۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۸
کد مطلب : ۴۷۷۷۰

شناخت قبل از ازدواج مهر تأییدی بر ازدواج موفق است؟!

شناخت قبل از ازدواج مهر تأییدی بر ازدواج موفق است؟!
 
شناخت قبل از ازدواج، یکی از موضوعات بسیار مهمی است که باید به صورت ضابطه‌مند و در چارچوب اخلاقی مورد پذیرش جامعه انجام شود.

مهرداد ثابت، روانشناس در خصوص تأثیر آشنایی قبل از ازدواج دختران و پسران بر زندگی زناشویی  اظهار کرد: در جوامع سنتی که نمود بارز آن را می‌توان در جوامع کشاورزی و روستایی دید، افراد در خانواده گسترده‌ای که شامل پدربزرگ و مادربزرگ‌، زن و شوهر و فرزندان، عمو و عمه‌ها و دایی و خاله‌ها بود زندگی می‌کردند که همین موضوع باعث می‌شد دختران و پسران جوان، ضمن یادگیری مهارت‌های ارتباطی فرصت آشنا شدن با یکدیگر را پیدا کنند.
وی تصریح کرد: در "خانواده هسته‌ای" که افراد در سکونتگاهی جدا و مستقل از سایر بستگان و خویشاوندان زندگی می‌کنند، رواج این الگو و افول نسبی الگوی خانواده گسترده در جوامع در حال توسعه یافته‌ای مانند ایران، آشنایی قبل از ازدواج برای دختران و پسران به یک ضرورت اجتناب ناپذیر تبدیل شده است.
این روانشناس گفت: آموزه‌های دینی، باور‌ها و عرف اجتماعی ویژگی خاصی به این الگوی ارتباطی در جوامع اسلامی می‌بخشد که نادیده گرفتن آن موجب آسیب‌های جبران ناپذیری خواهد بود.
ثابت با ارائه راهکار به دختران و پسران جوان برای شناخت بهتر ادامه داد: دختران و پسران جوان برای اینکه مقدمات ازدواج خود را فراهم کنند و بتوانند شناخت خوب و ارزیابی کافی نسبت به همسر آینده خود به دست آورند، می‌توانند به صورت ضابطه‌مند و در چارچوب‌های اخلاقی مورد پذیرش جامعه این کار را انجام دهند تا بتوانند با ویژگی‌های شخصیتی زیباشناختی طرف مقابل و مسائل دیگری از این نوع آشنا شوند که علاوه بر آن، کمک گرفتن از تجربیات دیگران و مشاوره‌های قبل ازدواج هم می‌تواند تأثیر بسزایی داشته باشن.
وی افزود: اغلب دختران و پسران در ارتباطات خود بیشتر شیفته ظواهر و احساسات آنی یکدیگر شده و به اصطلاح در یک نگاه عاشق یکدیگر می‌شوند که این دوستی‌ها را در فضای ذهنی بسیاری از جوانان می‌توان دید، امّا محبت ورزیدن و عشق تنها در صورتی که مقدمه‌ای برای ازدواج باشد پذیرفتنی است.
این روانشناس خاطرنشان کرد: اگر عواطف و احساسات آنی دختران و پسران جوان در موقعیت حساس آشنایی با یکدیگر بر منطق و انتخاب اصولی آن ها قالب شود، می تواند آسیب های زیادی را برای هر یک از آن ها به همراه داشته باشد.
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين