۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۲
کد مطلب : ۳۹۲۰۹
دبیر جامعه اسلامی مهندسین گلستان

کاهش تورم در گرو مدیریت صحیح هزینه های دولت

کاهش تورم در گرو مدیریت صحیح هزینه های دولت
به گزارش بیان ما؛ «صاحب حجتی» در یادداشتی نوشت:  سقف منابع بودجه عمومی دولت برابر برنامه اعلامی دولت ۴۸۰هزار میلیارد تومان برای سال ۹۹ در نظر گرفته شده .
که مقرر شده حدود ۲۰۰هزارمیلیارد تومان آن از محل درآمدهای مالیاتی و گمرکی تامین گردد .
۷۰هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت و مابقی یعنی ۲۱۰ هزار میلیارد تومان نیز از محل اوراق مالی ، فروش دارایی های دولت و درآمدهای حاصل از سود شرکتهای دولتی تامین گردد .
مشخصا همین ۲۱۰هزار میلیارد تومان چالش دوم بودجه سال آتی است چون عدم تحقق کامل آن دولت را با کسری بودجه مواجه خواهد کرد و کسری بودجه نیز جز اثر تورم ارمغانی ندارد .
چراکه عملکرد مالی این بخش ها در سنوات گذشته عملا تحقق این رقم را با تردید جدی مواجه کرده است .
  بررسی عملکردی شرکتهای دولتی به دلیل ضعف های متراکم مدیریتی چندین ساله ، حاکی  از هدر رفت مکرر فرصتها ، کاهش متوالی در آمدها و نهایتا زیان انباشته میباشد.
از سویی دیگر بودجه سال ۹۹ دارای انبساطی ۲۴ درصدی نسبت به بودجه سالجاری  است آنهم در شرایطی که وضعیت تامین منابع چندان قابل اتکا نیست ، لذا انتظار میرود متولیان امروز  تمهیداتی موثر و راهگشا برای جبران  ابهامات بودجه ۹۹ بیابند و  برای جبران کسری مذکور در اندیشه استقراض از بانک مرکزی نباشند که  باز اثری جز تورم ندارد .
چرا که کسری بودجه دولت غالبا باعث افزایش  تورم در کشور  می شود
بی تردید شناسایی یا یافتن راههای کاهش هزینه های دولت یکی از طرق کاهش  کسری بودجه است
چراکه اساسا یکی از مواردی که همواره موجب کسری بودجه شده افزایش هزینه های دولت بیش از آن چیزی که در بودجه پیش بینی شده ، می باشد
بودجه  ، پیش بینی درآمدها و هزینه هاست .
اگر درآمدها کمتر از آنچه پیشبینی شده باشد  با کسری بودجه مواجه ایم
اگر هزینه ها بیشتر از آنچه پیش بینی شده باشد باز هم  کسری بودجه داریم
اینجاست که مدیریت مطلوب اهمیت خود را نشان میدهد چون این همان تفاوتی است که مدیریت پیش بینی کننده  که بسیاری از مسائل را قبل از وقوع پیش بینی و از آنها پیشگیری می نماید ، را از  مدیریت در لحظه  که به مشکلات پس از وقوع آن می پردازد ، متمایز می کند.
بنابراین در  هر دو پخش تحقق درآمدها و مصارف هزینه ای، مدیریت مطلوب ، میتواند کاهش دهنده جدی مشکلات تورمی در کشور باشد
همچنین بایست الویت بندی کرد ، لذا در بخش مصارف  اولویت ها  بگونه ای در نظر گرفته شود که اثر تورم زایی حداقلی داشته باشد و در بخش درآمدها هم بیشتر روی درآمدهای قطعی حساب شود نه مبهم و نا اطمینان .
در این فرایند هم هر چه شفافیت بودجه بیشتر باشد قطعا امکان اجماع عمومی  ( کارشناسان ، مجلس ، دولت ) در مورد الویتهای مصارف بیشتر شده و نهایتا انتظارات از عملکرد دولت تعدیل یا واقعی می شود.

 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين