۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۰
کد مطلب : ۳۸۵۷۶

کرونولوژی یک فریبکاری مدام!

کرونولوژی یک فریبکاری مدام!
به گزارش بیان ما؛ علی احمدی، روان‌شناس و پژوهشگر روان‌شناسی اجتماعی طی یادداشتی  به موضوع شباهت مداح مرحوم محمدباقر منصوری و مفسد اقتصادی هادی رضوی پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:
چند سالی هست که راست و دروغ، خطا، نفاق و دورویی، فساد وغلط‌های رفتاری، برخی افراد متعلق به گروه‌های خاص، که جامعه به عنوان گروه‌های مرجع نسبت به ایشان حساسیت و واکنش و الگوگیری بیشتری دارد؛ از جمله گروه‌های مذهبی؛ به عنوان مثال، گروه مداحان، در فضای مجازی مطرح می‌شود.
۱- در سال جاری با وجود مشکلات شدید اقتصادی، فشار و آسیب زیادی  به معیشت مردم وارد شد و هر روز اخبار راست و دروغی از فسادهای شکل گرفته، منتشر و شایعه می‌شد که ضریب اعتماد عمومی را کاهش می داد و سرمایه اجتماعی کشور را بسیار آسیب پذیر می‌کرد.
پاسخگویی مناسب و لازم از سوی برخی روابط عمومی‌ها نیز برای توضیح به افکار عمومی انجام نمی‌گرفت، تا اینکه طرح پرونده‌های قضایی برای بی‌کفایتی و بی‌مسئولیتی برخی مدیرانِ مقصر را شاهد بودیم.
۲- نیمه تیرماه، ویدیوهایی جعلی با چاشنی دروغ، از میکس تصاویری از جلسات دادگاه هادی رضوی، متهم فساد اقتصادی، با قطعاتی از فیلم‌های مداحی محمدباقر منصوری از مداحان مشهور آذری کشورمان، که چهره‌اش شباهت زیادی به هادی رضوی داشت، مونتاژ و در آسمان فضای مجازی کشور، مثل بمب منفجر و پخش می‌شود.
۳- برخی رسانه‌های کشور به این حمله واکنش نشان می‌دهند و با انتشار و اطلاع رسانی دروغ بودن این خبر و توطئه دشمن در شایعه سازی، سعی در دفع این حملات و خنثی کردن آن می‌کنند.
به عنوان مثال، خبرگزاری فارس در شامگاه مورخ ۹۸/۴/۱۷ در قالب گفتگویی با «مرحوم منصوری» با تیتر «شباهت دردسرساز یک مداح با متهم فساد اقتصادی» این را شایعه معرفی و تکذیب می‌کند؛ مرحوم منصوری در این گفتگو می‌گوید: چند روز پیش برای زیارت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی رفته بودم. در حرم، چند جوان پس از این که لحظاتی مشغول تماشای بنده بودند با کمی تردید جلو آمدند و نام بنده را پرسیدند. گفتم محمدباقر منصوری هستم. یکی از آن جوان‌ها گوشی موبایلش را از جیبش خارج کرد و کلیپ تدوین شده مداحی بنده و دادگاه آقای رضوی را نشانم داد و پرسید مگر این فرد شما نیستید؟ وقتی آنان واقعیت ماجرا را فهمیدند، عذرخواهی کردند و گفتند ما وقتی این کلیپ را دیدیم، نسبت به مداحان بدبین شده بودیم.
4- اواخر تیرماه است. عده زیادی از مردم هنوز ناراحت باور این دروغ کثیف و روباه صفتی رسانه‌ای هستند، شباهت بسیار زیاد این دو چهره و میکس حساب شده تصاویر برای این قشر از جامعه آسیب‌پذیر و به تنگ آمده از فشار اقتصادی، مورد حمله رسانه‌ای فریبکارانه قرار گرفته، بدبین و حساس شده و البته محروم از آموزش‌های لازم در مقابله و مواجهه با جنگ روانی و دانش کاربری رسانه‌های اجتماعی، به‌علاوه قصورات قطعی منظور نظر، جای هیچ شکی باقی نمی‌گذارد!
حالا خیلی از هموطنان که شناختی از منصوری و رضوی ندارند، با حس بد این باور، دچار قضاوت و سوگیری شده‌اند و مکدر و دلخور هستند.
5 - شامگاه ۹۸/۵/۱۱ خبرگزاری تسنیم، گزارش فوت و وداع با پیکر مرحوم محمد باقر منصوری به دلیل ایست قلبی را گزارش می‌کند: «این مداح شهیر خطه آذربایجان، در ارومیه و به‌ هنگام وضو گرفتن در مسجد این شهر دچار ایست قلبی شده و دار فانی را وداع گفت». حضور اقشار مختلف مردم در خیابان‌های اردبیل چشمگیر بود ...
6- عصر روز ۹۸/۵/۱۵ خبرگزاری میزان، متن کامل رای محکومیت هادی رضوی را منتشر می‌کند. بنابراین گزارش، هادی رضوی به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور به ۲۰ سال حبس، رد مال، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم شده‌ است.
7- چهار ماه بعد، غروب روز پنج شنبه ۹۸/۹/۲۱ است. حرم حضرت عبدالعظیم حسنی، درست کنار دیواری که حاج علی انسانی دست به عصا به آن تکیه می‌داد و گه‌گاه با دیدن جوانی دست در جیبش می‌کرد و با چاشنی لبخند، توی مشتش گل یاس می‌ریخت و التماس دعایی می‌گفت و به خیر و نیکی و عاقبت بخیری دعایش می‌کرد، درست کنار همان ستون، زوج جوانی «کلیپ مداح مفسد» را با حرص و حسرت نگاه می‌کنند. عروس خانم می‌گوید: دوستم برام فرستاده الان، ببین، ببین، واقعا که ...، آقا داماد می‌گوید: خدا لعنتشون کنه که دین و ایمون مردمو خراب کردن.
ایشان هم مثل آن چند جوان، منصوری را نمی‌شناسند. او هم دیگر نیست که این فریب را آشکار کند؛ احیاناً رضوی هم در مارپیچ سکوتِ زندان، فراموش شده یا خواهد شد.
انتهای پیام/
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين