیه است که مرکز ملی فضای مجازی نیز نظرات خود را در این باره ارائه داده است.
فیروزآبادی ادامه داد: متولی این طرح، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بوده و این طرح مراحل نهایی خود را طی می‌کند تا به زودی در صحن مجلس مطرح و به صورت قانونی در بیاید.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين