۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۲
کد مطلب : ۳۷۴۱۹

ژاپن: اعزام نیرو به خلیج فارس را به اطلاع ایران رساندیم


دولت ژاپن تصمیم درباره ارسال نیروهای دفاع از خود به خلیج فارس با هدفی خاص را به اطلاع وزارت خارجه کشورمان رساند.
 
ژاپن: اعزام نیرو به خلیج فارس را به اطلاع ایران رساندیم
یک مقام ارشد ژاپنی امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که این کشور به ایران گفته است درحال بررسی ارسال نیروهای دفاع از خود به خاورمیانه است. هدف از این اقدام  بهبود قابلیت‌های کسب اطلاعات و اطمینان از انجام موفقیت آمیز ماموریت کشتی‌های تجاری اعلام شده است.
یوشیهیده سوگا، دبیر ارشد هیئت دولت ژاپن گفت که شینزو آبه، نخست وزیر این کشور در جریان دیدار با عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، وی را در جریان این طرح قرار داده است.
سوگاه در کنفرانس خبری خود گفت: ما (به عراقچی) توضیح دادیم که درحال بررسی استفاده از نیروهای دفاع از خود به منظور تقویت کسب اطلاعات (درخاورمیانه) هستیم. ما مثل همیشه روابط نزدیکی با ایران داریم.
به گفته این مقام دولتی ژاپن، شینزو آبه همچنین به عراقچی گفت که ایران با توجه به موقعیت خود در خاورمیانه باید به تعهداتش در راستای حفظ امنیت تردد کشتی‌ها عمل کند.
منابع دولتی اعلام کرده‌اند که انتظار می‌رود دولت ژاپن تا پایان ماه جاری میلادی موفق به اخذ تایید از کابینه این کشور برای ارسال یک ناوشکن نیروهای دفاع از خود و هواپیمای گشتی با هدف نظارت بر فعالیتهای کشتی‌رانی باشد.
البته سوگا در کنفرانس خبری امروز خود حاضر به اظهار نظر درباره واکنش عراقچی به این تصمیم نخست وزیر ژاپن نشد.
سوگا درپاسخ به این سوال که آیا مقام ایرانی واکنش منفی به این موضوع داشته یا خیر گفت: به من گفته شده اتفاقی که شما به آن اشاره کردید رخ نداده است.
خبرگزاری رسمی ژاپن روز گذشته گزارش داد که این کشور تصمیم گرفته است به تنهایی به دنبال تعادل در روابط نزدیک خود با ایالات متحده و روابط دوستانه با ایران باشد، تا بتواند تنش ها را بدون پیوستن به ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده آمریکا کاهش دهد.
ژاپن اعزام نیروهای دفاع از خود به این منطقه بدون پیوستن به ائتلاف آمریکا را درنظر دارد. در صورتی که این نیروها اعزام شوند ژاپن قصد دارد به شیوه های دیگری از قبیل سهیم شدن اطلاعات با این ائتلاف همکاری کند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين