۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۷
کد مطلب : ۳۸۱۹۴

‌خبر خوش نفتی؛ ۱۲ هزار قطعه پیچیده صنعت نفت توسط متخصصان ایرانی بومی‌سازی شد‌

‌خبر خوش نفتی؛ ۱۲ هزار قطعه پیچیده صنعت نفت توسط متخصصان ایرانی بومی‌سازی شد‌
به گزارش بیان ما؛ احمد محمدی ‌در آیین افتتاح یازدهمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان با اشاره به حضور فعال بخش خصوصی در این نمایشگاه اظهار داشت: جای خوشحالی دارد که نمایشگاه صنعت نفت به مکانی برای گردهمایی سازندگان قطعات و صنایع بزرگ و گوچک تبدیل شده است.
وی افزود: خوزستان به عنوان خواستگاه صنعت نفت ایران، بخش قابل توجه ای از تولید نفت کشور را برعهده دارد و سزاوار این است که نمایشگاه صنعت نفت در مرکز این استان برگزار شود.
مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب ادامه داد: برگزاری نمایشگاه صنعت نفت نیاز به زیرساخت های بیشتری برای میزبانی صنعتگران این حوزه بسیار مهم دارد.
محمدی با بیان اینکه صنعت نفت معروف به یک صنعت بین‌المللی است، گفت: صنعت نفت با وجود بین المللی بودن آن اما با دست و توان بخش خصوصی در کنار و همراهیی بخش دولتی پیشرفت های چشمگیری داشته است.
وی بیان داشت: با توجه به ظرفیت‌های خوزستان در این حوزه می توان این استان را در عمل به قطب و مکانی برای برگزار کردن نمایشگاه های مرتبط با نفت تبدیل کرد.

مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب تاکید کرد: بخش خصوصی حرکت های مهمی انجام داده اما همچنان نیازمند بومی سازی قطعات هستیم.
محمدی با اشاره به سابقه تولید قطعات صنعت نفت در کشور، عنوان کرد: بیش از 100 سال پیش در مسجدسلیمان به واسطه اینکه یک کالای تجاری به نام نفت تولد پیدا کرد، بسیاری از قطعات و کالاهای پر مصرف در مسجدسلیمان ساخته و عرضه شد.
وی افزود: اما شرکت ها از زنجیره تکمیل شده ای که در مسجدسلیمان شکل گرفت خیلی منتفع نمی شدند چراکه نمی توانستند آنها را به خارج از کشور مانند اروپا و کشورهای عربی ارسال کنند.
مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب ادامه داد: پس از آن شرکت های خارجی واحدهای تعمییری را از کشور خارج کردند و صنعت نفت به طور کامل وابسته به خارج شد. این موضوع تا زمان پیروزی انقلاب ادامه داشت تا اینکه با هوشمندی که در کشور به وجود آمد به خود اتکایی رسیده و اکنون نتیجه تلاش ها منجر به ساخت قطعات پیچیده و پر کاربردی صنعت نفت در داخل کشور شده است.
محمدی تاکید کرد: کارهای قطعه سازی با شرکت های دانش بینان و کارگاه های کوچک آغاز شد و اکنون در جای جای تاسیسات و خطوط چاه از حاصل دانش و فناوری این قطعه سازان استفاده می شود.
مدیرعامل مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد: اکنون برخی از ماشین آلات پیچیده که در گذشته از خارج وارد می شد به دست صنعتگران و سازندگان خصوصی و همراهی بخش دولتی به ویژه شرکت ملی نفت تبدیل به ساخت داخل و بومی سازی شده است.
وی ادامه داد: توربین ها و پمپ های جلوگیری از افت فشار به دست شرکت های دانش بینان و سازندگان خصوصی بخش داخلی بومی سازی شدند.
محمدی در ادامه شهرک انرژی در خوزستان ایجاد شود که شرکت های صاحب نامی که رشد پیدا کرده اند در جنوب و جنوب غرب کشور در اهواز یک شهرک انرژی ایجاد شود و خط تولید و یا بخشی از آن را در اهواز ایجاد کنند که این کار علاوه بر اینکه به صنعت نفت و کشور کمک می کند، به بازسازی فوری قطعات منجر می شود.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب خاطرنشان کرد: البته تا وضع موجود فاصله داریم و امیدواریم با تبلیغ درست و ارائه اطلاعات بخش صنعت به سازندگان قطعات، شرکت های دانش بنیان و استارتاپی نیازهای روز صنعت نفت را با شتاب بیشتری برطرف کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر 12 هزار قطعه و تجهیزات نسبتا پیچیده در صنعت نفت بومی سازی شده که از میان آنها حدود 2500 قطعه توسط شرکت های نوظهور دانش بنیان و پارک های علم و فناوری انجام شده است.
محمدی افزود: به زودی 7500 قطعه، کالا و بعضی از تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در فایل فشرده تحویل صنعتگران و شرکت های دانش بینان قرار میگیرد تا آنها نسبت به توانمندی خود آنها را بومی سازی کنند.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد: در طرح توسعه 28 مخزن نیز از تجهیزات ساخت داخل استفاده حداکثری خواهیم داشت و هدفگذاری ما بر این است که طرح را باید کاملا با دانش ایرانی و با تجهیزات داخلی انجام داد.
وی بیان داشت:این طرح نهایی، به اسناد مناقصه تبدیل و به پیمانکاران بخش خصوصی کاملا داخلی واگذار می شود تا با کالای ایرانی، نیروی انسانی توانمند و حداکثر توجه به نیروی کار بومی پروژه را به پایان برسانند
محمدی تصریح کرد: اگر درپی خودکفایی و استقلال صنعتی هستیم، تنها مسیر این است که به بخش خصوصی کمک کرده و زمینه ساز اشتغال مولد و بهره وری باشیم.
انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين