۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۷
کد مطلب : ۴۳۲۷۱

هشدار روسیه به ترکیه درباره هدف قرار دادن ارتش سوریه


وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با همتای اردنی خود در مسکو، از لزوم احترام گذاشتن به حاکمیت سوریه، عراق و لیبی سخن گفته و همچنین به آنکارا درباره حمله به مواضع سوریه هشدار داده است.


هشدار روسیه به ترکیه درباره هدف قرار دادن ارتش سوریه
 «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار و رایزنی با همتای اردنی خود که به مسکو سفر کرده است، آخرین مواضع روسیه در قبال مسائل مختلف از قبیل عراق، سوریه و لیبی را بازگو کرد.
 وزیر خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با «ایمن الصفدی» همتای اردنی خود به تحولات کشورهای منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا اشاره کرد.
به گفته سرگئی لاوروف، «باید به حاکمیت سوریه، عراق و لیبی احترام گذاشته شود».
وزیر خارجه روسیه با اشاره به اقدامات ارتش سوریه در استان ادلب گفت: «ما بر ضرورت ریشه‌کن کردن تهدید تروریستی از سوریه تاکید داریم».
این مقام ارشد روس ضمن قدردانی از ایفای نقش اردن به عنوان «ناظر» در روند مذاکرات آستانه درباره سوریه افزود: «ما از طرح اردن برای اجرای پروژه‌های بازسازی در جنوب سوریه حمایت می‌کنیم».
لاوروف درباره تحولات لیبی اظهارنظر کرد. به گفته او، «عدم مداخله خارجی در لیبی، برای دستیابی به راه‌کار در این کشور، حیاتی است».
وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: «ثبات در لیبی تنها از طریق مذاکرات جامع بین خود لیبیایی‌ها قابل محقق شدن است. نیروهای تاثیرگذار در لیبی باید طبق قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، طرف‌ها را به انجام مذاکرات تشویق کنند».
اظهارات لاوروف درباره لیبی در شرایطی مطرح شده که پیشتر برخی مقام‌ها و رسانه‌های ترکیه‌ای و عربی از حمایت مسکو از ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» خبر داده‌اند اما روسیه این خبرها را رد کرده‌ است.
وزیر خارجه روسیه در ادامه این نشست خبری، بار دیگر به سراغ تحولات ادلب و عملیات ارتش سوریه برای پاکسازی این استان از تروریست‌ها رفت و به سوالی درباره تهدیدهای ترکیه علیه سوریه پاسخ داد.
لاوروف با هشدار به ترکیه درباره حمله به مواضع نیروهای دولت بشار اسد اعلام کرد، مسکو از عملیات ارتش سوریه در ادلب علیه تروریست‌ها حمایت می‌کند.
وزیر خارجه روسیه در نشست امروز، شکست مذاکرات مسکو و آنکارا در خصوص تحولات ادلب را تایید کرد. او در نشست خبری با همتای اردنی خود گفت، توافقی با ترکیه در خصوص وضعیت سوریه (استان ادلب) حاصل نشده است.
لاوروف از دولت ترکیه خواست، توافق‌های پیشتر منعقد شده بین ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهور دو کشور درباره سوریه را اجرایی کند.
وزیر خارجه روسیه همچنین از مواضع ترکیه در قبال سوریه و بی توجهی آنکارا به ضرورت تفکیک قائل شدن بین تروریست‌ها و معارضان به شدت انتقاد کرد.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين