۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۳
کد مطلب : ۴۷۴۶۰

طرح انتقال صنایع آلاینده شیراز در هاله ای از خاموشی

طرح انتقال صنایع آلاینده شیراز در هاله ای از خاموشی
 
طرح انتقال صنایع آلاینده از شیراز با هدف کنترل آلایندگی هوا و حفظ سلامت شهروندان مطرح شد اما همچنان خاموش مانده است.

به گزارش بیان ما - سال ۹۲ بود که طرح انتقال صنایع آلاینده به خارج از محدوده شهر شیراز مطرح شد، اما با گذشت چندسال این موضوع هنوز محقق نشده است.
درحالی مسئولان استانی بر این امر تاکید داشتند که زیرساخت‌ها برای انتقال این کارخانه‌ها فراهم شده است، اما تاکنون فقط کارخانه ریشمک به خارج از شهر منتقل شده است و دیگر صنایع آلاینده فضای شهری شیراز را ترک نکرده‌اند.
این درحالی است که بنا بود کارخانه، ریشمک، پشم و شیشه، روغن نباتی و کارخانه سیمان طی دوره زمانی ۳ ماه تا ۲ سال منتقل شوند زیرا این موضوع نیز بار‌ها مورد گلایه مردم شیراز بوده است که فعالیت صنایع آلاینده در منطقه شهری سلامتی آن‌ها را تهدید می‌کند.
کارخانجات سیمان، روغن نباتی و پشم و شیشه به عنوان صنایع آلاینده‌ای شناخته شده‌اند که انتقال آن‌ها از شهر شیراز ضروری است.
علی ناصری  رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر شیراز گفت: بر اساس قانون شهرداری‌ها در حوزه کاهش آلودگی هوا در کلانشهر‌ها شهرداری شیراز نیز باید اقدامات لازم درباره انتقال کارخانه‌های سیمان، پشم و شیشه، لاستیک و روغن نباتی را انجام دهد و نتیجه را به شورای شهر اعلام کند.
او، بیان کرد: جابه‌جایی مشاغلی که برای شهر آلایندگی در پی دارند ضروری است و با توجه به لزوم انتقال مشاغل آلاینده شهرداری باید آخرین وضعیت انتقال این مشاغل را گزارش دهد.
از طرفی مستهلک بودن تجهیزات کارخانه‌ها و مشکلات مالی برای تامین دستگاه و قطعات جدید عمده‌ترین عواملی است که از سوی مدیران این صنایع برای تاخیر در جابه‌جایی بیان می‌شود.
به عبارتی کش و قوس‌های انتقال صنایع آلاینده از شهر شیراز همچنان ادامه دارد و برای سال پیش رو نمی‌توان انتظار انتقال این صنایع را داشت.
حسین رضازاده، مدیر عامل شرکت پشم و شیشه شیراز نیز تصریح کرد: در واقع برای انتقال این کارخانه زمین گرفته شده و سالن ساخته شده است، اما با مشکلات ارزی که وجود دارد برای خرید تجهیزات و دستگاه‌ها با مشکل مواجه هستیم.
او، با اشاره به اینکه درحال حاضر کارخانه پشم و شیشه شیراز در سه شیفت تولید دارد، ادامه داد: تولیدات این کارخانه به روز در حال انجام است و در خصوص  آلایندگی شرکت از طریق فیلتر‌های مختلفی که زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست به صورت مانیتورینگ رصد می‌شود تا حدودی آلایندگی را کنترل کرده است.
رضازاده با بیان اینکه طرح  انتقال در حال انجام است، افزود: مسائل ارزی و منابع مادی خیلی اثرگذار است و باعث شده بخش انتقال با تعویق همراه شود.
مدیرعامل کارخانه پشم و شیشه شیراز با تاکید بر اینکه  این خط تولید به مکان جدید منتقل شود، اضافه کرد: در این حالت باید خط نو آورده شود  چراکه خط فعلی مربوط به بیش از ۵۰ سال گذشته بوده و درحال حاضر هم به عنوان یک اسقاطی است.
او، اظهار کرد: تلاش  می شود که ظرف یک سال و نیم آینده با توجه به نوسانات ارزی که وجود دارد به مکان جدید منتقل شویم، که مکان جدید نیز ۳۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در منطقه ویژه اقتصادی شیراز قرار دارد.
رضا زاده تاکید کرد: ظرفیت اسمی این کارخانه ۹ هزار تن پشم و شیشه با ظرفیت واقعی تولید ۸ هزار و ۵۰۰ تن  بوده و برای انتقال صنایع نیاز به حمایت‌های گسترده است که در واقع صنایع توان مالی برای انتقال و جابه‌جایی را ندارند.
مدیرعامل کارخانه پشم و شیشه شیراز معتقد است تسریع در روند جابه‌جایی کارخانه‌هایی که به نوعی دارای آلایندگی هستند باید با حمایت‌های بیشتری همراه باشد زیرا در شرایط فعلی همین که کارخانه‌ها سرپا هستند و تولید دارند به سختی انجام می شود به ویژه که در وارد کردن برخی از تجهیزات مورد نیاز نیز با تحریم مواجه هستیم.
طرح انتقال صنایع آلاینده از شیراز درحالی مسکوت مانده است که این صنایع تسهیلات و حمایت‌ها را برای امکان روند انتقال عامل مهمی می‌دانند تا شاید دیگر شاهد فعالیت صنایع آلاینده در کلانشهر شیراز نباشیم.
منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين