۰
تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۱
کد مطلب : ۴۷۶۷۸

قالیباف : راه حل مشکلات اقتصادی از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان می‌گذرد

قالیباف : راه حل مشکلات اقتصادی از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان می‌گذرد

محمد باقر قالیباف در اولین نشست فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس یازدهم شورای اسلامی گفت : دو اولویت در حوزۀ اقتصاد معیشت و اشتغال است
وی افزود :  راه حل مشکلات اقتصادی از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان می‌گذرد ،همین مرکزی نوآوری دانشگاه شریف تا چند سال پیش مرکز انباشت زباله بود و حالا قطب اقتصاد دانش‌بنیان است.
اکوسیستم نوآوری شکل گرفته است 
 واقعیت این است که اکو سیستمی که مربوط به اقتصاد دانش بنیان هست در کشور شکل گرفته، استارتاپ ها، مراکز نوآوری و شتاب دهنده‌ها به خوبی شکل خود را پیدا کرده‌اند و در مسیر مشخصی در حال حرکت هستند. 
همۀ ظرفیت‌ها در خدمت کار اثربخش
دقت کنیم که این موضوع جغرافیا نمی‌شناسد، ما باید همۀ ظرفیت‌های انسانی و مکانی که وجود دارند اعم از همه عوامل انسان ساخت اجتماعی و کاربردی و همه شرایط طبیعی و منابعی که داریم را تبدیل به فرصتی برای کار کنیم. تغییر نگرش به موضوع کار اهمیت بالایی دارد. به طور مثال ما اگر الان از دولت مجدد مطالبه کنیم که شهرک های صنعتی، کارخانه یا کارگاه بسازیم، جاده اسفالت کنیم و مواردی از این دست، مشکلی از اشتغال و معیشت کشور را حل نمی کند. 
خودمان را با سرعت تغییرات هماهنگ کنیم
هر کدام از ما در حوزه های انتخابیه خودمان باید بدانیم که رابطه بین یک پلتفرم و اشتغال کجاست؟ چه در حوزه صنعت چه در حوزه خدمات. مطمئن باشید ده سال دیگر، کسانی که از دبیرستان ها و دانشگاه ها به بازار کار وارد می شوند دیگر این مشاغلی که ماها امروز به عنوان شغل آنها را می شناسیم، برایشان وجود ندارد و شغل های جدیدی جایگزین می شود. 
از مرکز انباشت زباله تا ایستگاه نوآوری
همین مکانی که امشب شما در آن حضور دارید تا سه یا چهارسال پیش محل زباله بود و موجبات نگرانی مردم اطراف این منطقه را فراهم کرده بود. اِشل شهر تهران اِشل فرودگاه مهرآباد هست که ۱۱۰۰ هکتار دارد و پیگیری و استفاده‌ از آن مناطق برای بهره گیری در جهت رونق هرچه بهتر اقتصاد و کسب و کارهای دانش بنیان، برعهده ما هست. ما در حوزه های مختلفی دچار مشکل هستیم؛ در بخش کشاورزی، جاده ها، مصرف آب، دامپروری و موارد دیگری دچار مشکل هستیم و باید حتما رابطه بین پلتفرم و اشتغال، به طور خاص در مناطق محروم کار‌ کنیم تا این مشکلات حل شود. 
دو اولویت اقتصادی؛ معیشت و اشتغال
اولویت نخست مجلس یازدهم مسائل اقتصادی کشور است. ما در اقتصاد دو عامل مهم را مد نظر داریم: اشتغال و معیشت. ممکن است بحث معیشت را با پول نقد به صورت مقطعی حل کنیم که البته نشان دادیم در همان هم عاجز هستیم. شما ببینید، آن روزی که کشور ۱۱۰ میلیارد پول داشته با روزی که ۲۵ میلیارد پول داشته، در معیشت مردم تفاوتی ایجاد نشده و این موضوع حل نشده باقیمانده است.
حل مشکل معیشت از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان 
 اگر میخواهیم معیشت و اشتغال را بایکدیگر حل کنیم که چنین هدفی را هم داریم، مسیرش از رهگذر توجه بیشتر به اقتصاد دانش بنیان است. اقتصاد دانش بنیان اقتصادی مردم پایه است؛ نیاز به پول ندارد، مغز و نیروی انسانی میخواهد که شکرخدا در کشور وجود دارد و امیدوارم بتوانیم این موضوع را با استفاده از منابع انسانی کارآمد و جوان حل کنیم. 
فراکسیونی برای تغییر نگرش
 ما به عنوان فراکسیونی که قرار است این موضوع را در مجلس یازدهم پیگیری کنیم، باید نگرشمان را به این مساله تغییر بدهیم و امیدوارم که با این تغییر نگرش، به سرعت مشکلات حل شود.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين