۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۳
کد مطلب : ۴۲۹۵۴

روسیه موشک‌های پیشرفته ضد مافوق صوت تولید کرد

روسیه موشک‌های پیشرفته ضد مافوق صوت تولید کرد

 به گزارش بیان ما؛  به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رسانه‌های روسی اوایل روز چهارشنبه به نقل از منابع نظامی-صنعتی گزارش دادند در بحبوحه افزایش چالش‌های نظامی بین‌المللی، مهندسان این کشور موشک‌هایی با بُرد بسیار بلند با کلاهک جداشونده را ابداع کردند که می‌تواند اهداف با سرعت مافوق صوت را رهگیری کنند.
براساس گزارش این رسانه‌ها، متخصصان روسی توانستند ایده ساخت موشک‌های پیشرفته مافوق صوت را نهایی کنند. وزارت دفاع روسیه اخیرا دستور ساخت یک سامانه موشکی رهگیری چند منظوره برای جنگنده‌های میگ-۳۱ و میگ-۴۱ را صادر کرد. بنا بر این گزارش، موشک‌های جدید قادر هستند پرتابه‌هایی که با صورت مافوق صوت حرکت می‌کنند را رهگیری کنند.
بنا بر گزارش‌ها، این موشک‌ها قادر به پرتاب از ناو جنگی هستند و نه تنها یک هدف دوردست را می‌توانند شناسایی کنند بلکه آن را می‌توانند مورد اصابت قرار دهند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مارس سال ۲۰۱۸ اعلام کرد مسکو سامانه‌های موشکی مافوق صوت پیشرفته در اختیار دارد. در آن زمان مایکل گریفین، از اعضای تیم تحقیقاتی وزارت دفاع آمریکا اذعان کرد از نظر موشک‌های مافوق صوت، روسیه و چین از ما پیشتر هستند.
این در حالیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اخیرا مدعی شد ارتش این کشور موشک‌هایی در اختیار دارد که می‌تواند پنج تا هفت برابر سریع‌تر از موشک‌های معمولی حرکت کنند. بنا به گزارش کارشناسان مسائل نظامی، روسیه و چین در حال حاضر تنها کشور‌هایی هستند که پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه سامانه‌های مافوق صوت بدست آورده‌اند. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در ماه ژنویه اعلام کرد پنتاگون بودجه و آزمایش‌های خود را بیشتر می‌کند تا زودتر از آنچه برنامه ریزی شده به توسعه سلاح‌های مافوق صوت دست یابد.
روسیه تنها کشوری است که رسما اعلام کرده سلاح‌های مافوق صوت را در اختیار دارد. در سال ۲۰۱۹ رئیس جمهور روسیه اعلام کرد تا زمانی که دیگر کشور‌های در زمینه تسلیحات مافوق صوت به پیشرفتی دست یابند، مسکو قابلیت‌های بیشتری را در این حوزه کسب می‌کند. نمونه‌ای از این سلاح‌ها موشک فوق صوت کینژال است که یک شکاف راهبردی احتمالی برای آمریکا ایجاد می‌کند.
موشک مافوق صوت نوعی از موشک کروز است که  با سرعت ۷۶۷ مایل در ساعت، دست‌کم ۵ برابر سریع‌تر از سرعت صوت حرکت می‌کند و قابلیت پرتاب از زمین و دریا به هوا را دارد. بنابر اعلام سی‌ان‌بی‌سی، آمریکا در تلاش برای رقابت با روسیه و چین در زمینه تولید سلاح‌های مافوق صوت است. 
انتهای پیام/
 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين