۰
تاریخ انتشار
پنجشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۱
کد مطلب : ۴۷۵۲۹

چرا موهایمان زود سفید می‌شود؟

چرا موهایمان زود سفید می‌شود؟

مو‌های سفید و خاکستری به احتمال زیاد در اثر ترکیبی از ژنتیک، پیری و هورمون‌ها ایجاد می‌شوند و تحقیقات دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد استرس می‌تواند مو‌ها را بصورت زودرس خاکستری و سفید کند.
 
به گزارش بیان ما، استرس می‌تواند به طرق مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهد. مو‌های سفید و خاکستری به احتمال زیاد در اثر ترکیبی از ژنتیک، پیری و هورمون‌ها ایجاد می‌شوند و تحقیقات دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد استرس می‌تواند مو‌ها را بصورت زودرس خاکستری و سفید کند.

هنگام به دنیا آمدن، رنگ مو‌ها توسط رنگدانه‌های طبیعی در پوست به نام ملانین مشخص می‌شود. فولیکول‌های موی انسان دو نوع ملانین دارند: اووملانین و فوملانین. ” “تنوع گسترده رنگ‌های احتمالی مو از نسبت تولید این دو نوع ملانین ناشی می‌شود. ”

ملانین از ملانوسیت‌ها ساخته شده است، یعنی سلول‌هایی که در پوست و مو وجود دارد.

هنگامی که ملانوسیت‌ها تولید ملانین را متوقف می‌کنند، رنگ مو به رنگ خاکستری و سفید تغییر می‌کند.

ملانوسیت‌ها معمولاً با افزایش سن، تولید ملانین را متوقف می‌کنند، به همین دلیل مو‌های خاکستری در میان سالمندان بسیار رایج است. با این حال و به طور معمول رنگ مو‌ها از سن ۳۵ سالگی شروع به چرخش به سمت خاکستری می‌کنند.

به طور کلی ترکیبی از عواملی – مانند ژنتیک، هورمون‌ها و محیط زندگی – دقیقاً بر روی رنگ مو‌ها تاثیر می‌گذارند.

اگرچه استرس به تنهایی باعث ایجاد مو‌های خاکستری نمی‌شود، برخی تحقیقات حاکی از آن است که ممکن است روند خاکستری شدن مو‌ها را تسریع کند. به عنوان مثال، یک مطالعه جدید نشان داد که وقتی موش‌ها در معرض استرس هستند، سلول‌های ملانوسیت را از دست داده و در نتیجه مو‌های خاکستری به دست می‌آورند.

«این یک مطالعه جالب است که استرس را به تبدیل غیرطبیعی سلول‌های بنیادی به شکل متفاوت تر، ملانوسیت‌ها پیوند می‌دهد.»

سلول‌های بنیادی ملانوسیت به طور معمول با افزایش سن، کاهش می‌یابد. اما فعال سازی زودرس، همراه با افزایش هورمون استرس به نام نوراپی نفرین (یا نورآدرنالین)، در واقع باعث می‌شود که سلول‌ها با سرعت بیشتری در موش‌ها کاهش پیدا کنند و به مو‌های خاکستری تبدیل شوند.

طبق یک مطالعه افزایش استرس اکسیداتیو ناشی از استرس روانی است و سطح بالاتر استرس اکسیداتیو، که به عدم تعادل پیچیده بیولوژیکی در انسان کمک می‌کند، با افزایش خطردر بسیاری از افراد همراه است.

این مطالعه نشان می‌دهد که مو‌های خاکستری زودرس یا سفید شدن مو تا سن ۲۰ سالگی با سطوح بالاتر استرس اکسیداتیو مرتبط است، که ممکن است با بیشتر عوامل استرس زا روانی روزمره مانند یک کار دشوار یا فشار برای خانواده افزایش یابد.

علاوه بر این، سیگار کشیدن و کمبود‌های ویتامین –که همچنین می‌تواند استرس اکسیداتیو را افزایش دهد – با تغییررنگ زودرس مو‌ها همراه بوده است. به طور کلی، ژنتیک و پیری احتمالاً تعیین می‌کنند که مو‌های فرد خاکستری شود. اما، همانطور که برخی تحقیقات نشان داده اند، استرس روانی و سایر عوامل خطر ناسالم ممکن است این روند فرسودگی را تسریع کنند.

منبع: برنا
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين