۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۳
کد مطلب : ۴۰۹۹۷

تحلیلگر آمریکایی: ترامپ در مسیر خودش حرکت می‌کند نه مسیر کشورشیک تحلیلگر آمریکایی بر این باور است که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در مسیر مورد نظر خودش گام بر می‌دارد نه مسیر کشورش.
مصاحبه| تحلیلگر آمریکایی: ترامپ در مسیر خودش حرکت می‌کند نه مسیر کشورش
"مایلس هوئینگ" تحلیلگر سیاسی آمریکایی که در سال 2016 میلادی از سوی حزب سبز نامزد نمایندگی کنگره آمریکا شده است، در مصاحبه گفت: ما در یک حالت بسیار پیچیده از وضعیت فعلی آمریکا زندگی می‌کنیم که همه چیز در آن قرار گرفته یا در معرض آن قرار گرفته است. رئیس جمهور آمریکا که روزی مورد احترام همه جهان بود، به یک جوک و شوخی برای سایر رهبران جهان و اکثریت جمعیت دنیا تبدیل شده است. او کاملا از محدوده خودش خارج شده است ولی هنوز به اندازه کافی خطرناک است، او در حال طی کردن مسیر خودش است نه مسیر کشورش و هنوز توسط نیروهایی کنترل می‌شود که قوی تر از او هستند.

در اینجا مصاحبه هوئینگ  را ملاحظه می‌فرمایید:
 اخیرا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که واقعا اهمیتی به محاکمه و استیضاح خود در مجلس سنا نمی‌دهد، آن هم پس از تصویب مفاد استیضاح از سوی مجلس نمایندگان آمریکا ولی از برگزاری محاکمه‌اش خوشحال خواهد شد. نظر شما درباره اظهارات ترامپ چیست؟
هوئینگ: در شرایط کنونی واقعاً این مساله مهم نیست که آیا ترامپ خواستار محاکمه باشد. این 3 سال شاهد یک سیرک سیاسی 3 حلقه‌ای بوده‌ایم که هر دقیقه یک مساله جدید ایجاد شده است. ما در یک حالت بسیار پیچیده از وضعیت فعلی آمریکا زندگی می‌کنیم که همه چیز در آن قرار گرفته یا در معرض آن قرار گرفته است. رئیس جمهور آمریکا که روزی مورد احترام همه جهان بود، به یک جوک و شوخی برای سایر رهبران جهان و اکثریت جمعیت دنیا تبدیل شده است. او کاملا از محدوده خودش خارج شده است ولی هنوز به اندازه کافی خطرناک است، او در حال طی کردن مسیر خودش است نه مسیر کشورش و هنوز توسط نیروهایی کنترل می‌شود که قوی تر از او هستند.
آنچه که به لطف ترامپ بسیار مورد توجه قرار گرفته است، نژادپرستی مداوم و تفرقه طبقاتی و استثمار طبقاتی است که مدت زمان زیادی است در آمریکا تحمل شده است. بسیاری از افراد هستند که بیشتر از همه مورد آزار و اذیت ترامپ‌های جهان قرار می‌گیرند، آرزوهای خود را برای داشتن یک زندگی متوسط از بین رفته می‌بینند اما هنوز یک تکه گوشت خام به آنها می‌دهند تا این مسائل را فراموش کرده یا حتی ببخشند. با اوباما و همه روسای جمهور قبل از وی، عدم پایبندی آمریکا به قانون یک عادت مرسوم بود، ولی گوشت خام جدید ترامپ خصومت آشکار با گروه‌های اقلیت و حزب دموکرات است، این در شرایطی است که دو حزب سیاسی اصلی آمریکا نمایندگان واقعی وال استریت هستند. آنها فقط به دنبال سوء استفاده از طبقه متوسط و کارگر با روش‌های مختلف هستند. آنچه که در استیضاح ترامپ مهم است آن است که تاریخ چگونه آن را قضاوت خواهد کرد زیرا در حال حاضر هیچ تحلیل عینی و هدفمندی وجود ندارد. نیکسون به خاطر پیشرفت‌های سیاست خارجی اش از سوی رسانه‌های خبری مورد توجه واقع شد و حتی با بسیاری از دموکرات‌ها که امروز در حال رقابت هستند، مقایسه می‌شود. همه عاشق ریگان بودند، به ویژه عاملان و ماموران حزب دموکرات که وقتی او از دنیا رفت در مقابل دوربین‌ها و تامین مالی کنندگان آینده اشک تمساح ریختند. ولی مورخان و دیگران طی دهه‌های آینده ترامپ را چگونه ارزیابی و قضاوت خواهند کرد؟
 ترامپ و متحدان جمهوریخواه وی تلاش‌ها برای استیضاح را غیرقانونی خوانده‌اند. دموکرات‌ها در مفاد استیضاح گفته‌اند که ترامپ به عنوان رئیس جمهور از قدرت سوء استفاده کرده و رئیس جمهور اوکراین را برای کمک به وی برای پیروزی در انتخابات 2020 تحت فشار قرار داده است. دموکرات‌ها همچنین ترامپ را به جلوگیری از فعالیت‌های قانونی کنگره متهم کرده‌اند. نظر شما چیست؟
هوئینگ: این احتمالا نخستین بار در تاریخ معاصر است که اتهام غیرقانونی بودن در هنگام وقوع یک مساله سیاسی یا راهبرد سیاسی مطرح می‌شود. هیچ چیز غیرقانونی درباره استیضاح وجود ندارد، چرا که استیضاح یک تلاش برای برکناری رئیس جمهور از طریق ابزارهای سیاسی است نه قانونی. کاری که ترامپ در مورد رئیس جمهور اوکراین انجام داد، فراتر از باج خواهی، اخاذی و تهدیدات عادی است که همه روسای جمهور برای روسای جمهور دیگری که ضعیف تر هستند، انجام داده است. این بار ترامپ دقیقاً وارد سیاست انتخاباتی شده است، چیزی شبیه یک خط ریل سوم. به سادگی دریافت کمک‌های انتخاباتی کاملا ممنوع است و درخواست از یک رئیس جمهور کشور دیگر برای حمایت از وی در انتخابات چیز بدتری به نظر می‌رسد. دیدار نتانیاهو در زمان رقابت‌های انتخاباتی برای مخالفت با توافق هسته‌ای ایران نیز سوء استفاده از قدرت از طرف جمهوریخواهان بود که او را برای صحبت کردن درباره این مساله دعوت کرده بودند. جلوگیری ترامپ از فعالیت‌های قانونی کنگره نیز کاملا واضح است. ولی استیضاح یک روند سیاسی است و انتظار برای استیضاح گزینه سیاسی برای آنها نبود.
مدیر کمپین انتخاباتی ترامپ مدعی شده است که 46 میلیون دلار در سه ماه گذشته از سوی تعدادی از موسسات کمک کننده، برای رقابت‌های انتخاباتی جمع آوری شده است آن هم در آستانه استیضاح. تولسی گابارد همچنین اخیرا گفته است که روند استیضاح علیه ترامپ شانس پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات 2020 را افزایش خواهد داد. نظر شما چیست؟
هوئینگ: استیضاح می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد. مردم می‌بینند که کلینتون نه تنها چگونه از استیضاح جان سالم به در برد بلکه حزبش نیز در نتیجه استیضاح چقدر شکوفا شد. با این حال استیضاح نیکسون علیه حزب وی تمام شد و جیمی کارتر جانشین نیکسون شد و مردم درباره این صحبت کردند که چقدر طول می‌کشد تا جمهوریخواهان بار دیگر قدرت را احیا کنند. در واقعیت، 4 سال زمان برد. نباید تعجب آور باشد که کمپین ترامپ به دلیل استیضاح مقدار زیادی پول جمع آوری کرده باشد. استیضاح یک مساله مهم برای هر دو طرف در هنگام جمع آوری بودجه انتخابات است. هیچ کس نمی‌تواند بگوید چگونه نقش ایفا خواهد کرد چرا که این یک رویداد نادر است. درست مانند میلیاردها دلاری که برای انتخابات ریاست جمهوری هزینه می‌شود ولی یک طرف بازنده می‌شود. محتمل ترین سناریو برای پیروزی ترامپ بستگی به این دارد که دموکرات‌ها چه کسی را به عنوان نامزد نهایی انتخاب کنند که علیه ترامپ رقابت کند. 2 سناریوی احتمالی یکی بایدن است که تقریبا یک شکست تضمینی است یا سندرز که احتمال بیشتری برای پیروزی دارد و سایر نامزدها توانایی کافی برای مقابله و مقاومت در برابر راهبردهای انتخاباتی جمهوریخواهان را نخواهند داشت.
منبع تسنیم
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين