۰
تاریخ انتشار
شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۴
کد مطلب : ۴۷۶۰۶

زمزمه صید ترال در خلیج فارس دوباره به گوش می‌رسد / مسئولان هوشیار باشند

زمزمه صید ترال در خلیج فارس دوباره به گوش می‌رسد / مسئولان هوشیار باشند


 با اینکه این روزها زمزمه صید ترال در خلیج فارس دوباره به گوش می‌رسد، اما فرماندار جاسک ‌می‌گوید صید غیر‌مجاز در استان تبدیل به یک معظل شده بود اما همواره مسئولان ‌ بر لزوم برخورد با شناورهای غیر‌مجاز تاکید دارند.
به گزارش بیان ما به نقل از تسنیم، در سالیان اخیر صید بی رویه و غیرمجاز آبزیان بلای جان صیادان هرمزگانی شده و مشکلاتی را برای صیادان بومی شهرستان‌های استان هرمزگان ایجاد کرده بود این وضعیت زیر سایه برخی رانت‌ها و رابطه‌ها فضای مناسبی را برای اعطای مجوزات میلیاردی به کشتی‌های خارجی و طبق گزارشات میدانی به برخی نورچشمی‌های پایتخت‌نشین ایجاد کرده بود.

صید ترال علی‌رغم اینکه معیشت صیادان را تحت تاثیر قرار داده بود، اکوسیستم خلیج فارس و دریای عمان و تنوع آبزیان را نیز تحت خطر قرار داده بود اما این بین سکوت رسانه‌ها و نرسیدن صدای حرف صیادان به گوش مسئولین بالا دستی فضا را گل آلودتر می‌کرد تا اینکه تهیه مستند دریابست عمق این فاجعه را به رخ کشید. 
علیرغم تمام مخالفت‌ها دریابست در جشنواره فیلم عمار اکران شد و جایزه گرفت و با همکاری نیروهای حزب اللهی، جهادی و هیئت‌های مذهبی کشور بارها و بارها در مقابل مخالفت‌ها و سنگ اندازی ها اکران شد تا توانست مسئولین امنیتی و دستگاه قضا را به این موضوع حساس کند.
سردار جعفری فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به هرمزگان سفر کرد و دستور برخورد با کشتی‌های صیادی خارجی و ترال را صادر کرد و نیروی دریایی سپاه تعداد زیادی از کشتی‌های خارجی را توقیف کرد با وخیم تر شدن اوضاع محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی وقت رئیس سازمان شیلات کشور را برکنار کرد و مسئولین شیلات مجبور تغییر موضع در این موضوع شدند.
بعد از این عزم همگانی برای مبارزه با فساد در عرصه دریا در این روزها دوباره شاهد زمزمه‌هایی در رابطه با صید ترال هستیم بنابراین موضوع را از محمد رادمهر فرماندار شهرستان جاسک پیگیر شدیم.
محمد رادمهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در جاسک اظهار داشت: در سال‌های گذشته صید غیر مجاز در استان تبدیل به یک معظل شده بود اما همواره استاندار هرمزگان بر لزوم برخورد با شناورهای غیر مجاز تاکید داشتند.
وی ادامه داد: سال گذشته بعد از جریاناتی که در حوزه صیادی و صید ترال به وجود آمد با دستور فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران بسیج دریایی تشکیل شد که تا حدود زیادی در بحث جلوگیری از صید غیرمجاز به کمک آمد.
فرماندار جاسک بیان کرد: اخیرا هم رئیس کل دادگستری استان و دادستان بندرعباس دستور ویژه صادر کرده‌اند که دریابانی، نیروی دریایی سپاه و شیلات به صورت مشترک با صیدهای غیر مجاز برخورد کنند و از فعالیت شناورهای غیرمجاز و صید ترال جلوگیری به عمل آوردند.
رادمهر تاکید کرد: این دستور سکاندار دستگاه قضا در استان هرمزگان جای تشکر و قدردانی دارد زیرا توانسته ‌بارقه امید را بر دل صیادان بومی بتاباند. 
فرماندار جاسک ابراز داشت: صید ترال و فعالیت شناورهای غیر مجاز علی رغم اینکه به اکوسیستم منطقه و زنجیره آبزیان آسیب می‌زند موجب ایجاد مشکلات معیشتی برای صیادان سنتی و بومی منطقه نیز شده لذا لازم است روی این نکته بیش از پیش تاکید داشت.
وی تصریح کرد: کشتی‌ها و لنج های صیادی طبق قانون باید در فاصله 12 مایلی و عمق بیش از 200 متری به صید و صیادی بپردازند و اداره کل شیلات باید نظارت بیشتری داشته باشد که این شناورها در همان جایی که مجوز صید دارند به صید بپردازند.
رادمهر اظهار داشت: با شناورهای غیر مجاز و شناورهای مجوزداری که خارج از محدوده دارای مجوز صیدشان به صیادی می‌پردازند قطعا برخورد خواهد شد.
وی عنوان کرد:از اواخر اسفند 98 تاکنون تعداد 9 شناور که لنج و کشتی‌ها را هم شامل می‌شود به دلیل انجام صید غیر مجاز و صید ترال در آب‌های شهرستان جاسک توقیف و جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شده‌اند.
رادمهر خاطرنشان کرد: در سال 98، حدود 14 کشتی صید ترال موسوم به کشتی‌های چینی به صید ترال می‌پرداختند که کلیه مجوزهای فعالعیت آنها لغو و از تحت حمایت پرچم جمهوری اسلامی ایران خارج شدند.
فرماندار جاسک با اشاره به شیوع ویروس کرونا بیان کرد: شیوع این ویروس محدودیت‌هایی برای صیادان به وجود آورد اما 50 درصد صید و صیادی در شهرستان در حال انجام بود.
وی ادامه داد: به دلیل محدودیت‌های تردیدی که در اوایل سال 99 ایجاد شده بود امکان تردد بین شهرستان‌ها و انتقال ماهی وجود نداشت اما در سطح شهرستان جاسک آبزیان به فروش می‌رسید البته 50 درصد هم فروش آبزیان کاهش یافت.
رادمهر تاکید کرد: اوایل چون پروتکل‌های بهداشتی در بازارچه ماهی فروشان جاسک رعایت نمی‌شد مجبور به تعطیل کردن آن شدیم که بعد از رعایت پروتکل‌های بهداشتی دوباره بازگشایی شد.
فرماندار جاسک خاطرنشان کرد: برای صیادانی که بر اثر ویروس کرونا کسب و کارشان دچار آسیب شده است تسهیلاتی در نظر گرفته شده است که بنابر نوع شناور و تعداد خدمه آن در اختیار صیادان قرار می‌گیرد. 
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين