۰
تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۶
کد مطلب : ۴۲۸۶۹

جلالی: قصد خروج از برجام را نداریم/ فشارها ادامه یابد، تصمیمات دیگری می‌گیریم


سفیر ایران در روسیه اعلام کرد، تهران قصد خروج از برجام را ندارد اما اگر فشارها ادامه پیدا کند، در آن صورت تصمیمات دیگری اتخاذ خواهیم کرد.

جلالی: قصد خروج از برجام را نداریم/ فشارها ادامه یابد، تصمیمات دیگری می‌گیریم
«کاظم جلالی» سفیر ایران در روسیه در یک نشست خبری درباره حضور یا خروج ایران از توافق برجام و احتمال اتخاذ تصمیمات تازه توسط ایران اظهاراتی مطرح کرده است.
طبق گزارش «اسپوتنیک»، سفیر ایران در روسیه طی نشست خبری در خبرگزاری «روسیا سگودنیا» اعلام کرد، ایران قصد خروج از برجام را ندارد.
طبق این گزارش، جلالی همچنین اعلام کرد، در صورت تداوم فشارهای غرب، ایران در مشارکت و همکاری خود در معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) بازنگری خواهد کرد.
سفیر ایران گفت: «شما این را می‌دانید که پارلمان ایران اخیرا مشغول بحث درباره موضوع خروج از ان‌پی‌تی بوده است. به همین دلیل است که اگر ایرانی‌ها، پارلمان و دولت ایران این موضوع را ببینند که فشارها ادامه یابد، آنها تصمیمات دیگری اتخاد خواهند کرد».
جلالی درباره شرایط کنونی توافق هسته‌ای ایران گفت: «درباره برجام، ایران عضوی از این توافق است و تعهدات معینی در این توافق دارد. درباره این ۵ گام (کاهش تعهدات برجامی ایران) که ما برداشته‌ایم، باید بگویم که ما همیشه گفته‌ایم که این گام‌ها برگشت‌پذیر هستند. تا به امروز، ما هیچ قصدی برای خروج از برجام نداشته‌ایم».
ماه گذشته به دنبال ارائه طرح خروج ایران از ان‌پی‌تی به مجلس شورای اسلامی، «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه اعلام کرد، در صورت اقدام سه کشور اروپایی عضو برجام در ارجاع برنامه هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل، خروج  از ان‌پی‌تی یکی از گزینه‌های ایران خواهد بود.
سفیر ایران در روسیه، در اظهارات امروز دوشنبه خود درباره قصد تهران برای کاهش وابستگی به فروش نفت هم اظهاراتی مطرح کرد.
به گفته جلالی، «ایران در نظر دارد که از وابستگی به صادرات نفتی خلاص شود. از همان ابتدا هم ما می‌خواستیم میزان فروش منابع طبیعی‌مان را کاهش دهیم. اینکه مواد خام فروخته و به جای آنها محصولات خریداری شود، مزیت نیست».
وی افزود: «ما می‌توانیم ادعا کنیم که توان اداره اقتصادمان را بدون (اتکای به) نفت را داریم و من مطمئنم که این مسیر به خوبی طی خواهد شد».
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين