۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۳
کد مطلب : ۴۳۴۱۷

450 زلزله در مریخ ثبت شد


نخستین نتایج رسمی از بررسی اطلاعات لندر اینسایت نشان می‌دهد زیر سطح سیاره مریخ ارتعاشاتی وجود دارد که منجر به بروز زمین لرزه می‌شود.
450 زلزله در مریخ ثبت شد
به گزارش ورج، نخستین نتایج رسمی از بررسی اطلاعات لندر اینسایت نشان می‌دهد زیر سطح سیاره مریخ ارتعاشاتی وجود دارد که منجر به بروز زمین لرزه می‌شود.

به گفته کارشناسان علمی، سرد شدن طولانی مدت باعث بسیاری از زمین لرزه‌ها می‌شود؛ اینسایت صدها زمین‌لرزه در مریخ کشف کرده که ۲۰ لرزه بسیار قابل توجه بودند.

داده‌های جدید می‌توانند به دانشمندان سیاره‌ای اطلاعات بیشتری در مورد فضای داخلی مریخ ارائه دهند تا آنها حیات در این سیاره را بررسی کنند.
نتایج اولیه این مأموریت روز دوشنبه در مجلات Nature Geoscience و ارتباطات Nature منتشر شد؛ این کاوشگر در سال ۲۰۱۸ در مریخ فرود آمد و از سال ۲۰۱۹ داده‌های خود از سیاره سرخ را به مزین مخابره کرد.
این لندر با کمک مجموعه‌ای از حسگرهای سیلیکونی در تجهیزاتSEIS خود، ارتعاشات زیر سطح مریخ را ردیابی کرده است.
محققان سراسر جهان در ۶ تحقیق اطلاعاتی که لندر اینسایت در ۱۰ ماه حضورش در مریخ ثبت کرده را بررسی کردند و متوجه چند صد ارتعاش زیر سطح مریخ شدند.
فیلیپ لوگن، یکی از محققان این پژوهش در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: بسیاری از زمین لرزه‌هایی که اینسایت مشاهده کرده  به اندازه‌ای کوچک بوده‌اند که احتمالاً اگر آنها روی زمین رخ دهند، احساس نمی‌شوند.
لوگن اضافه کرد: «مریخ مکانی است که احتمالاً می‌توانیم بگوییم خطر زمین لرزه در‌ آن کم است؛ این پیش فرض حداقل برای زمان کنونی صدق می‌کند».
به طور دقیق ۲۴ زمین لرزه بزرگ مورد در مریخ به ثبت رسیده که در روی زمین، ممکن است به اندازه‌ای قدرتمند باشد که به در سطح زمین احساس شود، اما معمولاً به اندازه کافی قوی نیستند که خسارت جدی وارد کند.
محققان امیدوار بودند که اینسایت زمین لرزه‌های بزرگتری را به ثبت برساند که به آنها جزئیات بیشتری از فضای داخلی سیاره  و حتی هسته اصلی می‌داد، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.
نخستین زلزله در مریخ در آوریل ۲۰۱۹ میلادی ثبت شد و از آن زمان تاکنون لندر اینسایت بیش از ۴۵۰ ارتعاش دیگر را ثبت کرده است.
مأموریت اینسایت نزدیک به یک سال دیگر ادامه دارد و تیمی که در اینجا روی کره زمین قرار دارد، تا آن زمان اطلاعات بیشتری را در مورد عملکرد داخلی سیاره سرخ جمع می‌کند.

 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين