۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۳
کد مطلب : ۴۳۵۲۳

آمریکا از تفرقه‌افکنی و پاشیدن تخم نفاق بین دولت و ملت چین دست بردارد

 
سخنگوی وزارت امور خارجه چین از تلاش‌های آمریکا برای تفرقه‌افکنی میان دولت و ملت چین انتقاد کرد.
آمریکا از تفرقه‌افکنی و پاشیدن تخم نفاق بین دولت و ملت چین دست برداردبه گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به اتهام‌زنی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه‌ آمریکا ضد این کشور تاکید کرد پکن به شدت با اتهام‌های بی پایه و اساس مایک پمپئو ضد چین مخالف است و این اتهام‌ها را رد می‌کند.
ژائو لیجیان در نشست خبری با خبرنگاران، اتهام‌های پمپئو را رد کرد و گفت در شرایطی که مردم چین دارند تمام تلاششان را به کار می‌گیرند تا با گسترش ویروس کرونای جدید (کووید - ۱۹) مبارزه کنند وارد ساختن چنین اتهام‌های بی پایه و اساسی از سوی وزیر امور خارجه‌ آمریکا اصلا خوشایند نیست.
مایک پمپئو روز سه شنبه گفته بود اقدام دولت چین در اخراج خبرنگاران روزنامه‌ی وال استریت ژورنال از آن کشور از مشکلات پکن در زمینه‌ برخورد با گسترش ویروس کرونا پرده برداشت. پمپئو ادعا کرده بود چین و دیگر کشور‌ها بهتر می‌توانند با چالش‌ها کنار بیایند اگر به روزنامه نگاران و گزارشگران خارجی و چینی آزادی بیان بدهند.
سخنگوی وزارت امور خارجه‌ چین در پاسخ به ادعای پمپئو گفت: «پمپو دارد درست و غلط را به هم می‌بافد. دولت چین همواره رویکردی شفاف، آشکار و به شدت مسئولانه در زمینه‌ کنترل و پیشگیری از بیماری‌های همه‌گیر اتخاذ کرده است. مقاله‌های توهین‌آمیزی که در وال استریت ژورنال منتشر می‌شد هیچ سنخیتی با آزادی بیان یا به کلی با مطبوعات ندارد. هر فردی که وجدان داشته باشد باید با این سخنان سراسر خطا و اقدام‌های نژادپرستانه مخالفت و در برابر آن‌ها مقاومت کند. حتی در شرایطی که وال استریت ژورنال خطا‌های خود را پذیرفته و دارد موارد را بررسی می‌کند چرا و به چه علت پمپئو افکار عمومی و اراده‌ی مردمی دنیا را نادیده می‌گیرد و در پشتیبانی از این روزنامه سخن پراکنی می‌کند و شتابزده از چین انتقاد می‌کند؟ (چنین رفتاری) سبب خواهد شد مردم فکر کنند وال استریت ژورنال عامل وزارت امور خارجه‌ آمریکاست.»
در زمینه‌ی آزادی بیان که پمپئو لافش را زده بود ژائو از او خواست توضیح بدهد چرا به خبرنگار رادیو ملی آمریکا اهانت کرده و ضمن بدرفتاری با او، از همراه شدن خبرنگار در یکی از سفر‌های خارجی جلوگیری کرده است.
ژائو گفت: «پمپئو همواره دارد درباره‌ی آزادی بیان حرف می‌زند؛ چرا توضیح نمی‌دهد به چه علت به خبرنگار رادیو ملی آمریکا اهانت کرد و حق او را در پوشش دادن به اخبار یکی از سفر‌های خارجی‌اش ضایع نمود؟ آیا منظور پمپئو همین به اصطلاح آزادی بیان است؟»
سخنگوی وزارت خارجه‌ی چین پرسید: «آیا این به اصطلاح آزادی بیانی است که پمپئو لافش را می‌زند؟ این مفهوم واقعی برتری جویی، ریاکاری و استاندارد دوگانه است. ما با اصرار از پمپئو می‌خواهیم عینک بدبینی سنتی را از چشم خود بردارد، خودش را از شر ذهنیت جنگ سرد و بازی با حاصل جمع صفر رها سازد، بیشتر به کار‌هایی بپردازد که با جایگاهش سازگاری دارند و از تلاش برای تضعیف اعتماد و همکاری متقابل بین چین و آمریکا و تفرقه افکنی و پاشیدن تخم نفاق بین دولت و ملت چین دست بردارد.»
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين