۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۱
کد مطلب : ۴۷۵۹۰

واکسن کرونای ساخته شده توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص) مجوز انجام آزمایش بالینی گرفت

واکسن کرونای ساخته شده توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص) مجوز انجام آزمایش بالینی گرفت
 
مؤسسه پاول ارلیش آلمان اجازه­ انجام فاز اول و دوم آزمایش بالینی واکسن کرونای دانشمند برگزیده جایزه مصطفی(ص) را صادر کرد.

به گزارش  بیان ما اوگور شاهین برگزیده جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۹ از مؤسسان آن است. از ماه‌ها پیش همزمان با شیوع ویروس کرونا همکاری خود را با شرکت دارویی فایزر در راستای تولید واکسن بر پایه mRNA (ار. ان.‌ای پیامرسان) به منظور پیشگیری از ابتلا به عفونت کووید-۱۹ آغاز کرد.
اکنون، مؤسسه پاول ارلیش آلمان اجازهی انجام فاز ۱ و ۲ آزمایش بالینی کاندیدای واکسن کرونا به نام واکسن BNT۱۶۲b۱ که در شرکت بیو ان تک ساخته شده را صادر کرده است. آزمایش مذکور، نخستین تست بالینی واکسن کرونا بر روی انسان در آلمان است؛ چهارمین موردی که برای ادامه مراحل آزمایش‌های بالینی در جهان انتخاب شده است. بنا بر اعلام انستیتو فدرالِ موادِ واکسنی و دارو‌های زیستپزشکی، این پنجمین کارآزمایی بالینی مجاز در سرتاسر جهان است که طی آن کاندیدا واکسن کرونا بر روی انسان مورد آزمایش قرار می گیرد.
اوگور شاهین که به خاطر تولید و ارزیابی واکسن‌های درمانی ضد سرطان بر پایه mRNA برگزیده جایزه مصطفی (ص) در سال ۲۰۱۹ شد اظهار داشت:ما و بسیاری از همکارانمان معتقدیم که mRNA به طور خاص برای ساخت واکسن بیماری‌های همه گیر مناسب است. ما همچنین از فناوری‌های مبتنی بر RNA که ایمن بودن و مصونیتزایی آن در علائم انکولوژی به تأیید و ثبت رسیده، استفاده می کنیم. 
او در ادامه افزود: شرکت بیو ان تک اعلام کرد که چهار نمونه کاندیدا واکسن مورد استفاده در این آزمایش، از نخستین کاندیدا‌های پروژه lightspeed شرکت بیو ان تک با محوریت کووید-۱۹ هستند که هر کدام از آن‌ها در قالب متفاوتی از mRNA بوده و آنتیژن‌های هدف متفاوتی دارند.
اوگور شاهین گفت: در دوز تقویتی فاز ۱ و ۲ آزمایش تقریباً ۲۰۰ فرد سالم که سن آن‌ها بین ۱۸ تا ۵۵ سال است مورد آزمایش قرار گرفته و دامنه  دوز ۱ تا ۱۰۰ میکروگرم هدف گذاری خواهد شد تا دوز مطلوب برای مراحل بعدی تعیین شده و از ایمنی و اثربخشی واکسن اطمینان حاصل شود.
او بیان کرد: این مطالعه همچنین به بررسی اثرات ایمونیزاسیون مکرر سه نمونه از ۴ نمونه کاندیدای واکسن بر پایه uRNA یا modRNA می پردازد. در مرحلهی دوم، گروه‌های پرخطر (افراد مستعد ابتلا به عفونت شدید کووید-۱۹) مورد آزمایش قرار می گیرند. در صورت مثبت بودن نتایج آزمایش ها، ممکن است دو یا حتی سه نمونه از کاندیدا‌های واکسن مورد استفاده قرار بگیرند. این تصمیم گیری بر اساس مشاهدات کلی انجام می شود. در واقع ما برای ادامه آزمایش (با بیش از یک کاندیدای واکسن) آماده هستیم. به عنوان مثال احتمالاً پاسخ افراد سالخورده به واکسن متفاوت خواهد بود.
او افزود: از اینکه ارزیابی‌های پیشبالینی را در آلمان به اتمام رسانده و موفق به دریافت مجوز قانونی برای انجام نخستین آزمایش انسانی شدیم، بسیار خرسندیم. میزان بالای مشارکت افراد درگیر در این پروژه باعث شد تا طی مراحل مختلف از آغاز این پروژه تا دریافت مجوز قانونی جهت انجام نخستین آزمایش بر روی انسان به سرعت صورت بگیرد.
اوگور شاهین استاد و محقق انکولوژی و ایمونولوژی در دانشگاه ماینز آلمان، از شرکای مؤسس و مدیر اجرایی سازمان پژوهش‌های زیست مواد دارویی در زمینه علوم و تحقیقات سرطان است. اوبه خاطر ارزیابی بالینی واکسن‌های ضد سرطان بر پایه mRNA که بصورت فردی و متناسب با نوع جهش در سلول‌های بیمار مبتلا به سرطان طراحی شده، برگزیده جایزهی مصطفی (ص) ۲۰۱۹ در زمینه علم و فناوری زیستی و پزشکی شد.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين