۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۹
کد مطلب : ۴۱۱۱۹

آب در مریخ به سرعت «تبخیر» می‌شود


ممکن است مریخ آب مایع را در سطح خود و یا در نزدیکی خود داشته باشد، اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که بخار آب سریع‌تر از آنچه قبلاً تصور می‌شد در این سیاره رخ می‌دهد.
آب در مریخ به سرعت «تبخیر» می‌شود
به گزارش فاکس نیوز، ممکن است مریخ آب مایع را در سطح خود و یا در نزدیکی خود داشته باشد، اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که بخار آب سریع‌تر از آنچه قبلاً تصور می‌شد در این سیاره رخ می‌دهد.
دانشمندان توانسته‌اند نشانه‌هایی از وجود رودهای عظیم و در نتیجه، آب در مریخ پیدا کنند؛ به عنوان مثال، کاوشگر کنجکاوی که از کاوشگرهای بسیار معروف ناسا هم بشمار می‌رود، توانسته در سطح مریخ، حجم قابل توجهی خاک رُس پیدا کند و رس تنها در صورتی تشکیل می‌شود که آب مایع وجود داشته باشد.
این تحقیق  که در ژورنال Science منتشر شده است، به داده‌هایی از Trace Gas Orbiter که در حال چرخش در مریخ به عنوان بخشی از برنامه ExoMars است، پرداخته و نشان می‌دهد که تغییرات فصلی در نحوه توزیع بخار آب در جو سیاره تأثیر می‌گذارد.
محققان در چکیده این تحقیق نوشتند: «از دست رفتن آب از مریخ به فضا ناشی از حمل و نقل آب به جو فوقانی است، جایی که در آن از هیدروژن جدا شده و از سیاره دور می‌شود».
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين