۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۱۰
کد مطلب : ۴۷۵۷۶

خلع ید 535 هکتار از اراضی ملی از دست افراد سودجو گنبدی

خلع ید 535 هکتار از اراضی ملی از دست افراد سودجو گنبدی

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس گفت: سال گذشته ۵۳۵ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی و ملی این شهرستان که توسط افراد سودجو تصرف شده بود، خلع ید شد.
 
به گزارش بیان ما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس، قربانعلی گرایلو اظهار کرد: خلع ید این اراضی طبیعی (مرتعی) در قالب ۱۰۴ پرونده بود که با رای مراجع قضایی این شهرستان حاصل شد. 
وی تصریح کرد: شهرستان گنبدکاووس ۵۳۱ هزار و ۵۳۹ هکتار مرتع دارد که از این میزان ۱۸۹ هزار و ۵۹۰ هکتار آن مستثنیات و ۳۴۱ هزار و ۹۴۹ هکتار آن اراضی ملی است.
 گرایلو همچنین از فعالیت ۲۹ شرکت تعاونی مرتع‌داری با یک‌هزار و ۶۲۹ عضو در گنبدکاووس خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۰ شرکت تعاونی به تازگی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت قانونی شدند. 
وی ادامه داد: شرکت‌های تعاونی که اعضای آن را دامداران تشکیل می‌دهند، ۱۹۷ هزار و ۱۲۷ واحد دامی دارند که در ۱۶۱ هزار و ۸۲۰ هکتار از مراتع واگذار شده به آنها و در قالب ۵۷ طرح مرتعداری مشغول فعالیت هستند. 
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس ادامه داد: از مجموع مراتع واگذار شده به شرکت‌های تعاونی مرتعداری، ۴۹ هزار و ۲۰۲ هکتار آن در اختیار ۱۰ شرکت تعاونی ثبت شده با  ۳۷۹ نفر عضو و ۴۳ هزار و ۱۳۷ واحد دامی قرار دارد. 
گرایلو افزود: شرکت‌های تعاونی مرتعداری برای تحقق اهداف مدیریت مشترک و حفاظت، احیا و بهره‌برداری اصولی و پایدار منابع طبیعی در زمینه‌های مرتعداری، بیابان‌زدایی، آبخیزداری، حفاظت و حمایت از مراتع، مدیریت چند منظوره و مدیریت اصولی و پایدار با هدف پرورش دام فعالیت‌ می‌کنند. 
به گفته وی، ۴۹ شرکت تعاونی مرتعداری ثبت شده در گنبدکاووس زیر نظر یک اتحادیه تعاونی مرتعداران و یک تعاونی فراگیر تخصصی منابع طبیعی و کشاورزی قرار دارند. شهرستان گنبدکاووس ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و پنج هزار و ۷۲ هکتار وسعت دارد.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين