۰
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۳
کد مطلب : ۵۳۶۷۲
سخنگوی دولت:

اعلام ورودی‌های جدید آموزش عالی در اواخر مهرماه

اعلام ورودی‌های جدید آموزش عالی در اواخر مهرماه
 
سخنگوی دولت گفت: اواخر مهرماه تمام ورودی‌های جدید آموزش عالی در همه مقاطع تحصیلی اعلام خواهند شد.
به گزارش بیان ما -   علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: اولین جلسه سران قوا بعد از مجلس یازدهم روز یکشنبه تشکیل شد. بی تردید همکاری و هماهنگی سه قوه موجب حل سریعتر مشکلات کشور خواهد شد.
ربیعی بیان کرد: دوران سخت کرونا در همه دنیا شرایط ویژه‌ای را به وجود آورده و ایران تنها کشوری است که با دو موضوع تحریم و کرونا روبرو است، بودن دو قوه به همراه دولت و تفاهم در تصمیمات نیز به کوتاه کردن فرایند تصمیم‌گیری ها، همکاری در اجرا خواهد شد این در از ضروریات اجتناب ناپذیر این دوران است. در این جلسه مباحث پیرامون چگونگی افزایش سرمایه گذاری صورت گرفت و مشکلات سرمایه گذاری و اقداماتی که برای این کار سه قوه باید انجام دهند مورد بحث قرار گرفت.
سخنگوی دولت بیان کرد: در بخشی از جلسه موضوع گسترش صادرات و برگشت سریع ارز به چرخه تولید، مسائل بازار ارز و بورس، سیاست‌های کاهش نقدینگی و کاستن از تورم مطرح شد. همچنین در جلسه چگونگی هماهنگی‌های اجرایی، تقنینی، نظارتی و قضایی را مورد گفتگو قرار گرفت. به علت حساسیت موضوعات بین المللی، مسائل منطقه‌ای و چگونگی مقابله با طراحی‌ها و توطئه‌های رژیم صهیونیستی مورد بحث قرار گرفت
او افزود: در نهایت همانطور که در پایان جلسه، سران محترم قوای قضاییه و مقننه اظهار کردند که امید است با تعاملات بیشتر قوا، از شرایط سخت امروز زندگی مردم به بهترین نحو عبور کنیم.
ربیعی با اشاره به مصوبات هیئت دولت بیان کرد:  چندی پیش اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تصویب شد که آیین نامه آن در کش و قوس قرار گرفت. در نهایت در جلسه اخیر هیئت دولت، برای تامین نظر مجلس شورای اسلامی، آیین نامه آن اصلاح شد. امیدوارم با این اصلاح، فرزندان به حقوق خود برسند و به این مطالبه پاسخ داده شود.
اولویت تزریق واکسن آنفولانزا 
او افزود: در جلسه اخیر ستاد ملی کرونا برنامه خرید و توزیع عادلانه واکسن‌های مورد نیاز و بودجه و توزیع عادلانه آن مورد بحث قرار گرفت. قطعا افراد در معرض ریسک در اولویت خواهند بود. در سال گذشته حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن انفولانزا مصرف شده بود، اما برای امسال ابتدا تامین ۹ میلیون دوز و سپس با توجه به احتمال درخواست‌های بیشتر ۱۶ میلیون دوز پیش بینی شده است.
سخنگوی دولت بیان کرد: اولویت با گروه‌های در معرض خطر مانند افرادی بالای ۶۵ سال، زنان باردار و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و نقص ایمنی است و ضرورتی ندارد همه مردم از واکسن آنفولانزا استفاده کنند.
او تصریح کرد: ستاد ملی مدیریت کرونا به وزارت علوم اجازاه داد تا برای جلوگیری از تجمع در برگزاری و تردد عوامل اجرایی در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۹ برای رشته محل‌هایی که تعداد داوطلب در آن‌ها در سال ۱۳۹۸ کمتر از ظرفیت است، پذیرش دانشجو بدون آزمون و صرفا براساس سوابق تحصیلی و معدل تراز شده مقطع کارشناسی به صورت متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام شود.
ربیعی گفت: از این هفته سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با حدود سه میلیون و پانصدهزار دانشجو شروع شد و تا اواخر مهرماه تمامی ورودی‌های جدید آموزش عالی در کلیه مقاطع تحصیلی اعلام خواهند شد.
او تاکید کرد: از یک میلیون و ۳۹۲ هزار داوطلب ۵۹ درصد آن‌ها را خانم‌ها و ۴۱ درصد را آقایان تشکیل می‌دادند. آغاز به کار دانشگاه‌های ما در شرایط کرونا تجربه‌های جدیدی پیش روی ما است. ارتفا آموزش و مبارزه با کرونا را دولت و جامعه ما از سال تحصیلی گذشته تجربه کردند و امسال نیز با تجربه بدست آمده سال تحصیلی را آغاز کردیم.
ربیعی افزود: قبل از سال ۹۸ کمتر از نیم درصد دانشجویان و تعداد انگشت شماری از دانشگاه‌ها تحت پوشش آموزش الکترونیکی بودند، اما امروز پیش از ۹۰ درصد مراکز آموزش عالی ما تحت آموزش غیرحضوری قرار گرفته اند.
سخنگوی دولت گفت: ترم جدید دانشگاه‌ها با محوریت آموزش ترکیبی آغاز به کار کرد و چون امکانات دانشگاه‌ها متفاوت است، نحوه چگونگی آموزش ترکیبی به دانشگاه‌ها واگذار شده است؛ و تمام تلاش نظام آموزشی این است که ترم تحصیلی دانشجویان براساس نظم آموزشی به پایان برسد.
او با بیان اینکه مبارزه با کرونا اساسا یک موضوع علمی است گفت: بدون دستاورد‌های علمی و آموزشی نمی‌توانستیم و نمی‌توانیم این سطح از تاب آوری را در مقابله با کرونا داشته باشد. انتظار از دانشگاه‌ها است که در دروان بحران ها، تحریم و کرونا ضمن افزایش ظرفیت‌ها و دانش افزایی به نیاز‌های جامعه پاسخ دهند. ضمن تبریک به جامعه دانشگاهیان کشور، برای دانشجویان، استادان و مربیان عزیز کشور آرزوی موفقیت دارم.
ربیعی ضمت تسلیت درگذشت آیت الله صانعی بیان کرد: در ابتدای هفته خبر درگذشت ناگوار عالم جلیل القدر حضرت آیت الله صانعی موجب حزن و ناراحتی شد. ایشان هم از پیشگامان مبارزه و نهضت بود و هم مورد اعتماد و محبت فراوان رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره) قرار داشت. مجاهدت‌های خالصانه و پژوهشگرانه در گشودن باب اجتهاد و ساده زیستی و منش همراه با تواضع و دردمندی و درد آشنایی از وجود شخصیتی ایشان بود و این ضایعه را تسلیت عرض می‌کنم.
دنیا اسیر انتخابات ماه نوامبر آمریکا شده است
سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسشی درباره توییت اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه «ایران قصد دارد اقدام تلافی جویانه‌ای دیگر در مقابله با ترور شهید سلیمانی انجام دهد» خاطر نشان کرد: من متن سخنان ترامپ را دیدم. متاسفم که رئیس جمهور یک کشوری که داعیه مدیریت و نظم جهانی را دارد بر چنین پایه‌ای سست اظهار نظری سریع و سفارشی و مخدوش را انجام می‌دهد.
او با اشاره به اینکه دنیا اسیر انتخابات ماه نوامبر آمریکا شده است، خطاب به دولت آمریکا عنوان کرد: در خصوص سردار شهیدمان که سردار صلح در منطقه و نماد مبارزه با تروریسم را ترور کردید؛ این ننگ شما پاک‌شدنی نیست. آمریکا بزرگترین خطای راهبردی خود را مرتکب شده است؛ و با این کار‌ها نمی‌تواند جنایت‌های خود را مخفی کند. در صورت هرگونه خطای راهبردی آمریکا، پاسخ قاطع ایران را خواهد دید.
سخنگوی دولت درباره اخبار مربوط به لغو طرح فروش اوراق سلف نفتی بیان کرد: طرح فروش اوراق سلف نفت جزء طرح‌های مورد نظر دولت است و آن را دنبال می‌کند. این طرح نقدینگی را جمع می‌کند و به دنبال آن تورم را کاهش می‌دهد. گویا آقای جهانگیری در این باره صحبت کرده بودند که با ایشان صحبت کردم و تصحیح شد.
ربیعی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر اینکه  آمریکا با سیاست عادی‌سازی اعراب و اسرائیل چه اهداف منطقه‌ای و بین‌المللی را دنبال می‌کند و پیامد‌های آن چیست گفت: ابتدا از مواضع دولت جمهوری اسلامی ایران در مورد این عادی سازی بگویم که هرگونه ناامنی در خلیج فارس متوجه دولت‌هایی است که پای رژیم صهیونیستی را در منطقه باز کردند و ما هر تحرکی را خطای راهبردی می‌دانیم‌.
او تاکید کرد: کشور‌های حرکت کننده برای عادی کردن روابط با رژیم صهیونیستی باید تمام عواقب را بر عهده بگیرند، زیرا مسلمانان فلسطینی هرگونه عادی سازی را نخواهند پذیرفت و این عادی سازی خطای راهبردی است که با فشار دولت امریکا صورت گرفته است، در واقع ترامپ با منافع ستاد انتخاباتی خود این کار را انجام می‌دهد.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر انتخاب وزیر صمت از سوی دولت گفت: لیستی از افراد برای ریاست وزارت صمت تهیه شده و در حال مصاحبه هستیم تا به مجلس معرفی کنیم . دغدغه‌ی دولت هم سروسامان گرفتن همه‌ی دستگاهاست.
منبع خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

تازه ترين عناوين