۰
تاریخ انتشار
چهارشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۳
کد مطلب : ۴۴۶۸۵

خطرات جدی تماشای فیلم ترسناک برای کودکان

 
یک مشاور خانواده گفت: کودکانی که فیلم ترسناک می‌بینند با خطرات جدی روبرو هستند، زیرا قادر به درک معانی منتقل شده نیستند.
ایزدخواه 12 / عوارض وحشتناک فیلم های ترسناک بر کودکانسپیده خادمی، کارشناس ارشد مشاور خانواده بعضی از فیلم‌های ساخته شده مختص به ژانر ترسناک است که هدف آن ایجاد رعب و وحشت‌ است. شاید برای ما بزرگتر‌ها این دست از فیلم‌ها زیاد هم ترسناک نباشند، اما دیدن این دسته از فیلم‌ها در کودکان در سنین پایین‌تر می‌تواند تاثیرات بسیار مخربی را در پی داشته باشد.
او ادامه داد: کودکان که این فیلم‌ها را مشاهده می‌کنند با خطرات جدی روبروهستند زیرا قادر به درک معانی منتقل شده نیستند و توانایی تشخیص دنیای تخیل و واقعیت را ندارند. دلیل فیزیولوژی که می‌توان برای این مسئله بیان کرد آن است که قسمتی از مغز که مربوط به تخیلات می‌شود هنوز کامل نشده است و به همین دلیل امکان تشخیص تخیل و واقعیت را به آن‌ها نمی‌دهد.
خادمی افزود: کودکان معمولا در این دوره توسط گروه همسالان خود به تماشای این دسته از فیلم‌ها تعقیب می‌شوند. چرا که برای آن‌ها نوعی جرئت ورزی به حساب می‌آید. در این زمان مدیریت والدین و خانواده‌ها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد تا این مسئله را مدیریت کرده و اجازه ندهند تا کودکان این نوع فیلم‌ها را تماشا کنند.
آفت اول الگو برداری از فیلم هاست
این مشاور خانواده تشریح کرد: فیلم‌های ترسناک به دو دسته انسانی و ماوراءالطبیعه تقسیم می‌شود. دسته فیلم‌های ترسناک انسانی بیشتر خشونت را ترویج می‌دهند و کودکان ترغیب می‌شوند تا از شخصیت‌های منفی فیلم الگو برداری کنند که این الگوبرداری‌ها در بازی‌های آن‌ها کاملا قابل مشاهده است. برای مثال دیالوگ‌های شخصیت منفی فیلم را در بازی‌های خود تکرار می‌کنند و رفتار‌های آن شخصیت را بروز می‌دهند. همچنین رفتار‌هایی را که الگو برداری کرده اند در رفتار با همسالان خود و بزرگ‌تر‌ها دارند انجام می‌دهند.
فیلم ترسناک
او در ادامه بیان کرد: در دسته فیلم‌های ترسناک ماوراء الطبیعه معمولا باعث ایجاد اضطراب‌های شدید در کودکان می‌شود. در کودکانی که این دسته از فیلم‌ها را تماشا کرده اند موارد بسیار زیادی وجود دارد که دچار شب ادراری می‌شوند. در صورت بروز چنین مشکلی به طور حتم باید به مشاور و روانشناس کودکان مراجعه کنند تا آن ترس در روح فرزندشان نهادینه نشود.
خادمی با بیان اینکه تغییر الگوی خواب کودکان از دیگر عوارض تماشای فیلم ژانر ترسناک است، گفت: در این حالت کودک معمولا شب‌ها نمی‌تواند بخوابد و باید چراغ اتاق را روشن نگه‌دارید، ممکن است چندین بار با ترس از خواب بپرد و ریتم خواب درستی را نداشته باشد.
در انتخاب فیلم وسواس به خرج دهید
او در رابطه با راهکار‌هایی برای پیشگیری توضیح داد: در انتخاب فیلم‌هایی که در جمع خانواده تماشا می‌شود بسیار وسواس به خرج دهید.  اگر متوجه شدید که کودک از صحنه‌ای از فیلم دچار ترس و اضطراب شده است فیلم را متوقف کرده و شرایط را برای او توضیح دهید تا هیجانات منفی از فرزندتان دور شود. والدین بعد یا قبل از تماشای فیلم پشت صحنه آن را نیز به فرزند خود نشان دهند تا بتوانند ارتباط برقرار کرده و ترسی ایجاد نشود.
 خادمی در پایان گفت: این اتفاق همچنین می‌تواند در بازی‌های رایانه‌ای نیز رخ دهد که والدین باید در انتخاب بازی‌ها نیز بسیار دقت کنند.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين